Mėnesinės gali pranešti apie sveikatos problemas

Su mėnesinių ciklo sutrikimais susiduria kone kas ketvirta mergina ir moteris.  Skausmingos, gausios ar nereguliarios mėnesinės – nemaloni ir erzinanti patirtis. Vilniaus ir Klaipėdos „Kardiolitos klinikų“ Akušerijos ir ginekologijos centro gydytoja akušerė-ginekologė Daiva Keršulytė sako, kad negydomi sutrikimai gali turėti įtakos ne tik gyvenimui, bet ir vaisingumui. Todėl simptomams besitęsiant reikia apsilankyti pas gydytojus.

Koks mėnesinių ciklas normalus?

„Merginos ir moterys su mėnesinių ciklo sutrikimais susiduria įvairiais gyvenimo laikotarpiais. Ciklas gana dažnai būna nereguliarus vos tik mėnesinėms atsiradus, tačiau įprastai susireguliuoja per porą metų. Retėjantis, gausesnis ar trumpiau trunkantis kraujavimas būdingas ir premenopauzės laikotarpiu, prieš mėnesinėms išnykstant. Daugelis moterų, nepaisant amžiaus, tarsi įsikibusios laikosi „standarto“ ir klaidingai tiki, kad jų ciklas privalo trukti 28 dienas. Normaliu laikomas tiek trumpesnis, tiek ilgesnis mėnesinių ciklas, kuris gali svyruoti nuo 25 iki 35 dienų“, – aiškina D. Keršulytė.

Anot gydytojos akušerės-ginekologės, reikėtų sunerimti bei kreiptis į gydytojus esant trumpesniam nei 25 dienos ar ilgesniam nei 35 dienos mėnesinių ciklui, jo trukmei itin svyruojant bei išvis nežinant, kada bus mėnesinės. Toks mėnesinių ciklas laikomas nereguliariu.

Mėnesinių ciklo sutrikimu laikomas ir ilgai besitęsiantis ar trumpas, tačiau labai gausus kraujavimas. Merginų ir moterų prašoma bent kelis mėnesius atidžiai stebėti, kiek tamponų ar įklotų jos sunaudoja, ar kraujuojant pastebi krešulius, koks būna jų dydis, ir užpildyti specialią skalę. Tačiau, gydytojos teigimu, kur kas objektyviau įvertinti sutrikimus padeda išsamūs kraujo tyrimai.

„Atlikdami tyrimus vertiname ne tik pacienčių hemoglobino, bet ir kitus kraujo rodiklius, pavyzdžiui, feritino lygį, geležies atsargas ir koncentraciją. Neretai hemoglobinui esant geram, tyrimai parodo slaptą mažakraujystę bei pagrindžia prastą merginų ir moterų savijautą: galvos svaigimą, mieguistumą, silpnumą“, – pasakoja D. Keršulytė.

Mėnesinės gali pranešti apie rimtas ligas

Gydytoja priduria, kad skundžiantis mėnesinių ciklo sutrikimais taip pat svarbus skausmas: „Pacienčių visuomet klausiu, ar mėnesinių metu joms reikia gerti vaistus nuo skausmo, ar jie padeda, kiek vidutiniškai tablečių išgeriama ir pan.“

„Jeigu mėnesinės labai skausmingos ir nepadeda net  vaistai, prireikia leidžiamų medikamentų, kreiptis į gydytoją – būtina. Ypač skausmingos mėnesinės yra vienas iš endometriozės simptomų. Tai liga, kuriai būdingas gimdos gleivinės – endometriumo – išplitimas už gimdos ribų“, – pasakoja akušerė-ginekologė D. Keršulytė.

Sunkiai pakeliamą mėnesinių skausmą bei nereguliarų ciklą taip pat gali sukelti ir cistiniai kiaušidžių dariniai, kurie susiformuoja kiaušidžių paviršiuje ir gali būti piktybiniai. Gausias mėnesines gali lemti ir gimdoje esantys polipai – jie, gydytojos teigimu, vis dažniau nustatomi ir labai jaunoms pacientėms.

„Yra ginekologinių susirgimų, kurių simptomai neapsiriboja vien tik nereguliariu mėnesinių ciklu. Jeigu pacientė susiduria su akne, odos problemomis, skundžiasi plikimu arba padidėjusiu plaukuotumu blauzdų, rankų, krūtinės ir veido srityje, sunkiai sureguliuojamu viršsvoriu, neretai nustatomas policistinių kiaušidžių sindromas (PKS). Tai rimtą pavojų moters vaisingumui kelianti liga, kurios negydant didėja gimdos kaklelio vėžio rizika“, – sako gydytoja akušerė-ginekologė.

Kaip gydomi mėnesinių ciklo sutrikimai?

Pasak D. Keršulytės, priemonės priklauso nuo konkrečios diagnozės ir  gyvenimo būdo, netrūksta atvejų, kai sutrikimai yra ne hormoniniai, o sukeliami fizinių ar emocinių faktorių.

„Mėnesinių ciklo sutrikimams įtakos turi ilgalaikis stresas, nesubalansuotas darbo ir poilsio režimas, pavyzdžiui, darbas naktimis, didelis fizinis krūvis sportuojant bei mityba. Mėnesinių ciklas dažnai sutrinka dėl griežtos, nesubalansuotos dietos ar  tam tikrų valgymo sutrikimų – tačiau tokiu atveju sutrikimai ne priežastis, o pasekmė“, – pažymi D. Keršulytė.

Pasiryžus tam tikriems gyvenimo būdo pokyčiams, nereguliarus mėnesinių ciklas susitvarko, tačiau tokioms ligos kaip policistinių kiaušidžių sindromas reikia rimtesnių priemonių, teigia gydytoja. Tuomet sutrikęs hormonų balansas reguliuojamas vaistais.  Specialūs medikamentai sušvelnina ir endometriozės simptomus, bet gimdos polipai šalinami chirurginiu būdu.

„Daugelis merginų ir moterų nežino, jog mėnesinių ciklas gali sutrikti ir dėl netinkamos skydliaukės veiklos. Todėl neretai, siekdami išsiaiškinti pirmųjų sutrikimų priežastis, tiriame ir skydliaukės hormonus – prireikus, endokrinologas paskiria gydymą medikamentais, kurio laikantis mėnesinių ciklo sutrikimai  išnyksta“, – pasakoja gydytoja.

Kadangi mėnesinių ciklo sutrikimai gali būti rimtų ginekologinių ligų simptomai, juos diagnozuoti ir gydyti reikia kuo anksčiau. Delsdamos kreiptis į gydytojus merginos ir moterys, sulaukusios vyresnio amžiaus, rizikuoja susidurti su onkologinėmis ligomis, jeigu laiku nepašalinami gimdoje esantys polipai, ar nevaisingumo problemomis.

 

Susiję straipsniai

Parašykite komentarą

Brukalų kiekiui sumažinti šis tinklalapis naudoja Akismet. Sužinokite, kaip apdorojami Jūsų komentarų duomenys.

Facebook