Kaip nuraminti pilvuko dieglius

Kūdikį kankina pilvo diegliaiJei sveikas kūdikis nuolat verkia pamaitintas krūtimi arba nenumaldomo klyksmo sulaukiate vakarais, veikiausiai jį kamuoja vadinamieji „trijų mėnesių trukmės diegliai“. Kūdikis suglaudžia kojytes, riečiasi į priekį, suspaudžia kumščius, o jo veido spalva kaitaliojasi – nuo rausvos iki balkšvos. Pilvo diegliai dažniausiai kamuoja pirmąsias keturias savaites nuo gimimo ir paprastai praeina po trijų mėnesių.

Kodėl atsiranda pilvuko diegliai

Viena iš svarbiausių pilvo dieglių priežasčių – nebrandi vaiko virškinimo sistema. Skirtingai nei suaugusiųjų, kūdikių žarnyno mikrobiota dar nėra išsivysčiusi. Taigi dėl to, kad iš pradžių žarnyno mikrobiotos nepakanka ir silpnai dirba vaiko virškinimo sistema, atsiranda kūdikių pilvo diegliai. Šie skausmai ypač kamuoja po Cezario pjūvio operacijos gimusius kūdikius. Kita galima dieglių priežastis – oro rijimas maitinimo metu. Dažnai šiuos negalavimus sukelia maisto netoleravimas, tėvų psichosocialinė įtampa ir kiti veiksniai. Apskritai kūdikių pilvo diegliai atsiranda dėl įvairių priežasčių.

Manoma, kad pilvo dieglius (kolikas) sukelia žarnyno spazmai, kurie susiję su mamos pieno kaita, kai pradinis mamos pienas pereina į brandųjį. Pastarajame yra daugiau angliavandenio – laktozės. Laktozė aktyvina žarnyno veiklą ir gali sukelti fiziologinį viduriavimą, kuris praeina po 4-6 savaičių. Dėl žarnyno mikrofloros pokyčių ir vidurių užkietėjimo stiprūs pilvo skausmai gali kilti dirbtinai maitinamiems kūdikiams.

Pilvukui draugiško žindymo patarimai

Motinos pienas – tinkamiausias maistas, optimaliai pritaikytas kūdikio mitybos poreikiams. Vis dėlto svarbu žinoti, kad pieno sudėtis nėra pastovi. Ji priklauso nuo žindymo laikotarpio ir maitinimo krūtimi periodu vartojamų maisto produktų. Pavyzdžiui, vakare motinos pienas liesesnis ir jame daugiau laktozės, kuri gali sukelti kūdikiui nemalonius pojūčius.

Maitinant kūdikį krūtimi, reikia atsižvelgti į tinkamą padėtį. Tikriausiai Jums kas nors jau parodė, kaip taisyklingai laikyti krūtimi maitinamą kūdikį. Jei nemokate taisyklingai žindyti, klauskite gydytojo, akušerės ar slaugytojos.

Tinkama maitinimo krūtimi padėtis: kūdikis turėtų būti atsisukęs į jus visu kūnu, jo burna turi būti spenelio lygyje. Naudokite pagalves, kad jums ir kūdikiui būtų patogu visą maitinimo krūtimi laiką. Kūdikis turi patogiai pasiekti krūtį žindymo metu, kad galėtų gerai ją ištuštinti ir mamai nesukeltų jokių nepatogumų. Maitindama krūtimi, mama dažniausiai guli ant šono, o kūdikį laiko „lopšyje“ – ant sulenktos rankos.

Nuraminkite kūdikį

Vakarinis nerimas – normalus reiškinys. Jis pasitaiko beveik kiekvienoje šeimoje, kurioje yra naujagimis, ir sukelia stiprų stresą, tačiau jo nederėtų painioti su kūdikių pilvo diegliais susijusiu nerimu ir verksmu.

Dažniausiai vėlyvą popietę ar vakare nerimas apima 12–13 savaičių kūdikius. Tuo metu kūdikis būna irzlus, nepaliaujamai verkia, nuolat ieško krūties, tačiau tinkamai nežinda. Jis tiesiog negali nurimti.

Tuomet pasistenkite jį nuraminti – nešiodama ant rankų, švelniai sūpuodama. Būdamas šalia, kūdikis jausis saugus ir greitai nurims.

Svarbu. Kartais tėvai iš nevilties purto rėkiantį kūdikį. Negalima to daryti! Net mažas krestelėjimas gali labai sutrikdyti mažylio sveikatą ar net sukelti mirtį.

Kūdikis nori jaustis saugus

Būdamas su mama kūdikis jaučiasi saugus. Jeigu norite, kad kūdikis nurimtų, nepalikite jo vieno. Kūdikis gerai jausis, kai girdės Jūsų balsą ir širdies plakimą. Vaikas ypatingai laimingas, kai tėvai jį nešioja ant rankų. Saugumo jausmą kūdikiui suteikia darnūs santykiai šeimoje bei artimas motinos ir vaiko ryšys.

Dažnai kūdikis nurimsta prieš maitinimą paguldytas ant pilvuko. Be to, atlikti kasdienius namų ruošos darbus bus lengviau, kai kūdikį nešiosite nešioklėje, nes jis bus ramus, o mamos rankos laisvos.

Apsaugokite vaiką nuo išorės dirgiklių

Jau įsčiose kūdikis reaguoja į išorės dirgiklius. Gimusį mažylį taip pat veikia gausybė dirgiklių. Nerimą kūdikiui gali sukelti pernelyg daug garsų, nuolat besikeičianti šviesa, daug skirtingų kvapų. Saugokite vaiką nuo nereikalingo streso ir suteikite jam saugumo bei komforto jausmą, suderindami savo ir kūdikio dienotvarkę bei veiksmus.

Kaip mama gali padėti dieglių kamuojamam vaikui?

Pirmiausia, kūdikį reikia visada paguosti ir panešioti. Gali padėti ir atpalaiduojamoji vonia arba šiltas vystyklas, uždėtas ant pilvuko. Daugeliui kūdikių šiluma yra maloni, bet pasirūpinkite, kad temperatūra būtų tinkama.

Taip pat padeda pilvelio masažas pagal laikrodžio rodyklę (su aliejumi ar be jo), lengva mankšta.

Daugumą nepatenkintų ir verkiančių kūdikių galima nuraminti žindant. Gali padėti ritmingi judesiai nešiojant kūdikį. Galite duoti jam čiulpti savo (švarų) pirštą. Nagą laikykite ant mažylio liežuvio.

Vaikas jaustųsi geriau, jei negautų maisto produktų, pavyzdžiui, kopūstų ar svogūnų, kurie gali sukelti pilvo pūtimą ir dieglius. Kiekviena žindanti mama turi pati išsiaiškinti, kokių maisto produktų reikėtų vengti. Pasitarkite su gydytoju ar slaugytoja.

Vaikui svarbu laikytis tvarkingos ir ramios kasdienės dienotvarkės, reguliariai bei pakankamai miegoti ir dieną, ir naktį.

Gerosios bakterijos mažam pilveliui

Tinkama mityba padeda bręsti žarnynui ir žarnyno mikrobiotai. Be maitinimo krūtimi, iš pat pradžių formuojant sveiką žarnyno mikrobiotą, svarbų vaidmenį gali atlikti mitybos papildymas gerosiomis bakterijomis.

Susiję straipsniai

Parašykite komentarą

Brukalų kiekiui sumažinti šis tinklalapis naudoja Akismet. Sužinokite, kaip apdorojami Jūsų komentarų duomenys.

Facebook