Kaip prižiūrėti pieninius dantukus?

Gali susidaryti įspūdis, kad nei gydyti, nei valyti pieninius dantukus nėra itin svarbu – juk jie laikini ir vis tiek iškris. Tačiau odontologai perspėja, kad tinkamai neprižiūrint pieninių dantukų negeros pasekmės laukia ir naujai išdygusių nuolatinių.

Sugedę pieniniai dantukai kenkia nuolatiniams

Sugedę dantukai yra infekcijos židinys ir jie gali būti kitų ligų, tokių kaip angina ar širdies ydos priežastis. Be to, negydant, pieninį dantuką galima per anksti prarasti, o dėl to vaikams atsiranda nuolatinių dantų sąkandžio problemų. Sveiki ir tinkamai valomi pieniniai dantukai sudaro sąlygas išaugti stipriems nuolatiniams dantims. Ant nevalomų arba blogai nuvalytų dantų susidaro apnašos, o jose kaupiasi bakterijos, kurios ardo dantų audinius ir sukelia ėduonį.

Kada pradėti ir kaip valyti?

Burnyte reikia pradėti rūpintis nuo pat pirmojo dantuko, nes pieniniai dantys yra labai jautrūs ėduoniui. Pirmuosius dantukus galima valyti vandeniu suvilgyta marline servetėle arba vaistinėje įsigyti ant piršto užmaunamą guminį šepetėlį.

Žinoma, geriausiai dantys išvalomi su dantų pasta, todėl vaiką reikia mokyti nenuryti, o išspjauti vandenį su dantų pasta. Kol vaikas nemoka išspjauti, patariama naudoti truputėlį dantų pastos su nedideliu fluoro kiekiu.

Išdygus krūminiams dantims nusipirkite vaikišką šepetėlį su maža galvute ir minkštais šereliais. Pastos tepkite tik šiek tiek, kad suvilgytumėte šepetėlio šerelius. Jeigu dantukus stipriai puola ėduonis, gydytojas gali patarti naudoti didesnį fluoro kiekį turinčias pastas.  

Valyti dantukus būtina du kartus per dieną – ryte ir prieš miegą ne trumpiau nei 2–3 minutes. Iki 7–8 metų, kol mažylis dar neįgudęs, dantis jam turėtų valyti tėveliai. Leisti vaikui valyti dantukus savarankiškai galima tada, kai jis rankose tvirtai laiko šepetėlį ir moka išskalauti burną. Pabandyti vaikui valytis dantis pačiam galima leisti ir anksčiau, o paskui juos dar sykį išvalysite jūs. Kruopštus dantų valymas vaikui turėtų būti dienotvarkės dalis, o mažyliai linkę mėgdžioti tėvus. Todėl patys kasdien rodykite tokį pavyzdį.

Kas labiausiai kenkia dantukams?

Sveikiems dantukams turi didelės reikšmės tinkama mityba. Kad vaiko dantukai negestų, stenkitės, kad jis mažiau valgytų saldumynų, gertų gazuotų ir saldžių gėrimų. Cukrus – didžiausias dantukų priešas, kuris gali sukelti ėduonį. Todėl išvalę dantukus prieš miegą neduokite saldžių gėrimų.

Dantims kenkia ir dažnas užkandžiavimas. Iš karto po valgio burnoje susidaro ėduonį skatinanti rūgštinė terpė. Ją neutralizuoja seilės, bet dažnai užkandžiaujant dantims nepalanki terpė išlieka nuolat.

 

Susiję straipsniai

Parašykite komentarą

Brukalų kiekiui sumažinti šis tinklalapis naudoja Akismet. Sužinokite, kaip apdorojami Jūsų komentarų duomenys.

Facebook