Vaikas nusibrozdino, prisispaudė pirštą, prisitrynė pūslę ar įstrigo rakštis. Ką daryti pataria gydytojas pediatras Algimantas Vingras.
Nubrozdinimai
Tai nedideli odos vientisumo pažeidimai: nugramdymai, įdrėskimai, įbrėžimai, nutrynimai, įsidūrimai. Sužeista vieta gali būti paraudusi. Iš jos gali nestipriai kraujuoti arba ji gali būti pasidengusi kraujo lašeliais, užteršta. Mažyliai dažniausiai susižeidžia rankas ir kojas <…>.
Ką daryti?
– Sužeistą vietą pakiškite po vandens srove nešvarumams pašalinti.
– Nubrozdintą vietą gerai nuplaukite švariu vandeniu su muilu.
– Sužeistą vietą sutepkite žaizdų geliu arba juo papurkškite.
– Nuplautą vietą palikite atvirą (geriau gyja).
– Jei kraujas sunkiasi po truputį, kraujavimo nestabdykite, nes besisunkiantis kraujas valo žaizdą.
– Kai nubrozdinimas didokas, ant pažeistos vietos uždėkite neprilimpantį tvarstį – pleistrą, kad mažylis žaizdos nečiupinėtų.
Kada kreiptis į gydytoją?
– Nubrozdinta vieta yra užteršta svetimkūniais, pvz., medžio atplaišomis, žemėmis.
– Nubrozdinta vieta stipriai kraujuoja.
– Nubrozdintas veidas.
– Jeigu oda apie nubrozdinimą paraudo, patino, pradėjo skaudėti (ir negilūs įdrėskimai gali supūliuoti).
Gydytojui pasakykite, kada paskutinį kartą vaikas yra skiepytas nuo stabligės, parodykite vaiko skiepų pasą. Jeigu vaikas nuo stabligės skiepytas nebuvo, po įdrėskimo nedelsiant kreipkitės į gydytoją.
Prisispaudė pirštą
Dažniausiai pirštai prispaudžiami durimis, mašinos durelėmis, rečiau – sunkiu svoriu.
Būdinga:
– stiprus skausmas;
– tinimas;
– po oda ir / ar po nagu kraujo išsiliejimas;
– negalėjimas palankstyti piršto.
Ką daryti?
– Ramiai įvertinti situaciją – jei pirštas prispaustas, jį išvaduoti.
– Nepriklausomai nuo to, ką pamatėte, duoti vaistų nuo skausmo, pvz., paracetamolio arba ibuprofeno, vienkartinę dozę, atidžiai perskaičius vaisto instrukciją.
– Jeigu žaizdos nėra, tačiau po nagu atsirado didelis kraujo išsiliejimas – nagas išsipūtė, ranką pakelkite, sužalotą vietą pašaldykite ir kreipkitės į gydymo įstaigą. Pakelti derėtų sulenkus ranką per alkūnę ir laikant plaštaką aukščiau negu yra alkūnės sąnarys. Tai mažina tinimą, skausmą, kraujavimą.
– Jeigu nagas sužalotas, kraujuoja ar visai nukrito, steriliai sutvarstykite ir kreipkitės į gydymo įstaigą.
– Jeigu vaikas nelanksto suspausto piršto / pirštų – kreipkitės į gydymo įstaigą.
– Visais atvejais nuraminkite vaiką, duokite vaistų nuo skausmo, pirštą / pirštus pašaldykite. Šaldykite atsargiai, šalčio šaltinį įsukę į švarios medžiagos skiautę pridėkite prie sužalotos vietos, palaikykite 10–15 minučių ir padarykite 30–45 minučių pertrauką. Tuomet ir vėl pašaldykite 10–15 minučių.
– Jei skausmas po pagalbos gydymo įstaigoje nemažėja, vaikas piršto nelanksto – į gydymo įstaigą kreipkitės pakartotinai.
Pūslė ant kulniuko
Tai skysčio susikaupimas tarp odos sluoksnių. Ji atsiranda dėl nepatogios avalynės, pvz., batukas per didelis, išgaubimas kulnui per kietas.
