Ideali švara po gimdymo – sveikai motinystei

Mama  po gimdymoIš karto po gimdymo jauną mamą užklumpa daugybė rūpesčių, kuriuos atneša ilgai lauktas kūdikis. Dėl abiejų sveikatos nėštumo ir gimdymo išvargintai mamai svarbu nepamiršti ir savęs. Jos organizmas patyrė daug ekstremalių pokyčių, kurie jį susilpnino. Todėl po gimdymo moteris labai imli infekcijoms – juk jos vidiniai lytiniai organai – lyg didelė žaizda, į kurią gali lengvai patekti mikrobai. Tai dažniausia pogimdyminių komplikacijų priežastis. Ar jauna moteris išvengs šių komplikacijų, daug priklauso nuo intymiosios higienos.

Jaunos mamos organizmo ypatybės

Po gimdymo pradeda atsistatyti visos nėštumo periodu pakitusios organizmo sistemos, pamažu traukiasi gimda, sustangrėja tarpvietės raumenys. Pogimdyminis laikotarpis trunka 6 – 8 savaites ir baigiasi tuomet, kai organizmas tampa toks pat, kaip iki nėštumo. Po gimdymo moters organizmas labai pažeidžiamas.

Pirmiausia, gimdos ertmėje yra didelis pažeistas paviršius. Tai placentos tvirtinimosi vieta. Šioje žaizdoje, kaip ir bet kurioje kitoje, pavyzdžiui, piršto įpjovoje, patekus mikrobams, gali greitai išsivystyti uždegimas. Gimdos ertmės kraujingos išskyros – lochijos, yra ne kas kita, kaip žaizdos placentos prisitvirtinimo vietoje, kraujo, gleivių išskyros. Pirmąsias 5 dienas po gimdymo lochijos būna kraujingos, vėliau jos šviesėja – tampa vandeningos su nedidele kraujo priemaiša, po to jų mažėja, o 5 – 6 savaitę po gimdymo išskyros išnyksta.

Antra, gimdos kaklelisgimdant atliekantis vartų, pro kuriuos į pasaulį ateina kūdikis, vaidmenį – kurį laiką po gimdymo išlieka atviras. Visiškai jis užsiveria tik po 3 savaičių. Taigi mikrobams kelias link žaizdos pirmosiomis savaitėmis po gimdymo lieka laisvas.

Trečia, po gimdymo makštyje dominuoja šarminės reakcijos. Taip yra todėl, kad lochijų reakcija yra šarminė. Įprastinėmis sąlygomis makšties terpė yra rūgštinė ir ji yra veiksmingas barjeras patogeniniams mikrobams. Jauna mama šios apsaugos neturi.

Ketvirta, gimdyvių imuninė apsauga daug silpnesnė, nes be natūraliai susilpnėjusio imuniteto nėštumo periodu organizmą dar veikia gimdymo stresas, dideli hormonų pokyčiai, taip pat moteris nusilpusi dėl to, kad gimdymo metu neteko daug kraujo.

Penkta, net jei gimdymo metu nebuvo gimdos kaklelio, makšties ar tarpvietės plyšimų, kuriuos reikia susiūti, kiekviena gimdyvė turi smulkių įtrūkių, kurie gali būti vartai infekcijai.

Plyšimai gimdant

Gimdymo metu dažnai plyšta ar įtrūksta tarpvietė arba makštis, rečiau – gimdos kaklelis. Plyšusių gimdymo takų siūlės – dar viena didelė spraga infekcijai. Supūliavusi siūlė gali sukelti endometritą – gimdos gleivinės uždegimą. Todėl tokia mama sveikata ir higiena turėtų pasirūpinti dar kruopščiau. Higienos procedūras reikia atlikti ypač atsargiai. Saugokitės, kad nepažeistumėte siūlių – prausdamasi nelieskite jų rankomis, netrinkite rankšluosčiu, o lengvai nusausinkite. Tinkamai prižiūrimos plyšusios vietos greičiau sugis ir bus apsaugotos nuo uždegimų.

Intymi higiena pagimdžius

Po gimdymo, ypač per pirmąsias 7 – 10 dienų, kol dar nesugijo gimdymo takų plyšimų siūlės, žaizdelės ir smulkūs įtrūkiai, reikia praustis kiekvieną kartą pasinaudojus tualetu ir ryte bei vakare prieš miegą.

Praustis reikia šiltu vandeniu, nuo tarpvietės išangės link, kad į makštį nepatektų infekcija iš tiesiosios žarnos. Rankas reikia plauti ir prieš apsiplovimą ir po jo. Vandens čiurkšlė apsiprausiant turi būti nukreipta iš priekio atgal, kad nepatektų giliai į makštį. Antraip iš makšties išplausite nuo mikrobų saugančią naudingąją mikroflorą. Nenaudokite kempinių, nes jomis galite pažeisti odą ir susidarys palankūs infekcijai įtrūkiai. Intymios higienos rankšluostį keiskite kasdien arba naudokite vienkartinius rankšluosčius.

