Kaip padėti kūdikio odelei?

Oda kūdikystėje gali sukelti nemažai problemų – ji ypatingai jautri, greitai sudirginama. Dėl to kūdikį kamuoja ne tik diskomfortas, skausmas, bet ir odos infekcijos, nuo kurių apsaugo sveika oda. Išsausėjimas, niežulys ir bėrimai dažnai mamai pažįstamos gležnos odelės bėdos. Todėl pačių mažiausiųjų odelės priežiūrai keliami ypatingi reikalavimai.

Ypatinga ir pažeidžiama

Naujagimio oda pamažu prisitaiko prie naujos aplinkos, toliau vystosi jos struktūra, o tai užtrunka iki vienerių metų. Apsauginė odos funkcija, kuri yra viena svarbiausių, šiuo laikotarpiu dar silpna. Palyginti su suaugusiųjų, naujagimio ir kūdikio odos raginis sluoksnis, kuris ir atlieka šią funkciją, daug plonesnis. Todėl oda yra lengvai pažeidžiama.

Mažylio odelę dirgina šlapimo ir išmatų fermentai, šiluma ir drėgmė, trina sauskelnės ir drabužėliai. Labiausiai nukenčia kirkšnių ir sėdmenų sritys, todėl šiose vietose greitai atsiranda paraudimų ir bėrimų. Be to, šilumoje ir drėgmėje dauginasi bakterijos ir grybeliai, kurie gali sukelti odos uždegimą, pavyzdžiui, vystyklų dermatitą. Iššusti gali ir pažastų bei šlaunų raukšlių oda. Taigi, kad išvengtume odelės problemų, turime ją tinkamai prižiūrėti.

Kūdikio drabužėliai turi būti natūralaus audinio, o sauskelnės kiek įmanoma minkštesnės, laidžios orui. Sauskelnės turėtų būti keičiamos nedelsiant, kai tik vaikas pasituština, ir ne rečiau kaip kas 3–4 valandas. Naujagimio ir kūdikių odą labai svarbu tinkamai valyti, drėkinti ir apsaugoti.

Rūpinamės švara ir leidžiame odelei atsikvėpti

Viena iš dažniausių kūdikio higienos procedūrų – užpakaliuko apiprausimai. Galite prausti kūdikį po čiaupu, nepamiršdamos, kad mergaitės prausiamos nuo priekio išangės link. Kruopščiai nuprauskite ir nusausinkite odos raukšles. Jose kaupiasi šiluma ir drėgmė, o trinantis pažeidžiama odelė. Kai esate tokioje vietoje, kurioje negalite apiprausti vaiko vandeniu, odą valykite kūdikiams skirtomis drėgnosiomis servetėlėmis.

Svarbi higienos procedūra – maudynės, bet dažnai maudant kūdikį oda netenka apsauginio rūgščių sluoksnio ir tampa dar labiau pažeidžiama. Užtenka 2–3 maudynių per savaitę, dažniau galima maudyti, jeigu atsiranda prakaitinis bėrimas. Vandens temperatūra turi būti maždaug 37 laipsniai. Kad mažylio odelė neišsausėtų, prausiklį naudokite tik 1–2 kartus per savaitę, rinkitės pagamintą specialiai kūdikiams, kurio pH yra neutralus.

Nupraustą mažylio odą kruopščiai nusausinkite minkštu rankšluosčiu. Po maudynių ar apipraususios, neskubėkite užmauti sauskelnių – trumpam palikite mažylį nuogą – kad odelė pakvėpuotų. Oro vonios yra svarbi prevencinė procedūra nuo bėrimų.

Drėkiname ir apsaugome specialiais kremais

Nors kūdikio odoje ir gausu vandens, plona ir mažai riebalinių liaukų turinti odelė greitai praranda drėgmę ir išsausėja. Naujagimių oda 2–3 savaites po gimimo būna sausa ir pleiskanoja, todėl po maudynių ją derėtų patepti drėkinamuoju kremu.

Po sauskelnėmis vargstančiai odelei padės apsauginis kremas, kuris sukurs ploną barjerą, saugantį nuo drėgmės, erzinančio išskyrų dirginimo ir neleis išsausėti. Ant švarios sėdmenų ir kirkšnių klosčių odos tepkite specialų vaikišką kremą ar tepalą, tolygiai paskirstykite jį plonu sluoksniu ir palaukite, kol gerai įsigers.

Jeigu odelę išbėrė, keisdamos sauskelnes kiekvieną kartą patepkite specialiu uždegimą slopinančiu bei gijimą skatinančiu kremu ar tepalu, kuris nuramins ir apsaugos išsausėjusią, niežtinčią ar sudirgusią odą.

Naudojame tinkamas odos priežiūros priemones

Odą taip pat sausina netinkamos kosmetikos priemonės. Dėl plono epidermio sluoksnio ir arti odos paviršiaus esančio tankaus kraujagyslių tinklo kūdikių oda lengvai sugeria iš išorės ant jos patenkančias įvairias medžiagas – taip pat ir žalingas, kurios ją sudirgina ir pažeidžia. Todėl jos priežiūrai svarbu naudoti tik alergijos nesukeliančias priemones, kuriose yra natūralių komponentų. Nenaudokite kosmetikos su parabenais, dažikliais, mineraliniais aliejais ir konservantais. Kosmetika turi būti sukurta specialiai kūdikiams ir turėti atitinkamus sertifikatus.

Kūdikių odos priežiūrai patariama naudoti bekvapes, bespalves priemones, nes kvapą ir spalvą suteikia cheminės medžiagos, kurios sukelia alergiją ir dirgina odą.

Neleidžiame perkaisti

Plonytės odelės šilumos reguliavimo funkcija silpna, todėl ji nesugeba tinkamai reaguoti į temperatūros pokyčius ir kūdikiai greitai perkaista bei peršąla. Tai irgi dirgina odą ir joje greičiau plinta infekcija. Per šiltai laikomam kūdikiui gali atsirasti prakaitinis bėrimas. Tai rausvi mazgeliai ant krūtinės, kaklo ar veiduko.

Todėl mama visada turėtų stebėti kambario temperatūrą ir tinkamai aprengti bei užkloti lovelėje gulintį kūdikį. Kambaryje neturi būti šilčiau kaip 18–20 laipsnių, mažyliui reikalingas grynas oras, taigi kuo dažniau vėdinkite patalpas.

Parengė Undinė Gilė

Susiję straipsniai

Parašykite komentarą

Brukalų kiekiui sumažinti šis tinklalapis naudoja Akismet. Sužinokite, kaip apdorojami Jūsų komentarų duomenys.

Facebook