Kas padeda ramiam vaiko miegeliui?

Kad vaikas ramiai miegotųMiegas vaikui labai svarbus, turi įtakos jo imunitetui, vystymuisi ir pažinimui. Miegodamas mažylis auga, įsisavina dieną gautą informaciją, pasisemia jėgų ir energijos kitai dienai. Miegant atsistato nervų sistema, susireguliuoja visų organų sistemos. Bet ne visi vaikai naktį ramiai miega. Drauge neišsimiega ir tėvai, todėl dieną mama ir tėtis gali būti dirglūs, o jų nuotaika persiduoda mažyliui. Prisideda dar viena priežastis, dėl kurios vaikas vakare negali užmigti. Taigi sukasi užburtas ratas. Nuolat neišsimiegantį vaiką gali varginti emocijų ir elgesio, atminties sutrikimai, ilgainiui gali sutrikti intelektas.

Kiekvieno vaiko miego poreikis individualus. Trejų – penkerių metų vaikas turėtų miegoti 10–13 valandų per parą. Jeigu vaikas išmiegojo ilgiau naktį, dieną jam miegelio reikės mažiau arba nebeužmigs popiečio.

Kai vaikas neramus

Jeigu vaikas prastai miega savo lovelėje, nuolat nubunda, nebūtinai jam kas nors negerai, galbūt tiesiog neramu vienam. Paprasčiausias būdas jam padėti – priimti mažylį į tėvų lovą. Miegodamas šalia mamos ir tėčio jis jausis saugus ir mylimas, todėl naktį miegos kiečiau ir rečiau nubus. Bet miegoti drauge su tėvais nehigieniška, nepatogu tėvams, nes jie turi atsisakyti intymaus gyvenimo. Be to, vaikas gali pernelyg prisirišti prie tėvų, gali sutrikti vaiko, kaip savarankiškos asmenybės, raida. Dauguma specialistų mano, kad mama ir tėtis turi padėti mažyliui išmokti miegoti vienam.

Mažyliai dažnai užmiega ant mamos ar tėčio rankų. Tai nėra blogai, nes vis tiek anksčiau ar vėliau atpras. Patogiausia ir vaikui, ir tėvams įpratinti vaiką miegoti savo lovelėje. Kaip tai padaryti? Galbūt padės ryškiaspalvė patalynė su multiplikacinių filmų herojų atvaizdais arba mylimiausias žaisliukas, kurį prisiglaudęs vaikas ramiai užmigs. Saugumo jausmą vaikui gali suteikti virš lovos pakabintas baldakimas. Dar viena gudrybė – saldainis, lipdukas ar kita mažytė fėjos dovanėlė vaikui, kad jis ramiai miegotų. Ši pasakaitė vaikus labai nudžiugina.

Ramiam miegui įtakos turi dienos režimas. Keltis ryte, valgyti, miegoti dieną nuolat reikia tuo pačiu laiku. Jeigu vaikas kurią dieną popiet negalės užmigti, neverskite jo. Tegu mažylis valandą kitą ramiai paguli, pasiklauso muzikos ar pasakos įrašo.

Dažnai naktį nubundančio vaiko kambaryje pastatykite naktinį šviestuvą. Jis nedirgins akyčių, o tik švelniai apšvies kambarį. Nubudęs naktį vaikas pamatys pažįstamą aplinką, nurims ir vėl užmigs. Prieš naktį būtinai išvėdinkite vaiko kambarį. Grynas oras padės greičiau užmigti.

Ramiam vaiko miegui – vaistažolės

Gydytojai siūlo pirmiausiai išbandyti visus būdus vaiko miegui pagerinti, ir jei reikia, dėl labai aktyvaus vaiko pasitarti su pediatru. Galbūt vaikui nerimą kelia ne tik psichologiniai faktoriai. Reikėtų išsiaiškinti, ar jam neskauda pilvuko, ar nepakilo temperatūra. Kad neskaudėtų pilvuko, vakare mažylio nepermaitinkite. Mama turėtų jam paruošti lengvą vakarienę be riebių produktų ir saldumynų.

Prieš miegą nuraminti įsiaudrinusį mažylį mama gali vaistažolių arbatėle, kurios sudėtyje yra melisos, pipirmėtės, apynio ar valerijono. Tik nepamirškite, kad lietuviškos vaistažolės veikia dvejopai – ne tik ramina nervų sistemą, bet ir slopina protinę veiklą. Tokių arbatėlių nepatariama gerti rytais arba vidurdienį, nes slopinamasis poveikis gali trukdyti normaliai vaiko raidai.

Pirkdami arbatėlę, perskaitykite užrašus etiketėje, ar nėra alergizuojančių komponentų.

Vaistinėje galima įsigyti įvairių augalinių preparatų vaiko miegui. Vaiko dirglumą mažina, pavyzdžiui, karčiųjų citrinmedžių turintys preparatai. Nuo miego sutrikimų padeda raudonžiedės pasifloros. Švelnūs šių augalų preparatai tinka vaikams.

Kaip mama ir tėtis migdo mažylį?

Artėja vidurnaktis, o vaikas bėgioja po kambarius ir visiškai nesiruošia miegoti? Arba miegelis lenkia į lovą, o mažylis trina akytes, bet ožiuojasi ir negali užmigti? Pirmiausia ieškokite priežasties. Gal būt vaikas ką tik žiūrėjo multiplikacinį filmą ir jam trukdo užmigti įspūdžiai. Galbūt ką tik susipyko mama ir tėtis, vakare prigužėjo svečių arba vaikas ko nors išsigando.

Po 6 valandų vakaro neleiskite vaikui žiūrėti filmų, išskyrus specialias vakarines vaikiškas laideles. Stenkitės, kad vaikas vėlai nežaistų triukšmingų ir labai aktyvių žaidimų, prieš miegą neleiskite jam klausytis garsios ir trankios muzikos.

Ramiai užmigti kietu miegeliu mažyliui padės vakarinis pasivaikščiojimas arba melisos, mėtos bei ramunėlių vonia. Paskaitykite knygelę, pasekite pasaką arba papasakokite istoriją su laiminga pabaiga. Padainuokite jam lopšinę – net jei ir vokaliniais gebėjimais pasigirti negalite, – niekas taip neramina mažylio kaip mamos balsas. Pagulėkite šalia, kalbėkite švelniu balsu, pasakykite, kad labai jį mylite, apkabinkite, paglostykite galvelę. Jokiu būdu mama ir tėtis neturi barti ir bausti mažylio prieš miegą, nes negatyviai nusiteikęs vaikas ilgai neužmigs ir prastai miegos.

Bet kuriuo atveju tėčiui ir mamai prireiks kantrybės. Vaikas nekaltas, kad negali ilgai užmigti arba prastai miega. Bausmės, barimas ar priekaištai tikrai nepadės. Galbūt prireiks išbandyti daugelį būdų, bet atrasite tokį, kuris padės Jūsų vaikui nurimti po dienos dūzgesio ir ramiai užmigti.

Parengė Dalia Petrutytė

Susiję straipsniai

Parašykite komentarą

Brukalų kiekiui sumažinti šis tinklalapis naudoja Akismet. Sužinokite, kaip apdorojami Jūsų komentarų duomenys.

Facebook