Kaip prižiūrėti kūdikio akytes

Mama valo kūdikio akytesKūdikio higiena turi didelės įtakos jo sveikatai. Nuo pirmųjų gyvenimo dienų naujagimis turi prisitaikyti prie naujos aplinkos bei nepalankių jos faktorių. Pagrindinė tėvų užduotis – apsaugoti dar silpnutį kūdikį nuo infekcijos. Todėl rūpestinga mama kasdien prausia, valo nosytę ir ausytes, ir žinoma –akytes. Juk kūdikis dažnai nubunda traiškanų sulipintomis akimis, ant akių vokų ir blakstienų kaupiasi visokie nešvarumai, dėl kurių akys gali parausti ir papulti infekcija.

Švarios kūdikio akytės

Kūdikio akytes mama turi valyti du kartus per dieną – ryte ir vakare. Naujagimio ir kūdikio akytėms valyti nereikia specialių nuovirų. Šiai procedūrai prireiks vatos gumulėlių, indo su virintu vandeniu ir marlės servetėlės. Patogiausia tai daryti paguldžius mažylį ant vystymo stalelio, šalia išdėliojus visas reikalingas priemones.

Vatos gumulėlius suvilgome vandeniu ir nugręžiame. Vatos apskritimais švelniai braukiame per akytes – nuo ausyčių pusės link nosytės. Jokiu būdu nespauskite akyčių – tai darykite atsargiai. Iš pradžių valome vieną akytę, po to – kitą ir kiekvieną kitu tamponėliu. Jeigu nuvalytos akytės šlapios – mama nusausins marlės servetėle.

Paprastai nedidelius teršaliukus nuo akyčių paviršiaus pašalina blakstienos, kai kūdikis mirksi. Nubudusio kūdikio akių kampučiuose galite pastebėti nedidelius baltus gumuliukus. Nesibaiminkite – tai tik gleivių sankaupos. Jeigu reikia nuvalyti teršalus nuo kūdikio blakstienų arba akyčių paviršiaus, tai darykite virintu vandeniu suvilgytu vatos tamponėliu arba specialiomis kūdikio akių priežiūros servetėlėmis. Prisiminkite, kad akytės valomos nuo išorinio kampo – vidinio link. Sulipusias blakstienas mama gali atmirkyti perkoštu ramunėlių nuoviru suvilgytais vatos gumuliukais.

Kūdikių akių priežiūros servetėlės

Paprasčiau akytes prižiūrėti kūdikių akių priežiūros servetėlėmis, kurios nuvalo be vandens ir kitų papildomų priemonių. Vaistinėse galite įsigyt servetėles, pagamintas naudojant akių lašiukus, ramunėlių ekstraktą, gliceriną. Jos ne tik nuvalo akis, bet ir padeda mažinti uždegimą ir paraudimą.

Servetėles galima naudoti ir kūdikiams nuo gimimo, ir vaikams. Jos patogios ne tik namuose, bet ir vaikštinėjant lauke ar kelionėje, ypač, jei kiekviena jų yra atskiroje pakuotėje. Servetėlėmis akytės valomos taip pat, kaip ir vatos tamponėliais, kiekviena akytė kita servetėle. Jos nesukelia ašarojimo, pagamintos be konservantų, kvapų ir dažiklių, todėl nuvalytų akių nereikia nuplauti vandeniu.

Jeigu kūdikio akytės pūliuoja

Valyti akis būtina sergančiam įvairiomis ligomis kūdikiui ir vaikui. Kartais 2 – 3 gyvenimo dieną naujagimio blakstienos sulimpa ir akių kampučiuose susikaupia pūlių. Tai gali būti konjunktyvitas. Jis atsiranda gimdant, bet paprastai greitai praeina. Užtenka palašinti gydytojo paskirtų vaistų, kurie lašinami į abi akytes, nors ir pūliuoja tik viena (antraip infekcija gali išplisti ir į sveiką akytę). Prieš lašinant vaistus, abi akytės nuvalomos specialiomis servetėlėmis. Jei, po gydymo akys vėl pradeda pūliuoti, būtinai kreipkitės į gydytoją.

Kūdikio akių priežiūros servetėlės pravers ir dakriocistito (ašarų maišelio uždegimas ) kankinamo naujagimio akims valyti. Akių higiena labai svarbi sergant blefaritu (vokų krašto uždegimas), pūliams nuvalyti, kai iškyla miežis – (blakstienos folikulo ir greta esančių voko krašto liaukučių pūlingas uždegimas). Svarbu valyti akytes kūdikiams ir vaikams, kuriems akytės ašaroja nuo šienligės, karščiuojant ir sloguojant.

Gydyti kūdikio akyčių patiems nedera ir jokiu būdu netaikykite močiučių metodų. Pavyzdžiui, neplaukite akių arbatžolių nuoviru. Plauti kūdikio akis galima tik virintu vandeniu arba specialiu fiziologiniu tirpalu bei valyti specialiomis kūdikio akių priežiūros servetėlėmis.

Parengė sveikos gyvensenos edukologė Ieva Grabauskienė

Susiję straipsniai

Parašykite komentarą

Brukalų kiekiui sumažinti šis tinklalapis naudoja Akismet. Sužinokite, kaip apdorojami Jūsų komentarų duomenys.

Facebook