Kaip įveikti staiga užpuolusį bronchitą?

Žiemą, kai siaučia gripas ir peršalimo ligos, suaktyvėja ir bronchitas. Pagrindinis šios ligos požymis – įkyrus kosulys, kuris itin išvargina vaiką, trukdo jam kvėpuoti. Kaip greičiau padėti mažajam ligoniukui?

Kas paskatina bronchitą?

Šiai infekcijai šaltuoju metų laiku palankūs keletas veiksnių. Miestuose vis didėja oro užterštumas kietosiomis dalelėmis, kurios dirgina bronchus, namuose uždaromi langai, todėl didesnė ligų sukėlėjų koncentracija. Dėl patalpų šildymo išsausėja oras, todėl išdžiūna viršutinių kvėpavimo takų gleivinė ir gerokai susilpnėja jos apsauga nuo infekcinių ligų sukėlėjų.

Jeigu namuose yra rūkančių žmonių, prie viso to prisideda pasyvaus rūkymo keliami pavojai sveikatai. Cigarečių dūmuose esančios kenksmingos medžiagos nusėda ant drabužių, kilimų, baldų, užuolaidų dalelių pavidalu ir jas įkvepia vaikai. Šie teršalai sudirgina kvėpavimo takus, kurie pradeda gaminti daugiau gleivių.

Bronchų gleivinės uždegimą bronchitą išprovokuoja peršalimas, dėl kurio susilpnėja organizmo imuninė apsauga. Šios ligos priežastis gali būti tie patys virusai, kurie sukelia paprastą peršalimą. Būtent virusai yra dažniausi ūminio bronchito sukėlėjai. Rečiau pasitaikantys ligos kaltininkai yra bakterijos, grybeliai arba alergenai.

Kosulys gali užsitęsti

Ūminis virusinis bronchitas dažnai atsiranda staiga. Ligoniuką kamuoja šie simptomai:

– sausas kosulys, kuris vėliau tampa drėgnas ir atkosėjama skreplių;

– krūtinės spaudimo pojūtis;

– temperatūros padidėjimas (mažiau nei iki 38 laipsnių);

– galvos ir gerklės skausmas;

– bendras negalavimas ir nuovargis.

Susirgus bronchitu kosulys gali tęstis dar 2–3 savaites. Ligai perėjus į lėtinę formą, kosulys gali trukti iki trijų mėnesių. Be to, liga gali komplikuotis į bakterinę infekciją, dėl kurios gresia kita – dar pavojingesnė komplikacija – plaučių uždegimas. Į bronchito komplikacijas linkę lėtinėmis ligomis sergantys vaikai (pavyzdžiui, sinusitu, tonzilitu, esant išvešėjusiems adenoidams).

Bronchitą diagnozuoti gali tik gydytojas, todėl įtardami šią ligą nuvykite su vaiku į polikliniką. Lengvos formos bronchito gydymas ypatingų sunkumų nesukelia. Ūmiam virusinės kilmės bronchitui gydyti skiriami simptomus palengvinantys vaistai. Patariama gerti daugiau skysčių, užtektinai ilsėtis, vengti staigių temperatūros svyravimų, dažnai vėdinti kambarius. Svarbu apsaugoti mažylį nuo pakartotino peršalimo. Prisijungus bakterinei infekcijai gydytojas gali paskirti ir antibiotikus.

Nepamirškite, kad nepasveikęs vaikas negali būti vedamas į darželį ar mokyklą. Jei jis peršals, liga sugrįš. Į tokį užburtą ratą patenka vaikai, kurių tėvai suskumba kuo greičiau išleisti juos į ugdymo įstaigą.

Inhaliacijos – greitesnis būdas pasveikti

Esant kvėpavimo takų gleivinės uždegimui, bronchų gaminamų gleivių labai padaugėja, jos tampa tirštesnės, todėl sutrinka jų pasišalinimas. Gleivių užkimštų bronchų darbas gerokai pasunkėja ir ligoniukas stengiasi iškosėti sekretą. Tirštas gleives iškosėti sunku, taigi norėdami greičiau jų atsikratyti turime skystinti sekretą. Iš pradžių sausas, po to drėgnas kosulys itin kamuoja ir erzina sergantį bronchitu vaiką. Taigi, vienas iš pagrindinių gydymo tikslų – greičiau palengvinti skreplių pašalinimą iš kvėpavimo takų.

Siekiant sumažinti bronchų gleivinės patinimą ir skystinti skreplius, rekomenduojamos aerozolinės inhaliacijos, kurias galima atlikti su specialiu prietaisu – inhaliatoriumi. Procedūros kompresoriniais ir tinkleliniais inhaliatoriais yra vienas iš veiksmingų bronchų uždegimo ir kitų kvėpavimo takų ligų gydymo būdų. Inhaliacijoms galima naudoti įvairius gydytojo skirtus vaistus, taip pat – paprastą mineralinį vandenį, kol vaistų dar neturite.

Inhaliacijos kompresoriniais ir tinkleliniais prietaisais laikomos vienu geriausiu vaistų patekimo į kvėpavimo takus būdų. Šis prietaisas paverčia vaistą aerozoliu ir smulkutės veikliųjų medžiagų dalelės lengvai prasiskverbia į visas kvėpavimo takų vietas, pasiekdamos uždegimo židinį.

Tokiu inhaliatoriumi išpurkštas vaistas greitai patenka į reikiamą vietą, todėl jo gydomąjį poveikį ligoniukas pajunta nedelsiant. Tokio pavidalo vaistas itin efektyviai veikia, nes jis tiesiogiai absorbuojamas ligos pažeistoje kvėpavimo takų vietoje. Be to, jis neprasiskverbia į virškinamąjį traktą, todėl sumažėja šalutinio poveikio rizika.

Vienas iš kvėpavimo takų gydymo šiuolaikiniais inhaliatoriais privalumų – procedūrų paprastumas. Jas lengva ir patogu atlikti namuose ir suaugusiesiems, ir vaikams, tarp jų – net mažiausiems kūdikiams.

Parengė sveikos gyvensenos edukologė Ieva Grabauskienė

Susiję straipsniai

Parašykite komentarą

Brukalų kiekiui sumažinti šis tinklalapis naudoja Akismet. Sužinokite, kaip apdorojami Jūsų komentarų duomenys.

Facebook