Medaus galios – sveikatai

Išskirtinės medaus savybės žinomos nuo senovės – jis tradiciškai vartojamas ne tik kaip gardus maisto produktas. Liaudies medicinoje medus pasitelkiamas kaip natūrali pagalbos priemonė nuo daugelio ligų. Dažniausiai šį produktą prisimename susirgę peršalimo liga arba susirūpinę imuniteto stiprinimu. Meduje yra medžiagų, padedančių sumažinti uždegimą, nugalėti virusus ir bakterijas, sugyti žaizdoms. Jame daug mikroelementų, vitaminų ir fermentų, todėl jis laikomas itin naudingu sveikatai.

Koks medus geriausias?

Kiekviena medaus rūšis yra naudinga, taigi namuose verta turėti įvairaus produkto. Liepų medus padeda sergant viršutinių kvėpavimo takų ligomis, nuteikia ramiam miegui. Liaudies medicinoje liepų medus su šiltu pienu nuo seno vartojamas peršalus, kosuliui palengvinti.

Rapsų medus patariamas esant padidėjusiam skrandžio rūgštingumui. Pievų medus naudingas kvėpavimo takams dėl uždegimą malšinančio poveikio, taip pat virškinimo sistemai. Grikių medus tinka sergantiesiems mažakraujyste, nes jame yra daug geležies. Nuostabus įvairių augalų medus – pievų, lauko, miško. Kuo daugiau gėlių nektarų sunešė bitės, tuo daugiau naudingųjų savybių turi medus.

Meduje yra apie 70 skirtingų medžiagų, tai natūralių angliavandenių: gliukozės ir fruktozės, šaltinis. Tokie angliavandeniai greitai organizmo pasisavinami ir yra puikus energijos šaltinis.

Medus turi daugybę fermentų, kurie pagreitina organizme vykstančias medžiagų apykaitos reakcijas. Jame gausu mineralų ir mikroelementų: kalcio, kalio, natrio, magnio, geležies, jodo, fosforo, vario, cinko. Medus yra puikus vitamino C šaltinis, jame palyginti dideli B grupės vitaminų kiekiai, taip pat yra PP, K, niacino, pantoteno rūgšties. Šis bičių produktas turi daugybę organinių rūgščių: pieno, obuolių, vynuogių, citrinų.

Meduje esantys mikroelementai pasisavinami 100 % (skirtingai nei sintetiniai vitaminai). Medaus spalva ir skonis priklauso nuo to, iš kokių augalų bitės sunešė nektarą. Beje, šviesesniame meduje daugiau vitaminų, tamsesniame – daugiausia mineralų.

Kiti naudingi bičių produktai

Galite įsigyti medaus, pavyzdžiui, su žiedadulkėmis ar bičių duonele. Žiedadulkės vadinamos stebuklingu produktu. Jos turi daug aminorūgščių, fermentų, vitaminų ir mineralinių medžiagų. Žiedadulkės rekomenduojamos organizmui stiprinti, išsekus, esant silpnumui ir daugeliui kitų negalavimų.

Bičių duonelė yra vienas iš naudingiausių bitininkystės produktų, kuris tinka praktiškai visiems ir nesukelia alergijos. Bičių duonelė turi mažiau baltymų, bet daugiau angliavandenių, vitaminų, fermentų, netrūksta joje mineralų. Ji patariama ir mažiems vaikams. Bičių duonelę tinka vartoti norint atsigauti po įvairių ligų, imunitetui stiprinti. Ją galima paskaninti medumi, vartoti kartu su maistu arba prieš valgį.

Propolis (bičių pikis) žinomas dėl savo antibakterinių ir antivirusinių savybių. Tokį poveikį turi jo sudėtyje esančios biologiškai aktyvios medžiagos: organinės rūgštys, eteriniai aliejai, vaškas ir kiti komponentai. Šis produktas turi aminorūgščių, vitaminų ir mineralų. Propolio naudingosios medžiagos padeda kovoti su viršutinių kvėpavimo takų infekcijomis, stiprina organizmo atsparumą.

Kada galima duoti medaus vaikui?

Neduokite paragauti medaus vaikui, kol jam nesukako vieneri. Mažyliui geriausia pasiūlyti medaus, kurį išbandė jūsų šeimos nariai ir dėl to neturėjo problemų. Jei tėvams yra buvę alerginių reakcijų ar jie sunkiai pakelia bičių įgėlimus, vaiko pažintį su šiuo produktu atidėkite vėlesniam laikotarpiui. Meduje yra daug žiedadulkių, todėl jei vaikas yra alergiškas, pasitarkite su pediatru.

Kaip įtraukti medų į vaiko racioną?

Gryno medaus pirmąkart vaikui nesiūlykite, geriau sumaišykite su šilta arbata, kefyru, jogurtu arba koše. Didžiausias kiekis iš pradžių yra pusė arbatinio šaukštelio per dieną.
Jei vaiko organizmas normaliai reaguoja į medų, vėliau galima jį didinti iki šaukštelio.

Atidžiai stebėkite mažylio savijautą. Jei odoje atsirado bėrimų, paraudimų, apipuolė čiaudulys, sloga, dusulys, pykinimas, pilvo skausmas ar išryškėjo kiti nemalonūs simptomai, nebeduokite šio produkto.

Siūlykite vaikui tik natūralų medų. Saldžių desertų, kuriuose yra medaus, pavyzdžiui, pyragaičių, tortų ir kitų saldumynų, geriau nevalgyti, nes nežinote, koks medus buvo naudojamas juos gaminant, ar jis nebuvo kaitinamas. Veikiamas aukštos temperatūros medus praranda nemažai naudingųjų savybių ir tampa ne ką geresnis už paprastą cukrų. Todėl medaus negalima dėti į karštą arbatą arba pieną, jo nekaitinkite daugiau kaip iki 40 laipsnių, o geriausia medų skanauti atskirai.

Kiek laiko galima medų laikyti?

Medus keletą metų gali išlikti saldus ir skanus, tačiau jei norite iš jo gauti biologiškai aktyvių komponentų, suvartokite per metus, daugiausia dvejus. Nepamirškite, kad tai yra maisto produktas ir jį reikia tinkamai laikyti. Medų padėkite vėsioje ir tamsioje vietoje, taip pat galite jį palikti kambario temperatūroje, bet atokiau nuo tiesioginių saulės spindulių, šis produktas nemėgsta temperatūros svyravimų. Indą su medumi būtinai sandariai uždarykite, nes medus sugeba absorbuoti drėgmę iš aplinkos, sugerti netoliese esančių produktų ir buitinės chemijos kvapus.

Geriausia medų laikyti stikliniuose induose, tinka moliniai. Negalima jo laikyti plastikiniuose, metaliniuose induose.

Kur nusipirkti tikro medaus?

Labai svarbu vartoti natūralų, nefalsifikuotą medų. Geriausia medų pirkti iš gamintojo – tiesiai iš bityno arba jo produkciją specialiose prekybos vietose. Venkite perpardavinėtojų ar neaiškių pardavėjų, nes galite parsinešti namo mažai naudos suteiksiantį produktą su įvairiomis priemaišomis.

Parengė Undinė Gilė

Susiję straipsniai

Parašykite komentarą

Brukalų kiekiui sumažinti šis tinklalapis naudoja Akismet. Sužinokite, kaip apdorojami Jūsų komentarų duomenys.

Facebook