Kaip apsisaugoti karantino metu?

Pasaulio sveikatos organizacija skelbia, kad be socialinės distancijos, laikantis 1-2 metrų atstumo nuo kitų žmonių, masinių susibūrimo vietų vengimo, pats efektyviausias būdas išvengti koronaviruso plitimo yra saviizoliacija. Tačiau virusą užkratą namiškiams galima parnešti iš parduotuvės, vaistinės ar darbo.

Svarbu nuolat plauti rankas ir neliesti veido

„Kruopštus ir dažnas rankų plovimas laikomas pagrindine apsisauga nuo koronaviruso. Svarbiausia, rankas plauti gerai. Tai nėra paprastas delnų patrynimas, rankas reikia trinti ir iš viršaus, nuplauti pirštus, dar atskirai patrinti pirštų galiukus. Pirmiausia rankas sudrėkinkite šiltu arba šaltu vandeniu, tada plaukite muilu. Ši procedūra turėtų trukti ne mažiau nei 20 sekundžių, – sako „Gintarinės vaistinės“ vaistininkas Tadas Labanauskas.

Rankas plauti būtina prieš gaminant maistą ir baigus gaminti, prieš valgant ir pavalgius. Taip pat, kai išsipūtėte nosį, nusikosėjote ar nusičiaudėjote, apsilankius tualete, kai grįžote namo iš lauko, parduotuvės, vaistinės ar darbo. Reiktų leisti rankoms nudžiūti pačioms arba nusišluostyti švariu rankšluosčiu.

„Veido lietimas nešvariomis rankomis – tiesiausias kelias užsikrėsti koronavirusu. Ypatingą dėmesį skirkite vaikams. Nors ir šiuo metu į prekybos centrus ar kitas viešas vietas su vaikais einama minimaliai. Tačiau, jei nėra kam prižiūrėti namuose ir vaiką tenka vestis drauge, atidžiai stebėkite, nes vaikai linkę nevalingai liesti įvairius daiktus, o po to ir savo veidą. Jį galima liesti tik iš karto po rankų dezinfekcijos ir esant saugioje aplinkoje, kol nepalietėte kokio nors nesterilaus paviršiaus, pavyzdžiui, durų rankenos. Savo veidą liečiame nesąmoningai ir kur kas dažniau nei galvojame. Todėl šio įpročio atsisakyti nelengva, bet dabar tai padaryti labai svarbu, nes užsikrėtusieji virusu Lietuvoje nustatomi kone kasdien“, – sako T. Labanauskas.

Jo teigimu, apsauginės pirštinės, kurias mūvėti siūlo kai kurie šalies prekybos centrai taip pat nėra išeitis. Palietus nesterilų paviršių, pirštinės taip pat tampa nesterilios. Jeigu jas nusimauname rankomis, ant jų patenka visi mikrobai, todėl rankas plauti būtina visada.

Visada laikykimės socialinės distancijos

Grįžus iš darbo, parduotuvės ar kitos viešos vietos, kur galėjote kontaktuoti su sergančiu žmogumi, rekomenduojama pasikeisti drabužius ir išskalbti juos aukštoje temperatūroje, nevilkėti jų namuose.

„Covid-19 – oro lašeliniu būdu plintanti liga. Tai reiškia, kad kiekvieną kartą, kai sergantis šiuo virusu žmogus čiaudi ar kosėja, savo bakterijas perduoda visiems, esantiems 1-1,5 metro atstumu. Todėl šiuo metu taip svarbu laikytis socialinės distancijos ir kosėjimo bei čiaudėjimo etiketo. Tai yra prisidengti alkūne ar nosine bei nedelsiant dezinfekuoti rankas, atsikratyti panaudotos servetėlės. Jeigu iškosėti lašeliai pateko ant šalia esančių paviršių – būtina juos nuvalyti“, – aiškina „Gintarinės vaistinės“ vaistininkas.

Koronaviruso mikrobai, patekę ant įvairių paviršių, ten gali išgyventi iki kelių valandų. Todėl ypatingai svarbi reguliari jų dezinfekcija viešose vietose.

Taip pat nemažai žmonių jau pradėjo keisti ir įpročius pasisveikinant su šeimos nariais bei kolegomis. Rankų paspaudimas ar apsikabinimas keičiamas į kitokius būdus, pavyzdžiui, „žaibą“ ar pasisveikinimą alkūnėmis. Svarbiausia – vengti fizinio kontakto.
„Virusas gali būti aptinkamas ir ant grynųjų pinigų, banko terminalų mygtukų, vietose, kurias galėjo liesti sergantis žmogus, todėl teks imtis atsargumo ir sekti savo veiksmus bei nuolat dezinfekuoti rankas“, – sako vaistininkas T. Labanauskas.

Susiję straipsniai

Parašykite komentarą

Brukalų kiekiui sumažinti šis tinklalapis naudoja Akismet. Sužinokite, kaip apdorojami Jūsų komentarų duomenys.

Facebook