Tėvų namų darbai prieš vaiko vasaros atostogas

Vaikų vasaros atostogos – problemiškas metas tėvams. Žaidimai lauke, važinėjimas dviračiu, riedlente, riedučiais, šokinėjimas ant batuto, plaukiojimas vandens telkiniuose – visa tai tėvams asocijuojasi ne tik su teigiamomis emocijomis, bet ir su grėsmėmis.

Įvertinkite grėsmes

Žinoma, džiugu, kad vaikai visą vasarą nesėdi žiūrėdami į kompiuterių ar telefonų ekranus, o mieliau laiką leidžia gryname ore. Tik tėvams prireikia daugiau laiko skirti mažų vaikų priežiūrai, o vyresniems svarbu paaiškinti, kaip išvengti rizikos. Visada reikia apgalvoti situacijas, kuriose vaikas gali atsidurti. Įdėmiai apsižvalgykite bute ar name, kieme, kad numatytumėte ten slypinčius pavojus ir susitvarkytumėte aplinką taip, kad ji būtų saugesnė.

Nepalikite atidarytų langų

Nerūpestingas atostogas dažnai aptemdo kai kurios tipiškos vasaros traumos. Neretai vaikai susižaloja krisdami iš didesnio aukščio – pavyzdžiui, nuo tvorų, medžių, nebaigtų statyti pastatų, sūpynių.

Vaikus tarsi magnetas traukia atidaryti langai ir balkono durys. Dažniausiai jie iškrenta pro atvirus langus. Ypač pavojinga, jeigu lengva užsiropšti ant palangės, pavyzdžiui, palypėjus ant šalia pristumtų baldų. Todėl kambaryje, kuriame žaidžia maži vaikai, niekada nepalikite atidarytų langų ir balkono durų. Galite praverti tik langų viršų ir būtinai pritvirtinkite jų atvėrimo ribotuvus, kurie neleistų atidaryti plačiau. Įrenkite balkono durų ir langų užraktus, kad vaikas pats negalėtų jų atsidaryti.

Šokinėjimas ant batuto – tik prižiūrint tėvams

Labai dažna traumų priežastis privačių namų kiemuose – batutas. Neatsargiai ant jo elgdamiesi vaikai gali susilaužyti ar išsinarinti rankas ir kojas, susitrenkti galvą, patirti galvos smegenų sukrėtimą.

Pirkdami batutą, įsitikinkite, kad jis atitinka tarptautinius Europos Sąjungos reikalavimus. Apžiūrėkite, ar batute nėra skylių ar kitokių pažeidimų. Tinkamesni vaikams batutai su apsauginiais tinklais, padedančiais išvengti kritimo. Geriausia, jei metalo rėmas ir stulpai yra su paminkštinimu.

Pirkite tokį batutą, kuris atitinka vaiko amžių. 

Neleiskite vaikui išdykauti ant batuto ir bandyti atlikti įvairius triukus. Šokinėti ant jo vienu metu gali tik vienas vaikas ir tik prižiūrimas suaugusiojo.

Neleiskite vaiko į vandenį neįsitikinę saugumu

Svarbi užduotis tėvams – pasirūpinti vaikų saugumu prie vandens telkinių. Reikia pasiruošti, kad paplūdimio smėlyje gali būti stiklo šukių ir kitų aštrių daiktų, o po vandeniu gali tykoti stiprios srovės ar duobės.

Šuoliai į vandenį ir nardymas gali sukelti galvos ir stuburo traumas, kurios lemia rimtesnes pasekmes. Susitrenkus galvą į dugną, vandenyje esantį akmenį, kuolą, galima susižaloti kaklo slankstelius ir stuburo smegenis.

Todėl, prieš leisdami vaiką į vandenį, turite įbristi į upę ar ežerą pirmieji ir įvertinti gylį bei dugną. Apribokite mažų vaikų prieigą prie tvenkinių, šulinių ir vaikiškų baseinų. Būtinai prižiūrėkite pripučiamame baseine besipliuškenantį mažylį. Mažas vaikas gali nuskęsti net baloje.

Venkite karščio ir saulės

Kuo mažesnis vaikas, tuo mažiau laiko jis turėtų praleisti karštu oru paplūdimyje. Mėgautis saulės voniomis geriausia iki 11 val. ir po 16 val. Patys mažiausi vaikai iš viso neturi būti paplūdimyje, vyresni gali praleisti saulėje 1,5–2 val.

Vaiko medžiagų apykaita spartesnė, todėl dehidratacija atsiranda greičiau. Taigi, nuolat pasiūlykite vaikui vandens. Vaikiški drabužiai turi būti laisvi ir ploni, o atviras kūno vietas būtina patepti apsauginiu kremu. Lauke vaikas turi dėvėti kepurę, su savimi turėti buteliuką vandens.

Kūdikiui nupirkite vasarai pritaikytą, gerai ventiliuojamą vežimėlį. Jį pastatykite pavėsyje ir nuolat tikrinkite, ar mažyliui ne per karšta. Kai kurie tėvai, bandydami apsaugoti kūdikį nuo saulės spindulių, uždengia vežimėlį marliniu vystyklu ar kitu audeklu, tačiau tuomet oras vežimėlyje dar labiau įkaista. Taip pat verta prisiminti, kad negalima net trumpam palikti vaikų užrakintų automobilyje.

Būtinas šalmas

Važiuodami dviračiu, riedučiais ar riedlente, vaikai turėtų dėvėti šalmą. Ypač pavojinga vaikui važinėti netoli važiuojamosios dalies, nes jis gali netyčia įvažiuoti į kelią. Todėl dviračiu važinėjančių mažų vaikų nereikėtų palikti be priežiūros, o vyresnius mokykite kelių eismo taisyklių. Važiuoti važiuojamąja dalimi galima tik nuo 14 metų, o prižiūrint suaugusiajam – nuo 8 metų.

Parengė Undinė Gilė

Susiję straipsniai

Parašykite komentarą

Brukalų kiekiui sumažinti šis tinklalapis naudoja Akismet. Sužinokite, kaip apdorojami Jūsų komentarų duomenys.

Facebook