Gelbėjame vaiką nuo ausies skausmo

Beveik išgijęs nuo peršalimo ligos vaikas ėmė karščiuoti, pasidarė irzlus, verkia, ypatingai – palietus ausį? Tai signalai, kad užpuolė viena dažniausių vaikų ligų – vidurinės ausies uždegimas. Ypač imlūs šiai ligai vaikai nuo 3 mėnesių iki 3 metų.

Kodėl maži vaikai dažnai suserga otitu?

Vidurinės ausies uždegimą (otitą) skatina vaiko anatominiai ypatumai. Vidurinės ausies ertmė yra sujungta su nosiarykle Eustachijaus vamzdžiu. Šis vamzdis, reguliariai atsiverdamas, reguliuoja oro cirkuliaciją ir slėgį vidurinėje ausyje, pro jį pašalinamas sekretas. Skirtingai nuo suaugusiųjų, vaikų Eustachijaus vamzdis yra trumpas, platus ir išsidėstęs horizontaliau. Todėl infekcija lengviau per jį prasiskverbia iš nosiaryklės į vidurinę ausį, o joje susikaupęs sekretas sunkiau pasišalina.

Otitas paprastai yra peršalimo ligų komplikacija, jį sukelia tie patys virusai ir bakterijos, dėl kurių atsirado viršutinių kvėpavimo takų infekcija. Šie patogenai iš nosies gleivinės per Eustachijaus vamzdį nukeliauja į vidurinę ausį. O maži vaikai itin dažnai serga viršutinių kvėpavimo takų ligomis. Vaiko imuninė sistema dar silpna, todėl nesugeba tinkamai kovoti su infekcijomis. Otito priežastis gali būti alerginis rinitas, kuris taip pat dažnas vaikams.

Ne kiekvienas mažas vaikas moka taisyklingai išsipūsti nosį. Stiprus nosies pūtimas – galima vidurinės ausies infekcijų priežastis. Išskyros iš nosies dėl didelio slėgio pasiekia ausį.

Dar viena priežastis, lemianti otitą vaikams, jog jų adenoidai dažnai yra padidėję. O šie išsidėstę greta Eustachijaus vamzdžio ir gali užblokuoti jo nosiaryklinę angą. Nors ir adenoidai – imuninės sistemos dalis, juose užsilikusios bakterijos sukelia lėtines kvėpavimo takų ligas. Šios bakterijos pro Eustachijaus vamzdį gali patekti į vidurinę ausį.

Kas išduoda ligą?

Vidurinės ausies uždegimas atsiranda staiga. Kartais temperatūra pakyla iki 39 °C. Stiprus ausies skausmas nuolat pravirkdo mažylį, jis prastai miega ir atsisako žįsti. Ligoniukas nuolat tampo skaudamą ausį, trina ją į pagalvę. Vyresni vaikai jau gali pasiskųsti ausies skausmu, užgulimu, pasidaro irzlūs, neramūs. Iš ausies gali pasirodyti išskyrų.

Vidurinės ausies būgninėje ertmėje yra 3 maži klausomieji kauliukai: plaktukas, priekalas ir kilpa; perduodantys garsus į vidinę ausį. Susirgus vidurinės ausies uždegimu ši funkcija sutrinka, todėl susilpnėja vaiko klausa. Ausies uždegimas gali sukelti net pykinimą ir vėmimą. 

Patekę į ausį mikrobai gali lemti ūminį pūlingą vidurinės ausies uždegimą, kurio dažna kaltininkė bakterinė infekcija. Ligos priežastys – ilgalaikė sloga, sinusitas, adenoiditas, angina, faringitas. Esant tokiam uždegimui už būgnelio susikaupia pūlių. Pirmiausia pajuntamas ausies skausmas, kuris gali būti pulsuojantis ir plisti į skruostą arba kaklą, pakyla temperatūra. Pūlių spaudžiamas būgnelis gali pratrūkti. Tada pūliai išteka ir sumažėja skausmas.

Susirgus bet kuria ūmine kvėpavimo takų liga, būtina tinkamai gydytis. Taip galime išvengti komplikacijos – vidurinės ausies uždegimo.

Ar būtina tuojau pat kreiptis į gydytoją?

Dažniausiai otitas nėra sunki ir pavojinga liga, ypač vyresniems vaikams. Uždegimas būna vienpusis, labai stipriai nekarščiuojama ir gali praeiti savaime per dvi– tris dienas. Tuomet pirmomis dienomis užtenka nuskausminamųjų vaistų.

Todėl vos suskaudus ausiai galima neskubėti pas gydytoją. Ausies skausmas signalizuoja tėvams apie negalavimo priežastį. Jei temperatūra itin nevargina, vaikas aktyvus, jį galima kelias dienas stebėti namuose ir gydyti nuskausminamaisiais vaistais. Tačiau jei skausmas stiprėja, pradeda bėgti pūliai, atsirado kitų pablogėjusios savijautos požymių, reikia gydytojo.

Kad sloguojantis vaikas nesusirgtų otitu, svarbu tinkamai prižiūrėti nosį, jog iš jos pasišalintų sekretas. Kuo mažiau jo bus nosyje, tuo mažiau ir virusų. Ją reikia nuolat praplauti, pavyzdžiui, jūros vandeniu, ir lašinti gleivinę sutraukiančius vaistus. Jei mažylis nemoka išsipūsti nosies, naudokite specialius aspiratorius, kad išsiurbtumėte gleives. Sloguojantį mažylį guldykite ant aukštesnės pagalvės, kad nosies išskyros nepatektų į ausies ertmę.

Pirmiausia – nuskausminame

Ausies skausmas yra labai stiprus ir erzinantis, išsekina vaiką, todėl svarbiausia jį numalšinti ir tai reikia padaryti greitai. Pirmąją pagalbą vaikui gali suteikti mama.

Greitai skausmą numalšina vietiniam simptominiam gydymui skirti ausų lašai ir mažylio savijauta pagerėja. Ausų skausmui malšinti tinka lašai, kurių sudėtyje yra anestetikų, pavyzdžiui, lidokaino, taip pat – uždegimą slopinančios medžiagos, pavyzdžiui, fenazono. Tokius lašiukus pravartu turėti namų vaistinėlėje.

Šiuos lašus galima naudoti esant nekomplikuotam vidurinės ausies uždegimui, jeigu nėra trūkęs būgnelis. Jie bus nepakeičiama skubi pagalba skausmui užpuolus staiga, pavyzdžiui, savaitgalį ar kelionėje. Vaistai lašinami gulint ant šono (sveikoji ausis turi būti išorėje), šiek tiek patraukus ausies kaušelį į viršų, kad jie nutekėtų iki ausies būgnelio. Po to reikėtų keletą minučių pagulėti. Jei pakilo aukšta temperatūra, sugirdoma karščiavimą mažinančių vaistų.

Parengė sveikos gyvensenos edukologė Ieva Grabauskienė

Susiję straipsniai

Parašykite komentarą

Brukalų kiekiui sumažinti šis tinklalapis naudoja Akismet. Sužinokite, kaip apdorojami Jūsų komentarų duomenys.

Facebook