Čiulptukas – sveikai kūdikio burnytei

Ortodontinis čiulptukasSotus, sausas ir išsimiegojęs kūdikis ne visada patenkintas gyvenimu ir ramus. Atrodytų, nieko jam netrūksta, o mažuliukas verkia, muistosi, lyg ieškodamas tinkamos padėties. Kas padės mamai nuraminti mažąjį niurzgliuką? Žinoma – čiulptukas. Jo poveikio mechanizmas remiasi stipriu įgimtu naujagimio čiulpimo refleksu. Žindimas arba čiulpimas– pagrindinis kūdikio veiksmas iki 4 – 5 mėnesių. Tyrimais įrodyta, kad čiulpiančio kūdikio judrumas ir pažintinė veikla susilpnėja. Čiulpimas ramina mažylį ir atitraukia jo dėmesį nuo nemalonių pojūčių. Be to, tai nelengvas darbelis kūdikiui, todėl jis greitai pavargsta ir užmiega.

Kaip išsirinkti čiulptuką?

Kriterijų renkantis tinkamą kūdikiui čiulptuką nedaug: dydis, medžiaga, iš kurios jis pagamintas, ir forma.

Dydis. Čiulptukai gaminami trijų dydžių – pagal kūdikio amžių: nuo 0 iki 3 mėnesių ir nuo 6 mėnesių, ir trečiasis – vyresniems negu metukų mažyliams.

Medžiaga. Čiulptukai gaminami iš latekso (natūralus kaučiukas) arba silikono. Latekso žinduką kūdikiui lengviau žįsti, burnytėje jis sušyla, todėl malonesnis. Neigiama šios medžiagos savybė, kad ji greitai sudyla, sunku prižiūrėti ir natūralus kaučiukas gali sukelti alergiją.

Silikoniniai čiulptukai elastingi, daug rečiau sukelia alergijas, ilgiau tarnauja, patvarūs, gali būti dažnai dezinfekuojami.

Forma. Tradicinė apvalios vyšnios forma primena mamos spenelį, bet čiulptukas kūdikio burnytėje išbūna daug ilgiau negu mamos spenelis žindant pienuką. Tokios formos čiulptukas gali sutrikdyti taisyklingo sąkandžio formavimąsi. Šią problemą išsprendžia ortodontinis čiulptukas.

Ortodontinis čiulptukas

Šios rūšies čiulptukas sukurtas dalyvaujant stomatologams. Jis padarytas tokio dydžio ir formos, kad užimtų kuo mažiau vietos burnytėje ir liežuvis galėtų laisvai judėti. Ekspertai pasistengė sukurti tokį čiulptuką, kuris minimaliai spaudžia gomurį ir dantenas ( kaip tik dėl šio spaudimo formuojasi netaisyklingas sąkandis). Ortodontinis čiulptukas netrukdo taisyklingai vystytis kūdikio burnytei. Taisyklingas čiulptukas skatina tinkamą liežuvio padėtį ir sumažina žandikaulio slėgį. Be to, jis minkštas, todėl susispaudžia kūdikiui bečiulpiant ir taip pat susidaro mažesnis slėgis.

Čiulptuką įvertins pats mažylis, bet mamai geriausia pirmenybę teikti pagal medikų rekomendacijas pagamintam čiulptukui.

Čiulptuko savybės

Čiulptukas, kurį ketinate duoti kūdikiui, neturi būti įplyšęs arba įskilęs. Toks nėra saugus, nes smulkios dalelės gali nuplyšti ir patekti į kūdikio kvėpavimo takus. Duokite kūdikiui tik maksimaliai švarų čiulptuką. Lengvai pažeidžiamą mažylio organizmą reikia apsaugoti nuo infekcijos. Saugiausias – išvirintas čiulptukas, bet jeigu tai neįmanoma, bent nupilkite verdančiu vandeniu arba gerai nuplaukite karštu vandeniu. Yra specialių servetėlių čiulptukams ir kūdikių buteliukų žindukams valyti. Tokios servetėlės labai pravers išvykoje – nuvalysite ant žemės nukritusį čiulptuką ar buteliuką.

Kada atpratinti mažylį nuo čiulptuko?

Dauguma 5 – 6 mėnesių kūdikių išspjauna čiulptuką, nes silpnėja jų čiulpimo refleksas ir labiau vystosi kita veikla: nauji gebėjimai ir įgūdžiai, kūdikis pradeda tarti garsus. Kaip tik šiuo periodu laikas pratinti mažylį išsiversti be šio pagalbininko.

Kai kurie vaikai pirmaisiais gyvenimo metais nenori skirtis su čiulptuku. Atimti čiulptuką iš 2-3 metų vaiko psichologai nerekomenduoja. Jiems parenkamas tinkamiausias ir pasitelkus išmonę stengiamasi, kad mažylis pats jo atsisakytų.

Parengė Dalia Petrutytė

Susiję straipsniai

Parašykite komentarą

Brukalų kiekiui sumažinti šis tinklalapis naudoja Akismet. Sužinokite, kaip apdorojami Jūsų komentarų duomenys.

Facebook