Vasaros atostogos – labiausiai vaikų laukiamos. O tėveliams dar ir galvos skausmas – kaip pasirūpinti vaiko saugumu. Vasarą vaikai fiziškai aktyvesni, daug viliojančių veiklų: norisi iki valiai prisižaisti lauke, pasivažinėti dviračiu ar paspirtuku. Juk žiemą ir laiko tiek nebus, ir oras ne visada palankus. Tačiau smalsaus ir savarankiškumo trokštančio pramogautojo užsiėmimai gali sukelti pavojingas situacijas. Todėl, kad atostogų džiaugsmų neaptemdytų bėdos, turime laikytis tam tikrų elgesio taisyklių – tiek suaugusieji, tiek, žinoma, patys vaikai.
Saugiai važinėjamės dviračiu, paspirtuku ar riedučiais
Dviračių avarijos ir kritimai yra viena dažniausių vaikų traumų priežasčių vasarą.
…išmokykite vaiką taisyklingai kristi: susiriesti į kamuoliuką, kad sumažėtų kritimo jėga, griūnant nepasiremti delnais.
Todėl nepamirškite pasirūpinti, kad vaikas važinėtųsi saugiai:
- važiuojant dviračiu, paspirtuku ar riedučiais būtina apsaugoti pažeidžiamiausias vietas: dėvėti šalmą, kelių, alkūnių apsaugas. Tai padės išvengti sunkesnių sužalojimų;
- šios judėjimo priemonės turi būti tinkamo dydžio: dviratis – ne per žemas ir ne per aukštas, riedučiai turi tvirtai laikyti pėdą, bet jos nespausti;
- elektrinis paspirtukas pavojingas: jis išvysto didelį greitį, yra prastai matomas vairuotojams ir trukdo pėstiesiems. Todėl geriau teikti pirmenybę mechaniniam paspirtukui;
- važinėdamasis gali pargriūti bet kas, todėl išmokykite vaiką taisyklingai kristi: susiriesti į kamuoliuką, kad sumažėtų kritimo jėga, griūnant nepasiremti delnais.
Uždarome langus
…nepalikite atidarytų langų, jei namuose yra mažas vaikas.
Didelis pavojus namuose – atidaryti langai. Vaikai nesunkiai užsiropščia ant palangės palypėję ant šalia esančių baldų. O tada joks tinklelis nuo uodų neapsaugos. Jis tik sukuria saugumo iliuziją, bet neatlaiko vaiko svorio.
Todėl nepalikite atidarytų langų, jei namuose yra mažas vaikas. Tereikia nusisukti sekundei, kuri gali būti paskutinė jo gyvenime arba suluošinti visam laikui. Nestatykite baldų prie langų, kad vaikas negalėtų lengvai užlipti ant palangės. Sumontuokite langų atidarymo ribotuvus, rankenų spynas, kad būtų neįmanoma savarankiškai atidaryti langą.
Neturi būti vaikui pasiekiamos žaliuzių ir ritininių užuolaidų virvelės bei grandinėlės. Vaikas gali į juos įsipainioti ir uždusti.
Saugomės ugnies
Kalbėkite su vaikais apie gaisro pavojų, paaiškinkite, ką daryti, jeigu įsipliekstų ugnis.
Gaisras gali kilti netikėtai bet kada. Todėl tam reikia būti pasiruošusiems. Net maža kibirkštis sukelia didelių problemų. Drauge su vaikais prisiminkite priešgaisrinės saugos taisykles.
- Paaiškinkite vaikui, kad degtukai ir žiebtuvėliai nėra žaislai. Neleiskite jam žaisti su sprogiais daiktais. Vaikas neturi būti arti liepsnos ar laužo.
- Į ugnį nemetama tuščių buitinių chemikalų tara, ypač aerozolinių, stiklainiai ir buteliai.
- Nedera įjungti elektros prietaisų, jei namuose nėra suaugusiųjų.
- Neatidarykite krosnelės ar židinio durelių, kai dega malkos.
- Kalbėkite su vaikais apie gaisro pavojų, paaiškinkite, ką daryti, jeigu įsipliekstų ugnis.
Tinkamai elgiamės miške ir vandenyje
Priminkite vaikui, kad miške nesaugu vaikščioti vienam – jis visada turėtų būti šalia tėvų. Papasakokite apie nuodingus grybus ir augalus, kurių negalima liesti. Pasirūpinkite, kad jis pasiimtų mobilųjį telefoną, įdiekite aplikacijas, per kurias galėsite stebėti vaiko buvimo vietą.
Svarbiausia, kad vandenyje esantis vaikas visada būtų jūsų akiratyje.
Neignoruokite elgesio prie vandens taisyklių ir neleiskite to daryti vaikams. Nesimaudykite draudžiamose vietose, neplaukite toliau nei plūdurai, nešokite į vandenį nepatikrintose vietose. Ežero dugne gali slypėti daugybė pavojų: šakos, akmenys, duobės ir kt. Jei ežeras gilus ir nuo kranto jo gylis staigiai didėja, maudytis jame nerekomenduojama.
Pagalbinės plaukimo priemonės, tokios kaip pripučiami čiužiniai ir ratai – nėra saugūs vaikui. Geriau rinktis maudymosi rankoves ar liemenes. Svarbiausia, kad vandenyje esantis vaikas visada būtų jūsų akiratyje.
Vaikas turi žinoti, kad vandenyje nedera žaisti pavojingus žaidimus. Negalima nardinti kito vaiko, tampyti jo už kojų ar kitaip pokštauti, šauktis pagalbos juokaujant.
Asmeninis saugumas
Svarbu, kad vaikas visada palaikytų ryšį su tėvais telefonu. Turite žinoti, kur, su kuo, kuriam laikui jis išvyksta iš namų.
Vaikai turi žinoti asmeninio saugumo taisykles:
- nežaisti atokiose ir apleistose vietose (statybvietėse, apleistuose pastatuose, rūsiuose, dykvietėse, ant pastatų stogų, palėpėse ir kt.);
- gatvėje nesikalbėti su nepažįstamu suaugusiuoju, net su malonia moterimi;
- nepriimti dovanų ir saldumynų iš nepažįstamų žmonių;
- neįsileisti į butą ar namą nepažįstamo žmogaus, nesvarbu, kuo jis prisistato (policininku, gydytoju, santechniku, kaimynu, mamos drauge ir pan.);
- nelipti į svetimą automobilį be tėvų;
- neiti į liftą su nepažįstamu asmeniu;
- neliesti įtartinų daiktų.
Svarbu, kad vaikas visada palaikytų ryšį su tėvais telefonu. Turite žinoti, kur, su kuo, kuriam laikui jis išvyksta iš namų. Turėkite vaiko draugų, jų tėvų, trenerio, klasės auklėtojo ir pan. telefono numerį.
Patikrinkite, ar vaikas mintinai žino bent vieno iš tėvų telefono numerį. Sūnaus ar dukters telefonas gali pasimesti arba išsikrauti, o nežinant numerio bus sunku susisiekti su artimaisiais. Iki 6 metų amžiaus vaiko negalima palikti be priežiūros jokiomis aplinkybėmis.
Parengė Undinė Gilė