Kodėl svarbu atpažinti sinusitą?

Kaskart vaikui persišaldžius atsiranda sloga, o tai nutinka taip dažnai, kad tėvams šis įprastinis negalavimas nekelia nerimo. Neretai jie net nesikreipia į gydytoją ir vaiką gydo savarankiškai: nusiperka nosies lašų, prisimena liaudiškas priemones. Bet kartais nutinka taip, kad toks gydymas visiškai nepadeda, nes bėganti nosis gali būti rimtesnės ligos – prienosinių ančių gleivinės uždegimo – sinusito pradžia.

Kaip atsiranda sinusitas?

Sinusai – tai ertmės kaukolės kauluose, išsidėsčiusios aplink nosies ertmę, pripildytos oro ir išklotos gleivinės. Normaliomis sąlygomis tarp nosies ir šalia esančių ančių ertmių cirkuliuoja oras. Sinusų gaminamas sekretas, kai žmogus sveikas, juose neužsilaiko ir išteka į nosies ertmę. Kitaip yra esant uždegimui. Jeigu į prienosinius ančius patenka virusų ar mikrobų, o silpnas imunitetas negali su jais susidoroti, prienosinių ančių gleivinė paburksta ir sekretas nebegali iš jų ištekėti į nosies ertmę.

  Prienosinių ančių ertmės susisiekia su nosies ertme, taigi infekcijai iš nosies nesunku ten patekti. Vaiko organizmas yra daug silpnesnis už suaugusiojo, todėl mažyliai imlesni infekcijai. Imunitetas nepajėgia jai atsispirti, užkratas gali lengvai įsitvirtinti prienosinių ančių gleivinėje ir prasideda uždegimas.

Yra 4 rūšių prienosiniai ančiai: žandinis, akytkaulio, kaktinis ir pleištakaulio. Uždegimas gali pažeisti vieną arba kelis prienosinius ančius. Vyresniems vaikams, kurių sinusai galutinai išsivystę, uždegimas dažnai apima iš karto kelis.

Mažam vaikui pavojingiausios bakterijos

Pagrindinė ligos priežastis mažam vaikui yra bakterinė infekcija, rečiau – virusai, pavyzdžiui, rinovirusai, gripo, paragripo virusai. Sinusitas paprastai prasideda sloga sergančiam vaikui, ypač jeigu ji užsitęsia arba netinkamai gydoma.

Prienosinių ančių uždegimas gali atsirasti sergant gripu, viršutinių kvėpavimo takų infekcija. Vaikui peršalus, susirgus sloga, paburksta nosies gleivinė, todėl užsidaro prienosinių ančių angos ir sutrinka ventiliacija, kaupiasi sekretas. Tokia terpė yra palanki bakterijoms daugintis. Prienosinių ančių uždegimą gali išprovokuoti ir alergija. Sinusitas atsiranda dažniau sergantiems virusinėmis kvėpavimo takų ligomis vaikams.

Viena iš sinusito priežasčių gali būti anatominės ypatybės: išvešėję adenoidai, kreivos nosies pertvaros, nosies polipai, blokuojantys natūralias sinusų angas. Dėl to negali ištekėti sekretas ir susidaro jo sąstovis, išsivysto uždegimas.

Kokie požymiai įspėja, kad vaikui gali būti sinusitas?

Ūminį sinusitą ne visada lengva atpažinti, nes ligos požymiai panašūs į peršalimo bei kitų kvėpavimo takų infekcijų. Dar sunkiau, kai vaikas mažas ir negali tiksliai paaiškinti, kur jam skauda. Ligą galima įtarti, jeigu mažylis sloguoja ilgiau negu 10 dienų, ypač kai sloga pūlinė.

Vaiką gali kamuoti šie negalavimai:

 • ilgai užgulta nosis;
 • senokai bėgančios nosies išskyros ar pūlingas sekretas;
 • nemalonūs, kartais skausmingi pojūčiai veido ir galvos srityje, ypač ją palenkus;
 • gali pakilti temperatūra;
 • mažam vaikui atsiranda paburkimų veide, aplink akis;
 • iš burnos gali sklisti nemalonus kvapas;
 • vaiką ima kamuoti sausas kosulys, nuo kurio negelbsti įprastiniai vaistai, nes ryklę nuolat dirgina užpakaline jos sienele tekantis sekretas.

Mažylis pasidaro vangus, praranda apetitą, jo nedžiugina net mėgstami žaidimai ir kiti užsiėmimai.

Gali komplikuotis į sunkias ligas

Netinkamai gydomas sinusitas gali tapti lėtinis, kurio gydymas itin sudėtingas, sunkiais atvejais prireikia net operacijos. Lėtiniu sinusitu sergantis vaikas dažnai skundžiasi ausų, akių ir dantų skausmu, nuolat kvėpuoja per burną, iš kurios sklinda nemalonus kvapas. Vyresnis vaikas skundžiasi galvos ir veido skausmu.

Gydyti sinusitą reikia iš karto – pastebėjus pirmuosius ligos požymius. Pavėlavus, gali atsirasti sunkių komplikacijų, daug pavojingesnių už patį sinusitą. Kaktinių prienosinių ančių kaimynystė gali būti pavojinga smegenims, pleištakaulio antis yra netoli regos nervo. Todėl sinusitas gali komplikuotis į sunkias ligas: galvos smegenų dangalo uždegimą meningitą, smegenų pūlinį (abscesą), meningoencefalitą, gali sutrikti regėjimas.

Sinusito gydymas

Vaikui susirgus sinusitu, būtinai reikia kreiptis į gydytoją. Gydymas turi būti kruopštus, pagal ligą sukėlusią priežastį gali būti skiriami šie preparatai:

 • gleivinę sutraukiantys preparatai, mažinantys jos paburkimą;
 • naudingi preparatai, skystinantys gleives prienosiniuose ančiuose, lengvinantys gleivių pasišalinimą;
 • uždegimą mažinantys vaistai;
 • jeigu uždegimas bakterinis, skiriami antibiotikai;
 • esant aukštai temperatūrai vaikui duodama karščiavimą mažinančių vaistų;
 • jeigu sinusito priežastis – alergija, svarbūs antihistamininiai vaistai.

Jeigu gydytojas skyrė antibiotikų, jų kurso negalima nutraukti, vaikui pasijutus geriau, nes nevisiškai išgijus sinusitas gali pasikartoti, didesnė komplikacijų tikimybė. Gydant lėtinį prienosinių ančių uždegimą, gali prireikti pašalinti jį sukėlusią priežastį, pavyzdžiui, adenoidus arba polipus.

Sergančio vaiko kambaryje svarbu palaikyti optimalią temperatūrą bei drėgmę. Padeda kvėpavimas vandens garais, nosies plovimas specialiu preparatu. Be to, ligoniukui reikia gerti užtektinai skysčių, nes jie suskystina sekretą, kuris lengviau pasišalina.

Parengė sveikos gyvensenos edukologė Ieva Grabauskienė

Susiję straipsniai

Parašykite komentarą

Brukalų kiekiui sumažinti šis tinklalapis naudoja Akismet. Sužinokite, kaip apdorojami Jūsų komentarų duomenys.

Facebook