Kaip saugiai išgydyti vaiko slogą?

Vaiko sloga tėveliams gana įprasta bėda. Nors tai ir nėra sunki liga, pačiam mažyliui menka paguoda: sloguojančio vaiko savijauta itin suprastėja, užgulta nosis trukdo kvėpuoti, jis greičiau nuvargsta. Be to, sloga gali išprovokuoti rimtesnes komplikacijas, pavyzdžiui, sinusitą ar ausies uždegimą, ir pereiti į lėtinę ligą. Todėl gydytis reikia tik atsiradus pirmiesiems požymiams.

Vaikai slogą pakelia sunkiau

Sloga – vienas pirmųjų peršalimo požymių, o peršąla maži vaikai gana dažnai dėl silpno, dar besiformuojančio imuniteto. Sloga galima ir užsikrėsti nuo sergančių namiškių, darželio ar mokyklos draugų.

Iš pradžių nosį užgula, paskui atsiranda išskyrų. Mažiems vaikams, ypač kūdikiams, ši liga sparčiai vystosi, nes jų nosies landos siauros, todėl greitai užsikemša net ir esant negausioms išskyroms. Sloga mažyliams yra sunkesnis negalavimas negu suaugusiesiems – jie nemoka išpūsti nosytės, negalintį pro nosį kvėpuoti mažylį itin erzina nemalonus jausmas. Nosies užgulimas vaikui gali sukelti nemigą, galvos skausmą, apetito praradimą.

Pirmiausia nosis išvaloma

Sloguojantį vaiką labiausiai vargina sutrikęs kvėpavimas pro nosį, todėl reikia kuo skubiau atverti užburkusias ertmes ir sumažinti nosies išskyrų. Pirmiausia nosį būtina išvalyti. Sloguojančiam kūdikiui nosis valoma kaskart, kai jis nebegali laisvai kvėpuoti – gali tekti tai daryti gana dažnai. Gerai išvalyti nosytės nesugebės ir mažylis iki 2 metų. Jeigu per retai valysite nosį, vaikas gleivių įtrauks į ryklę ir pradės kosėti. Išvalius nosį šis kosulys praeina.

Vandeningas išskyras reikia išsiurbti su specialiu siurbtuku. Bet kai nosies išskyros sutirštėja, prieš siurbdami, jas turime suskystinti. Išvalyti nosytę ir suskystinti gleives galima įpurškus izotoninio jūros vandens tirpalo. Tirpalas ne tik skystina gleives, bet ir reguliuoja jų gamybą, palaiko normalią fiziologinę gleivinės būklę.

Jūros vandens tirpale esantys mikroelementai padidina nosies gleivinės epitelio blakstienėlių aktyvumą (jų funkcija yra išstumti į kvėpavimo takus patekusias dulkes, alergenus ir kitus teršalus). Kuo mažiau mikrobų nosies ertmėje ir kuo trumpiau jie ten užsibūna, tuo lengviau organizmas įveikia infekciją. Reguliariai praplaunant nosytę izotoniniu jūros vandens tirpalu sumažėja galimybė bakterijoms ar virusams patekti į jos gleivinę ir sinusus.

Slogai įveikti – hipertoninis jūros druskos tirpalas

Prasidėjus slogai, nesuskubkite lašinti kraujagysles siaurinančių lašų. Nors jie ir greitai sumažina nosies gleivinės paburkimą bei palengvina kvėpavimą, atneša daugiau žalos negu naudos. Šių vaistų poveikis kaskart vis silpnėja ir jų reikia vis daugiau. Didžiausia blogybė, kad prie jų įprantama ir vaikas nebegali normaliai kvėpuoti be šių vaistų.

Žinoma, tėvams norisi greičiau padėti dėl užgulusios nosies sunkiai prakvėpuojančiam mažyliui. Kita vertus, jie gerai žino apie cheminių vaistų žalą ir rinkdamiesi pirmiausia ieško saugaus, nesukeliančio alergijų ir kitų nepageidautinų reiškinių preparato. Tokie yra iš jūros vandens pagaminti nosies purškalai.

Užpuolus slogai vaiką patariama gydyti hipertoniniu jūros druskos tirpalu, kuriame yra daug didesnė druskų koncentracija. Jūros druska turi savybių, padedančių sumažinti nosies gleivinės paburkimą, todėl vaikas greitai galės lengviau atsikvėpti.

Hipertoninis jūros druskos tirpalas skystina gleives, minkština sukietėjusias luobeles nosies ertmėje ir išskyros lengviau pasišalina. Didelis jūros druskos purškiklių privalumas tas, kad prie jų neįprantama ir išvengiame šalutinio poveikio, kurį sukelia cheminiai vaistai. Jūros druskos purškiklius galima naudoti nuo pirmųjų gyvenimo dienų.

Sloguojančiam vaikui duokite daug skysčių ir reguliariai vėdinkite kambarius – ligoniukui reikalingas grynas oras. Kambarius svarbu vėdinti ir todėl, kad šildymo sezono metu oras juose itin sausas, o tvankuma palanki virusams ir bakterijoms daugintis. Gerai vėdinant palaikomas švarus oras, pašalinami nemalonūs kvapai, dulkės, mikrobai bei virusai. Ligoniuko kambarį būtina plauti ir valyti dulkes drėgna šluoste, kad ore jų būtų kuo mažiau.

Slogos prevencijai – fiziologinis jūros vandens tirpalas

Rečiau sirgti sloga padės reguliari nosies ertmės higiena, o tai reiškia, kad nosytę derėtų plauti. Praplauti nosį fiziologiniu jūros vandens tirpalu, kaip natūralia fiziologine priemone, gydytojai rekomenduoja ne tik jau susirgus sloga, bet ir apsaugai nuo jos.
Jūros vandens tirpalas ne tik pašalina teršalus, bet ir drėkina gleivinę. Nosies gleivinė neturi išsausėti, nes išdžiūvusioje gleivinėje atsiranda mikroįtrūkių, per kuriuos virusai ir bakterijos lengvai prasibrauna į organizmą.

Sveika ir švari nosis saugo vaiką nuo ligų, nes neleidžia prasiskverbti į kvėpavimo takus ligas sukeliantiems mikroorganizmams, sušildo į plaučius įkvepiamą orą. Užsikimšus nosytei ir atsiradus slogai, vaikas netenka šios apsaugos.

Parengė Undinė Gilė

Susiję straipsniai

Parašykite komentarą

Brukalų kiekiui sumažinti šis tinklalapis naudoja Akismet. Sužinokite, kaip apdorojami Jūsų komentarų duomenys.

Facebook