Kvėpavimo problemos kamuoja tiek vaikus, tiek suaugusius

Niekas nepaneigs, kad kvėpavimą galime įvardinti kaip vieną esminių žmogaus fizinės sveikatos aspektų. Be maisto žmogus išgyventų savaites, be vandens – keletą dienų, tačiau be oro galėtume išbūti tik keletą minučių. Visa organizmo veikla priklauso nuo kvėpavimo: visi organizme vykstantys apykaitos procesai vyksta deguonies, kurį įkvepiame, pagalba. Nekokybiškas kvėpavimas veikia net tik fizinę savijautą, bet ir žmogaus psichinę būseną – deguonies trūkumas gali sąlygoti tokių būsenų kaip apatija, pasyvumas, nerimas atsiradimą. Visa tai aktualu ir suaugusiems, ir vaikams.

„Dažnai mamos atveda savo vaikus sakydamos, kad jų vaikas kalba „per nosį”, kvėpuoja per burną, kankina dažnos slogos, blogai miega, knarkia. Iš pradžių jos galvoja, kad tai paprasčiausia sloga ar peršalimas, tačiau simptomai niekaip nedingsta ir vaiko savijauta negerėja. Po išsamios apžiūros endoskopu dažnai įvardiju diagnozę – padidėję adenoidai” – dalijasi savo patirtimi Kauno Estetinės chirurgijos centro gydytojas otorinolaringologas Dovydas Gutmanas.

Adenoidai – tai limfoidinio audinio sankaupa nosiaryklėje. Limfoidinis audinys atlieka apsauginio barjero funkciją nuo įkvepiamų išorinių veiksnių, tačiau, dėl įvairių priežasčių, gali atsirasti šio audinio hipertrofija (peraugimas), dažniausiai pasitaikantis 3-10 m vaikams. Adenoidai šalinami chirurginiu būdu – atliekama adenoidektomija (adenoidų pašalinimas).

„Kartu su adenoidų šalinimu kartais reikia atlikti ir padidėjusių ar infekcijos židiniu esančių gomurio tonzilių pašalinimo operaciją – tonzilektomiją”, – papildo gyd. D. Gutmanas.

Jo kolega, medicinos mokslų dr. Tomas Balsevičius, Estetinės chirurgijos centre besispecializuojantis knarkimo gydyme, noriai kalba apie savo pacientus, kurių didžiąją dalį sudaro vyrai.

„Beveik taip pat, kaip mamos atveda savo vaikus, taip ir žmonos skatina savo vyrus kreiptis į mane. Nereikėtų manyti, kad jos tai daro tik dėl to, jog neišsimiega šalia mylimojo „knarkaliaus” (nors tai taip pat pakankamai rimta priežastis), tačiau vyro organizme po knarkimu taip pat slepiasi daug problemų ir galimų ligų”, – akcentuoja gyd. otorinolaringologas T. Balsevičius.

„Blogas miegas, dėmesio koncentracijos stoka, mieguistumas dienos metu, viršsvoris – ir jau galima įtarti obstrukcinės miego apnėjos sindromą (OMAS). Po išsamios viršutinių kvėpavimo takų apžiūros ir miego tyrimo miego laboratorijoje galima matyti, kokios priežastys sukelia knarkimą – kurioje kvėpavimo takų srityje užkertamas kelias laisvam oro pratekėjimui kvėpavimo metu. Dažniausiai probleminėmis sritimis išlieka minkštasis gomurys bei liežuvio šaknis”, – dėsto patyręs gydytojas.

Knarkimas gyd. Martyno Norkaus vadovaujamoje klinikoje gydomas chirurgiškai – norint sumažinti minkštojo gomurio ar liežuvio šaknies tūrį daroma radiodažnuminė termoabiliacija, minkštojo gomurio ir liežuvėlio korekcija atliekama uvulopalatoplastikos ar uvulopalatofaringoplastikos metu. Be abejo, viena iš priežasčių knarkimui gali būti ir iškrypusi nosies pertvara.

Nosies pertvara gali iškrypti netolygiai formuojantis skeletui arba įvykus traumai. Pastaruoju atveju, jeigu trauma sudėtingesnė, vien pertvaros korekcijos nepakanka – dažnai tenka tiesinti nosies kaulą, formuoti taisyklingą nosies galiuką.

Potrauminės arba kartotinės nosies operacijos yra žymiai sudėtingesnės. Likę randai apsunkina darbą operacijos metu, o laikui bėgant gali iškreipti ir operacijos metu pasiektus rezultatus – operacinėje gautas simetriškas vaizdas, nevienodai randėjant audiniams, gali kiek pakisti. Taip pat kartotinėms rinoplastikoms (nosies formos korekcijoms) kartais gali prireikti donorinio audinio – imama kremzlė iš ausies ar šonkaulio, o tai, savaime suprantama, nepanašu į lengvą operaciją”, – nurodo nosies operacijų specifiką gydytojas otorinolaringologas Giedrius Gylys.

„Atlikdamas tiek rekonstrukcines nosies operacijas, tiek plastines estetines korekcijas visada pacientams akcentuoju, kad svarbiausia yra kvėpavimas. Nuo to, kad nosis bus vienu ar dviem milimetrais ilgesnė, gyvenimas nesužlugs, tačiau pablogėjęs kvėpavimas pernelyg sumažinus nosį ar pažeidus vožtuvą blogins gyvenimo kokybę kiekvieną dieną”, – tvirtai laikosi nuomonės didelę patirtį sukaupęs gyd. G. Gylys.

„Galiu drąsiai pakartoti visiškai teisingą posakį, kad kvėpavimas yra gyvybė, o kokybiškas kvėpavimas – sveikata. Turėdami puikią loristų komandą, visiems savo pacientams stengiamės gerinti gyvenimo kokybę, skiepyti teisingą suvokimą”, – dalijasi mintimis Estetinės chirurgijos centro vadovas, plastikos chirurgas Martynas Norkus.

Susiję straipsniai

Parašykite komentarą

Brukalų kiekiui sumažinti šis tinklalapis naudoja Akismet. Sužinokite, kaip apdorojami Jūsų komentarų duomenys.

Facebook