Kaip apsaugoti gležną kūdikio odelę

Kūdikio oda, nuo pirmųjų gyvenimo dienų pradedanti prisitaikyti prie išorinės aplinkos, yra svarbi apsauga nuo žalingo jos poveikio. Bet švelni ir plona odelė dar lengvai pažeidžiama ir sunkiai pasipriešina mikrobams, pralaidi toksiškoms medžiagoms. Be to, ji lengvai praranda daug vandens, todėl greitai išsausėja. Pavojų kūdikiui kelia bet koks odos pažeidimas, o kad taip nenutiktų, reikalinga rūpestinga priežiūra.

Kas kenkia kūdikio odelei?

Pagrindiniai neigiami veiksniai, kurie turi didelės įtakos kūdikio odai.

• Perkaitimas, kurį sukelia per aukšta oro temperatūra ar per karštas vanduo maudant, pernelyg šilta apranga. Kūdikio prakaito liaukos nėra galutinai išsivysčiusios, todėl perkaisti jis gali itin greitai. Temperatūra vaiko kambaryje turėtų būti maždaug 20 laipsnių.

• Sausas oras – dėl šildymo ar oro kondicionavimo (santykinis oro drėgnis kambaryje, kuriame vaikas praleidžia daugiausiai laiko, turėtų būti 40–60 %);

• Mechaninis odos pažeidimas: drabužių nutrynimai, odos pažeidimai šliaužiojant ant grindų, neatsargumas atliekant higienos procedūras ir pan.

• Odą gali pažeisti cheminės medžiagos, kurių yra dezinfekavimo priemonių sudėtyje, skalbimo milteliuose, taip pat chloruotas vanduo, drabužių dažai, sintetiniai audiniai, prastos kokybės odos priežiūros priemonės.

• Muilas, jeigu jis per dažnai naudojamas, nes sausina odą (paprastai jo reikia nešvarumams pašalinti, kurių neįmanoma nuplauti vandeniu).

• Ant odos patekęs šlapimas ir išmatos: juose esantys azoto junginiai (pavyzdžiui, amoniakas) ir bakterijos gali sudirginti ir sukelti uždegimą.

• Nepageidautina kūdikiui tiesioginė saulė. Mažylių odoje dar nesigamina užtektinai melanino, todėl ji neapsaugota nuo ultravioletinių spindulių.

Odos priežiūros taisyklės

1. Svarbi higienos procedūra – maudymasis, kuris dar ir drėkina odą. Maudykite kūdikį 15–20 minučių šiltame (ne karštame) vandenyje, kurio temperatūra 36–37 laipsniai, vonios patalpos oras turėtų būti 24–25. Nedera naudoti vonios putų, nes jos, kaip ir šarminis muilas, sausina odelę ir gali ją pažeisti.

2. Prausdami kūdikį naudokite vaikams skirtas priemones, kurios nedirgina odos bei akių ir nepažeidžia apsauginio odos barjero. Tinkamiausi skysti, bemuiliai prausikliai, kurių pH yra 5,5, t.y. rūgštinis. Reikėtų vengti įprasto muilo, nes dažniausiai tokio prausiklio pH yra šarminis.

3. Po maudynių kūdikio odą nusausinkite rankšluosčiu – tik visiškai sausai nenušluostykite, o dar nespėjusią išdžiūti odelę patepkite drėkinamuoju kremu ar losjonu, itin kruopščiai – labai išsausėjusias vietas.

4. Kokybiškas drėkinamąsias ir minkštinamąsias priemones naudokite tiek kartų per dieną, kiek reikia (ypač vaikams, kurių oda linkusi į sausumą). Į tokios kosmetikos sudėtį įeina vitaminai, augaliniai ekstraktai, aliejai ir kitos naudingos medžiagos, stiprinančios apsaugines odelės funkcijas.

5. Venkite šiurkščių drabužių, neperkaitinkite ir per daug neatvėsinkite kūdikio.

6. Pasirūpinkite, kad oras vaiko kambaryje nebūtų per sausas, kambarius kasdien valykite drėgna šluoste ir nuolat vėdinkite. Vėdinti galima sudarant skersvėjį, bet vaikas tuo metu turi būti kitoje patalpoje.

Kūdikiui – tik speciali vaikiška kosmetika

Pagrindinės užduotys prižiūrint kūdikio odą – prausimas ir drėkinimas. Vaiko veidas, kaklas, kūno raukšlės ir užpakaliukas visada turi būti švarūs. Maudyti mažylį užtenka 2–3 kartus per savaitę.

Kūdikių odos priežiūros priemonės turėtų ne tik padėti išvengti problemų (bėrimų, pleiskanojimų, paraudimų) arba jas sumažinti, bet ir būti švelnios, nepažeisti gležnos kūdikio odos. Kosmetikoje esančios medžiagos gali lengvai prasiskverbti į organizmą, todėl patariama rinktis pagamintą tik iš kokybiškų žaliavų, natūralių ingredientų. Kūdikių kosmetikoje neturėtų būti putojimą skatinančių komponentų, kurie gali išsausinti ir sudirginti odelę.

Kokybiška vaikiška kosmetika sukurta atsižvelgiant į mažųjų odos ypatybes: parinkti komponentai, kurie nežaloja apsauginio odos sluoksnio ir netrukdo formuotis naujoms ląstelėms.

Įsitikinkite, kad kosmetikoje yra natūralių ingredientų: augalų ekstraktų (pavyzdžiui, medetkų, ramunėlių, alavijų, levandų), aliejų (alyvuogių, alyvmedžių) ir vitaminų (A, D, E). Vaikiškos kosmetikos priemonėse nepageidautini alkoholis, parabenai, sulfatai ir dažikliai.

Visi odos priežiūros priemonių ingredientai turi būti dermatologų ir pediatrų patvirtinti naudoti kūdikiams ir mažiems vaikams. Užrašuose ant pakuotės turi būti nurodytas gamintojas, išvardintos visos sudėtinės dalys. Rinkdamiesi atkreipkite dėmesį į sertifikuotus kosmetikos gaminius, pažymėtus kokybę patvirtinančiu ženklu.

Parengė Undinė Gilė

Susiję straipsniai

Parašykite komentarą

Brukalų kiekiui sumažinti šis tinklalapis naudoja Akismet. Sužinokite, kaip apdorojami Jūsų komentarų duomenys.

Facebook