Eteriniai aliejai kūdikiams – kokius ir kaip naudoti

Eteriniai aliejaiNuo pat gimimo mus supa įvairiausi kvapai. Malonūs aromatai gerina nuotaiką, padeda atsipalaiduoti, ramina. Aromatiniai aliejai, išgauti iš natūralių augalų: žolelių, medžių ir gėlių; turi dar daugiau naudingų savybių. Kai kurie eteriniai aliejai tinka ir kūdikiams – šie augaliniai ekstraktai įeina į kremų ir aliejų mišinių, skirtų odelei prižiūrėti, sudėtį. Tinkamai naudojami eteriniai aliejai puiki pagalbinė priemonė sergant kvėpavimo takų ir kitomis ligomis, užpuolus pilvuko diegliams, kamuojant nemigai.

Eterinius aliejus mažyliams naudokite atsargiai

Eteriniai aliejai turi dezinfekuojamųjų savybių, todėl padeda naikinti bakterijas, išvalyti kambario orą, taip pat mažina nervinę įtampą. Priešingai nei chemikalai, tinkamai naudojami jie praktiškai neturi šalutinio poveikio organizmui, o tai svarbu mažiems vaikams. Bet nepamirškite, kad ne visus eterinius aliejus rekomenduojama naudoti patiems mažiausiems.

Kūdikių oda plonesnė ir jautresnė, todėl eteriniuose aliejuose esančios veikliosios medžiagos gali greičiau ją suerzinti. Aštraus kvapo ir didelės koncentracijos medžiagos dirgina kvėpavimo takus – toks eterinis aliejus gali sukelti nosies paburkimą ir apsunkinti kvėpavimą. Dar kruopščiau rinkitės eterinius aliejus į alergines reakcijas linkusiam mažyliui. Jei garinant aromatinėje lempoje vaikas pradėjo čiaudėti, kasytis ar ėmė ašaroti akys, pasirinktas eterinis aliejus jūsų mažyliui netinka.

Švelniausi eteriniai aliejai kūdikiams

Geriausi aliejai kūdikiams iki vienerių metų yra levandų, pušų, čiobrelių, ramunėlių, mandarinų, arbatmedžio. Bet gležnos vaiko odos nedera tepti jais tiesiogiai, naudojami mišiniai arba kremai. Kūdikio kvėpavimo takai labai jautrūs, todėl aromatas turi būti vos juntamas. Galima garinti aromatinėje lempoje ar elektriniame garintuve, vieną lašelį užlašinti ant pagalvės apatinės pusės, servetėlės arba drabužio krašto. Išmaudykite mažylį vonioje su lašeliu aromatingo aliejaus, įlašinkite jo į vandenį ir išplaukite grindis.

Levandų eterinį aliejų vaikui saugu naudoti nuo pat gimimo. Jis pasižymi antiseptinėmis ir raminamosiomis savybėmis. Tai gali būti pagalbinė priemonė sergant įvairiomis infekcijomis. Jei šeimoje yra sergančiųjų peršalimo ar kita virusine liga, šį aliejų galima naudoti patalpoms dezinfekuoti: plaunant grindis, valant kitus kambarių paviršius. Tai padės atsilaikyti prieš virusus ir infekcijas. Levandų aliejus puiki natūrali vabzdžių atbaidymo priemonė. Levandų aromatas padės mažyliui nurimti prieš miegą ir pasiruošti nakties poilsiui, todėl vaikas greičiau užmigs ir geriau miegos. Šis eterinis aliejus padės numalšinti vidurių skausmą, dieglius.

Čiobrelių eterinis aliejus palengvina kvėpavimą peršalus, naudingas imuninei sistemai. Dėl antiseptinių savybių šis aliejus naudojamas esant žaizdoms, odos susirgimams. Čiobrelių eterinį aliejų galima garinti kambaryje, jis tinka vonioms ir įtrynimams. Maloniai nuteikia vasara dvelkiantis saldus čiobrelių kvapas.

Pušų eterinis aliejus paprastai tinka ir alergiškiems žmonėms, ir mažiems vaikams, kovojant su įvairiomis odos problemomis. Šis eterinis aliejus mažina nervinę įtampą ir pakelia nuotaiką, dėl antiseptinių savybių padeda po nudegimų, įpjovimų.

Ypatingai švelnus mandarinų eterinis aliejus paskleidžia šiltą, saldų, citrusinių vaisių kvapą. Be antiseptinių savybių jis pasižymi pilvo pūtimo ir dieglių mažinimo poveikiu, padeda nusiraminti, pagerinti nuotaiką.

Eterinį aliejų būtinai reikia praskiesti

Bet kokių eterinių aliejų kiekis vaikams iki šešių mėnesių yra 1 lašelis į vonią. Jei norite įlašinti eterinio aliejaus į kremą ar bazinį aliejų (pavyzdžiui, avokadų ar abrikosų), užtenka ne daugiau kaip 1–2 lašų į 30 ml bazinės priemonės. Po šešių mėnesių aliejaus kiekį vonioje galima padidinti iki 2, o nuo dvejų metų – iki 3 lašų. Lašinant į bazinį aliejų, verta apsiriboti 3 lašais vaikui iki metų, o nuo vienerių iki dvejų 4–5 lašais.

Eterinių aliejų negalima lašinti tiesiai į vonią, nes jie netirpsta vandenyje, todėl pirmiausia reikia ištirpinti emulsiklyje. Tai gali būti sauja druskos, šaukštas medaus, jei vaikas jam nėra alergiškas, stiklinė pieno ar grietinėlės. Eterinis aliejus kruopščiai sumaišomas su emulsikliu ir tik po to pilamas į vandenį. Jei šios taisyklės nepaisoma, aliejus pasklinda vandens paviršiuje ir gali patekti tiesiogiai ant odos. Nepraskiestas eterinis aliejus neturi liestis su oda, nes gali ją nudeginti.

Prieš naudojant bet kokį eterinį aliejų geriausia jį išbandyti. Norėdami tai padaryti, praskiestu mišiniu patepkite alkūnės linkį. Jei toje vietoje oda paraudo, atsirado niežėjimas, atsisakykite šio aliejaus.

Masažo ir eterinių aliejų derinys

Puikus derinys kūdikiams – eterinių aliejų mišiniai ir masažas. Taip aromaterapija mažylį veikia per odą ir kvėpavimo takus. Masažams tinka kremai ar mišiniai, kuriuose yra kūdikiams rekomenduojamų aliejų. Švelnūs mamos rankų prisilietimai kartu su maloniais eterinių aliejų aromatais veikia dvejopai. Masažuojant eterinių aliejų veikliosios medžiagos įsigeria į odą ir ją puoselėja, o švelnios mamos rankos atpalaiduoja ar stiprina raumenis. Tuo pačiu metu įkvepiami aromatai ramina nervų sistemą ir gerina nuotaiką.

Šiltų mamos rankų lengvi prisilietimai, švelnūs glostomieji judesiai yra malonūs kūdikiui, masažuodama mama stiprina ryšį su vaiku, padeda įveikti tokias mažylio problemas kaip pilvuko diegliai.

Parengė Undinė Gilė

Susiję straipsniai

Parašykite komentarą

Brukalų kiekiui sumažinti šis tinklalapis naudoja Akismet. Sužinokite, kaip apdorojami Jūsų komentarų duomenys.

Facebook