Alerginis rinitas – kaip sumažinti negalavimus?

Kaitinant vasarinei saulei, kaip griaustinis iš giedro dangaus, apniko sloga? Nors, žinoma, peršalti galime ir šilčiausią dieną, pavyzdžiui, gaivindamiesi malonia oro kondicionieriaus vėsa, didesnė tikimybė, kad užklupo alergija.

Iš kur atkeliauja alergija?

Alerginis rinitas (sloga) dažniausiai atsiranda vaikystėje, nors galima susirgti bet kuriame amžiuje. Ligą gali sukelti sezoninė alergija augalų žiedadulkėms. Nuolatinė alerginė sloga kamuoja buityje esantiems alergenams jautrius žmones.

Sezoninis alerginis rinitas (vadinamas šienlige) dažniausiai užklumpa pavasarį, vasarą ir tęsiasi ankstyvą rudenį. Vasarą ligą sukelia įvairios žydinčios žolės. Sezono pabaigoje ir rudenį šienligė pradeda kamuoti piktžolėms įsijautrinusius žmones. Dažniausi nuolatinio alerginio rinito kaltininkai namuose knibždančios dulkių erkės, pelėsio gaminami mikotoksinai, naminių gyvūnų plaukai ir pleiskanos, įvairios cheminės medžiagos. Liga atsiranda tada, kai organizmas į šias medžiagas sureaguoja tarsi į svetimkūnius – įsibrovėlius.

Imuninė sistema nuolat dirba, kad apsaugotų organizmą nuo tokių pavojų kaip bakterijos, virusai ir toksinai. Tačiau kai kurie žmonės itin jautrūs paprastai nepavojingoms medžiagoms. Kai imuninė sistema šias medžiagas (alergenus) klaidingai identifikuoja kaip kenksmingas ir svetimas, ji pradeda gaminti specifinius antikūnus – imunoglobulinus E (IgE) ir atsiranda uždegiminės reakcijos.

Polinkis sirgti alerginiu rinitu dažnai yra paveldimas. Jei liga kamuoja vieną ar abu tėvus, didelė tikimybė, kad vaikų ji taip pat neaplenks.

Kaip nustatomas ligos sukėlėjas?

Alerginis rinitas – tai lėtinė uždegiminė liga, kuriai būdingas nosies užgulimas, vandeninga sloga, niežėjimas, čiaudulys. Gali atsirasti konjunktyvitas – akių junginės uždegimas, sukeliantis akių perštėjimą, niežulį ir ašarojimą.

Neretai sergantiesiems alerginiu rinitu sutrinka miegas: naktį jie dažnai nubunda ir prastai miega, todėl dieną jaučiasi mieguisti ir nuvargę. Neišsimiegojęs vaikas irzlus, blogiau mokosi, sunkiai susikaupia.

Pajutus šios ligos simptomus, patariama apsilankyti pas gydytoją. Negydomas alerginis rinitas gali išprovokuoti sinusitą, ausų uždegimą, nosies polipus. Šia liga sergančiam vaikui gali formuotis sąkandžio sutrikimai. Sergantieji alerginiu rinitu turi didesnę astmos riziką.

Be sergančiojo nusiskundimų bei apžiūros, ligai nustatyti svarbu žinoti, ar alerginio rinito simptomai atsiranda tam tikru metų sezonu, ar nesitraukia ištisus metus, ar jie intensyvesni kažkuriuo paros metu. Taip pat svarbu, ar šeimoje yra alergiškų žmonių, ar namuose laikote gyvūną.

Diagnozuojant alerginį rinitą atliekami odos dūrio mėginiai ir / arba tyrimai kraujo baltymo antikūno imunoglobulino E kiekiui nustatyti. Gali būti pasitelkiamas nosies provokacinis mėginys su tam tikru alergenu.

Svarbiausi dalykai gydantis.

Alerginio rinito gydymui skiriami būklę palengvinantys simptominiai vaistai, taikoma specifinė alergenų imunoterapija. Ši terapija padeda susilpninti imuninį atsaką, todėl sumažėja ligos simptomai ir vaistų poreikis.  

Sumažinti nosies paburkimą, sudrėkinti gleivinę ir susilpninti niežulį padeda nosies plovimas fiziologiniu tirpalu arba jūros vandeniu. Tai sumažina alergenų koncentraciją. Paburkusioje nosies gleivinėje jų susikaupia daugiau, taip pat tokioje terpėje palanku daugintis baterijoms ir virusams.

Simptominiam gydymui skiriami antihistamininiai vaistai ir nosies purškalai. Pradėti juos vartoti reikėtų likus 1–2 savaitėms iki alergijos sezono pradžios.

Gydantis alerginį rinitą reikia vengti simptomus provokuojančio alergeno arba stengtis rečiau su juo susidurti. Jeigu esate alergiški žiedadulkėms, neplanuokite stovyklavimo ir žygių ligą sukeliančių augalų žydėjimo periodu. Kad jus pasiektų kuo mažiau žiedadulkių, dirbdami ar vaikštinėdami lauke dėvėkite burną ir nosį dengiančią kaukę. Kad žiedadulkės nepatektų į akis, užsidėkite nuo saulės apsaugančius akinius.

Grįžę iš lauko nusiprauskite, išsiplaukite plaukus, pasikeiskite drabužius, praskalaukite nosį.

Ypač daug žiedadulkių ore yra saulėtomis ir vėjuotomis dienomis, tada geriausia neiti į lauką ir uždaryti langus. Namus pravėdinsite ankstų rytą ir vėlų vakarą.

Naminiams gyvūnams alergiškam žmogui, esant nestipriems simptomams, nebūtinai reikės atsisakyti augintinio. Pirmiausia kreipkitės į gydytoją ir pasirūpinkite švara namuose. Beje, švara padės sumažinti ir alergijos dulkių erkutėms negalavimus. Atsisakykite kilimų ir užuolaidų, audiniu aptrauktų baldų. Dažnai skalbkite patalynę, valykite dulkes drėgna šluoste ir plaukite grindis.

Palaikyti švaresnį orą namuose padės oro valytuvai, oro kondicionierių filtrai. Rinkitės kokybišką dulkių siurblį su maišais, pašalinantį patalpoje esančias smulkias daleles.

Parengė sveikos gyvensenos edukologė Ieva Grabauskienė

Susiję straipsniai

Parašykite komentarą

Brukalų kiekiui sumažinti šis tinklalapis naudoja Akismet. Sužinokite, kaip apdorojami Jūsų komentarų duomenys.

Facebook