Bijai ginekologo – gali prisikviesti ligą

Moteris ir ginekologasDauguma merginų pirmą kartą ginekologo kabinete apsilanko tik būdamos pilnametės, o kitos – tuomet, kai jau laukiasi. Net ir suaugusios moterys prisibijo šios srities gydytojų. Pasak ginekologės-akušerės Viktorijos Navickienės, ši baimė atkeliauja būtent iš paauglystės.

Artimo žmogaus palaikymas

Navickienė pastebi, kad mergaitės, kurių mamos reguliariai tikrinasi sveikatą, suaugusios dažniausiai ir pačios elgiasi taip pat.

„Rūpinimosi sveikata įprotis, kaip ir daugelis kitų dalykų, taip pat formuojamas šeimoje. Paauglystėje kiekviena mergaitė turi artimą žmogų, o jis nebūtinai yra mama. Kartais mergaitės atviriau kalbasi su vyresne sese, pussesere ar teta. Jei šis žmogus papasakoja mergaitei apie intymiąją higieną, mėnesines bei intymius santykius, tikėtina, jog ateityje ji rūpinsis savo sveikata ir vizitus pas šios srities gydytojus laikys savaime suprantamu dalyku”,– teigia klinikos „Flebologijos centras” ginekologė-akušerė V. Navickienė.

Gydytoja pataria ateiti pas ginekologą jau 16 metų, o konsultacijos metu gydytojas nuspręs, ar reikia papildomos apžiūros. Jeigu trūksta drąsos, galima keletą kartų atvykti drauge su mama ar kita artima giminaite.

„Dauguma merginų bijo pirmojo apsilankymo dėl fizinio diskomforto, tačiau šiandien galima įvertinti vidaus organų būklę atliekant ultragarsinį tyrimą”, – ramina gydytoja ir pataria nesikliauti pasakojimais, kurie dažnai suklaidina.

Ginekologas – geriausias nėščiosios patarėjas

Gydytoja-akušerė sako, kad moteriai, kuri pas ginekologą lankosi reguliariai ir nuolat stebi savo ciklą bei kitus kūno signalus, daug lengviau nėštumo metu, nes gydytojas jau yra susipažinęs su jos būkle. Reguliarūs apsilankymai pas ginekologą padeda išvengti ir nepagrįstų baimių.

„Drauge su kolegomis dažnai susiduriame su poromis, kurios po kelių mėnesių nesėkmingų pastangų, nerimauja, jog yra nevaisingos. Tokių baimių nekiltų, jei moterys reguliariai lankytųsi pas gydytoją dar prieš planuodamos pastoti. Tyrimai ir apžiūros leidžia pakankamai tiksliai numatyti, ar moteris gali turėti su vaisingumu susijusių problemų”, – teigia ginekologė-akušerė.

Anksti išsiaiškinus problemas, galima laiku imtis ir atitinkamų priemonių. Taip pat prieš planuojant nėštumą gydytoja rekomenduoja atlikti specialius tyrimus: dėl raudonukės, taksoplazmozės, chlamidijų, sifilio, ŽIV, gimdos kaklelio ligų, citomegalo, hepatito virusų. Taip pat – vartoti folio rūgšties preparatus.

Pas ginekologą reikia būti drąsioms ir klausti visko, kas rūpi. Blogiausia, jei būsima mama išėjusi iš ginekologo kabineto abejoja dėl savęs ar kūdikio. Per pirmąjį apsilankymą galima su gydytoju aptarti ir nuskausminamuosius, nejautrą gimdymo metu. Pastebėjau, kad moterys daug ramesnės, jei žino, kad jų ir gydytojo požiūriai nesiskiria”, – teigia V. Navickienė.

Dažniausia klaida – diagnozės baimė

Net ir suaugusios moterys daro klaidų. „Be abejonės, pirmiausia – tai vizito pas ginekologą atidėliojimas bijant išgirsti diagnozę. Yra pacienčių, kurioms onkologinės ligos nustatomos pavėluotai, nors ligos simptomus jos pastebėjo daug anksčiau. Negydomas net paprasčiausias uždegimas ilgainiui gali sukelti daugybę problemų, o tuomet gali prireikti chirurginio gydymo”, – teigia gydytoja.

Pradėjusi lytinį gyvenimą moteris turėtų reguliariai lankytis pas ginekologą, atlikti profilaktinius gimdos kaklelio tyrimus, pasikonsultuoti dėl kontracepcijos. Sulaukus 22 m. kas trejus metus derėtų atlikti gimdos kaklelio tyrimą, mamografiją, kraujo tyrimus. Visos 55 metų moterys tai turėtų daryti kas dvejus metus.

Atsargiai reikėtų rinktis ir kosmetologijos paslaugas, nes moterys gana dažnai užsikrečia įvairiais virusais plaukų šalinimo procedūrų-depiliacijų metu. Gydytoja taip pat įspėja dėl kelnaičių su juostele, nenatūralių įklotų, viešųjų baseinų. Netinkama higiena gali sukelti įvairias makšties infekcijas, sutrikdyti makšties mikroflorą.

„Daugumą virusų ir ligų galima išgydyti, o baimę nugalėti. Svarbiausia žinoti sveikatos problemas, o efektyviam gydymui ir priežiūrai labai padeda abipusis pacientės ir gydytojo pasitikėjimas „, – pokalbį užbaigia V. Navickienė.

 

 

Susiję straipsniai

Parašykite komentarą

Brukalų kiekiui sumažinti šis tinklalapis naudoja Akismet. Sužinokite, kaip apdorojami Jūsų komentarų duomenys.

Facebook