Būdinga:
– pūslė pripildyta skaidraus skysčio;
– paspaudus skausminga.
Ką daryti?
– Palaikius koją apie 10 minučių ramunėlių nuoviro vonelėje pūslę galima pradurti degtuko liepsnoje dezinfekuota plona data.
– Pūslė praduriama prie sveikos odos – negalima pradurti pūslės viršūnės.
– Pradūrimo vieta ir pūslė dezinfekuojama tirpalu.
– Užklijuojamas pleistras ir aprišama, kad vaikas jo nenukrapštytų, jei atsiras niežėjimas.
– Apmaunama kojinė, kuri gerai priglunda prie kojos.
– Vaikui 3–4 dienas neleidžiama žaisti su smėliu.
Kada kreiptis į gydytoją?
– Aplink pūslę atsirado raudonų dryžių.
– Aplink pūslę oda paraudusi, patinusi, skausminga.
– Pūslė supūliavo.
Rakštis
Tai – dažniausiai aštrių, nedidelių medžio, rečiau spyglių, pvz., rožės, dagio, agrasto, gervuogės, metalo, stiklo dalelių įsmigimas į odą, rečiau į poodį. Nedidelių medžio gabalėlių rakštys nepavojingos. Tačiau, jei įsmigo papuvęs medžio ar surūdijęs metalo gabaliukas, žemėmis, ypač mėšlu, užterštas stiklas arba medžio atplaiša, žaizda yra gili, kraujuoja – tokios rakštys pavojingos.
Ką daryti?
– Ištraukite tas rakštis, kurias galite suimti pincetu arba pirštais.
– Nekreipkite dėmesio į mažas rakštis, kurias sunku ištraukti. Nieko nedarykite 1–2 dienas. Pats organizmas stengiasi išstumti rakštį kaip svetimkūnį.
– Rakštys, ypač nedidelės, geriau ir greičiau pašalinamos, kai vieta, kur jos įsmigo, yra ilgai pamirkoma. Šiltoje ramunėlių vonelėje pamirkykite apie 10 minučių, tada švarios medžiagos gabalėliu trinkite odą į tą pusę, iš kurios įlindo rakštis. Procedūrą galite pakartoti kelis kartus.
– Jeigu oda apie tą vietą, kur įsmigo rakštis, paraudo, patino (taip būna, kai įsminga nedidelės rakštys, pvz., spyglių viršūnėlės – jos ne iš karto pastebimos), pamėginkite, jei gerai matote rakštį (stipriau apšvieskite sužalotą vietą, pasinaudokite didinamuoju stiklu), ją iškrapštyti plona adata ir pincetu. Traukiant mažiau skaudės, kai rakšties įsmigimo vietą atšaldysite, pvz., ledo gabaliuku. Adata ir pincetas prieš rakšties ištraukimą sterilizuojami degtuko liepsna (po to atšaldomi) arba etanoliu (etilo alkoholiu). Rakštis bandoma iškelti arba oda atsargiai prakrapštoma, kad rakštį būtų įmanoma suimti pincetu. Odos nedraskykite, nes vaikui skauda. Ištraukusios rakštį, odą nuvalykite etanoliu arba nuplaukite vandeniu (geriau tekančiu) su muilu.
– Jeigu vaikas neleidžia traukti rakšties arba abejojate, kad procedūra pavyks, dera kreiptis į gydytoją.
– Nebandykite ištraukti giliai įsmigusių rakščių ir tokių, kurių gerai nematote, pvz., stiklo gabaliukų.
– Kai iš žaizdos kraujuoja arba rakštis užteršta, būtina nedelsiant kreiptis į gydytoją. Užterštos rakštys gali sukelti stabligę, jei vaikas nuo jos nebuvo paskiepytas.
– Po rakšties ištraukimo mažo vaiko skausmas ir išgąstis greičiau praeis, kai po procedūros jis bus pamalonintas skanėstu.
– Kai vaikui, ypač mažam, įsmigo rakštis, jo nebarkite, nemokykite atsargumo, nes jis ir taip išsigandęs.
Ištrauka iš knygos „Vaikų ligų ABC“