Ko negalima daryti po gimdymo?

  • Visą periodą po gimdymo jaunai mamai nepatartina maudytis vonioje, atvirame vandens telkinyje, taip pat baseine, nes iš vandens per atvirą gimdos kaklelį infekcijai lengva patekti į gimdą.
  • Labai svarbu neperšalti, prisiminkite, kad imunitetas po gimdymo daug silpnesnis.
  • Nenaudokite makšties tamponų ir nevilkėkite sintetinių apatinių. Tokie apatiniai sudaro puikias sąlygas mikrobams.
  • Apatiniai turi praleisti orą ir neturi aptempti kūno, nes susidarius šiltnamio efektui siūlės ar įtrūkiai bus papildomai traumuojami.
  • Mama neturi kelti sunkių daiktų, didžiausias leistinas svoris – Jūsų kūdikis.
  • Jokiu būdu intymiai higienai nenaudokite paprasto muilo.

Higienos įklotai

Pirmosiomis dienomis po gimdymo išskyros gausios, todėl Jums prireiks gerai sugeriančių higienos įklotų, kurie tvirtai prilimpa prie apatinių. Geriausia pirkti orui laidžius įklotus, kad nešustų gimdymo metu pažeistos vietos. Keisti įklotus reikia ne rečiau kaip kas 2 – 3 valandas, nes lochijos – puiki mitybos terpė patogeniniams mikrobams, kurie gali sukelti uždegimą. Taip pat dėl to kiekvieną kartą keisdamos įklotą turite apsiprausti.

Po gimdymo – speciali intymios higienos priemonė

Jautrių ir pažeistų gimdyvės intymių vietų higienai geriausia įsigyti specialią šiam moters gyvenimo periodui pritaikytą higienos priemonę. Tinkamas intymios higienos prausiklis ne tik nedirgina odos ir nesukelia alergijos, bet ir apsaugo nuo mikroorganizmų, t.y. turi antibakterinį ir uždegimą slopinantį poveikį. Be to, tinkamiausi neutralūs prausikliai, kuriuose nėra kvapiųjų medžiagų bei dažiklių. Tai svarbu, jeigu gimdėte lengvai, o ypatingai – jeigu plyšo gimdos kaklelis, makštis ar tarpvietė.

Mamai svarbi ir bendra higiena

Ne mažiau už intymią higieną po gimdymo svarbu laikytis ir bendrosios higienos taisyklių. Pagrindinis jos principas – dažnas rankų plovimas. Juk mama nuolat kontaktuoja su kūdikiu, kuris labai pažeidžiamas infekcijų.

Duše derėtų praustis du kartus per dieną – ryte ir vakare. Patalynę pogimdyminiu periodu keiskite ne rečiau kaip kas 5 – 7 dienas. Miegokite su medvilniniais drabužiais ir kasdien juos keiskite. Rankoms, krūtinei ir intymiajai higienai naudokite atskirus rankšluosčius.

Pirmosiomis dienomis po gimdymo gimdą prilaikantys raiščiai dar išsitempę, todėl ji paslanki. Kad gimda būtų tinkamos padėties, patariama miegoti ant pilvo. Tokios padėties nebus sunku nutekėti lochijoms.

Delikačios problemos

Pirmosiomis dienomis po gimdymo sutrinka žarnyno, šlapimo organų funkcijos, nes nėštumo ir gimdymo metu buvo spaudžiami tam tikri raumenys. Todėl šlapimo pūslė nejautri skysčio slėgiui. Išsiplėtę šlapimtakiai, sutrikusi šlapimo pūslės funkcija sudaro palankias sąlygas infekcijai. Todėl, nors ir nejaučiate noro šlapintis, tai reikia daryti kas 2 – 3 valandas. Jeigu nepavyksta pasišlapinti pačiai, šlapimas nuleidžiamas kateteriu.

Antra dažna problema po gimdymo – skausmingi hemorojaus mazgai, taip pat vidurių užkietėjimai. Taip atsitinka dėl to, kad nėštumo metu gimda spaudė mažojo dubens venas, todėl susidarė kraujo sąstovis. Nuolatinis pasituštinimas svarbus ypač esant plyšimams, nes standinantis siūlės gali išsiskirti. Tam mama turi valgyti pakankamai ląstelienos: košių, vaisių ir daržovių, rauginto pieno produktų.

Po gimdymo ypatingai rūpintis reikia ne tik kūdikiu, bet ir savimi. Taigi, skirkite pakankamai laiko sau, nes būdama sveika galėsite geriau pasirūpinti kūdikiu.

Parengė Dalia Petrutytė

Susiję straipsniai

Parašykite komentarą

Brukalų kiekiui sumažinti šis tinklalapis naudoja Akismet. Sužinokite, kaip apdorojami Jūsų komentarų duomenys.

Facebook