Intymus poros gyvenimas žindymo laikotarpiu

Intymus gyvenimas po gimdymoTema, kuri aktuali kiekvienai porai, susilaukusiai vaikelio. Tema, kurią palietus uždarose mamų grupėse socialiniuose tinkluose, diskusijos įsiplieskia gana karštos. Tema, kurioje vyrai dažnai pasijunta nustumti į šoną, paliekami lyg su neišbaigtais atsakymais ir paaiškinimais: kas, kaip, kodėl? O dažnai ir pačios moterys lieka pasimetusios, ne iki galo žinančios, ar tęsti, kada tęsti ir kaip tęsti lytinį gyvenimą poroje po vaikelio gimimo. Labai gaila, bet neretai piktų strėlių dėl pasikeitusio moters lytinio aktyvumo sulaukia ir žindymo tema.

Intymus gyvenimas poroje yra itin emociškai liečiantis vyro ir moters santykius, jų tarpusavio ryšį bei kiekvieno savijautą. Neabejotina, kad visa tai paveikia ir vaikelio auginimo klausimus, pasirikimus bei emocinį foną. Taigi, siekiant rūpintis savo, savo partnerio ir savo vaikelio fizine bei emocine gerove, būtina paliesti šią temą ir į ją įnešti aiškumo.

Ieškant kelių sugrįžti į intymų gyvenimą po gimdymo…

Pradėkime nuo to, kad vaikelio atėjimas į šeimą įneša galybę pokyčių. Jau nekalbant apie daugybę naujų dalykų dienos rutinoje, daug jų atsiranda ir tarpusavio santykiuose. Ypač stipriai tai pasijaučia, kai pora susilaukia pirmojo vaikelio. Juk atsiranda trečias asmuo – vaikas, kuris toks ypatingas ir svarbus. Jam reikia nuolatinio dėmesio, priežiūros, rūpesčio ir besąlygiškos meilės. Ir, žinoma – maisto. Absoliučiai natūralu ir normalu, kad moteris ir vyras nebegalės vienas kitam skirti dėmesio ir laiko tiek pat, kaip iki vaikelio gimimo. O dažnai, vykstant tokiam virsmui gyvenime, pečius užgulus naujoms atsakomybėms ir kartais didžiuliam nuovargiui, to dėmesio kaip tik norisi labiau nei bet kada. Vyras ir moteris tada nejučia gręžiasi vienas į kitą, tikėdamiesi ir laukdami meilės, dėmesio, palaikymo. Tik jo tikisi skirtingais būdais.

Pirmomis savaitėmis po vaikelio gimimo dažniausiai santykiuose būna pakilimas, atrodo, beveik ore tvyro pakylėtumo jausmas, kad vaikelis jau čia, visi juo džiaugiasi, visų akys nukreiptos į jį, emocijos liejasi per kraštus, vyras stengiasi rūpintis savo moterimi visu pajėgumu. Tačiau pamažu nuslūgus naujumui, euforijai ir kitoms stiprioms teigiamoms emocijoms, įsibėgėjus rutinai, kurioje nemenką dalį užima daugybė buities bei mažylio priežiūros darbų, dažnos neramios naktys, vyras gali pastebėti, kad kažkas labai pakito, kažko trūksta. Jis pažvelgia į savo moterį, kurios žvilgsnis (natūralu!) nukreiptas į vaikelį. Jis pradeda ilgėtis jos dėmesio ir artumo sau.

Dažnai vyrai po vaikelio gimimo pradeda ilgėtis intymaus gyvenimo kur kas anksčiau nei moterys. Ir čia gali pradėti rastis poros tarpusavio santykių įtampų zona. Vyras pradeda mėtyti užuominas arba ir atvirai kviesti savo moterį sugrįžti į intymų gyvenimą. Moterys dažnai jaučia, kad tai yra per anksti, tarsi jos dar nepasiruošusios. Ima kilti įtampa. Vyras jaučiasi atstumtas, bet moteris nenori savęs versti sugrįžti į lytinį gyvenimą, kol dar nejaučia tam poreikio. Dažnai jos sutrinka, pačios nesuprasdamos, ar to nenori dėl to, kad yra tiesiog kasdien pavargusios ir dėl nuovargio nenori tuo užsiimti, ar dėl to, kad fiziškai nejaučia potraukio, ar dėl to, kad visos jų emocijos nuteka į vaikelį – jis yra džiaugsmo šaltinis ir intymus gyvenimas nebedomina, kyla minčių, o gal žindymas „pavogė“ jų lytinį potraukį? Kaip yra iš tiesų?

Pastebėta, kad kai kurioms moterims žindymo laikotarpiu, iš tiesų, daugiau ar mažiau susilpnėja lytinis aktyvumas. Dažnai šis moterų lytinio aktyvumo sumažėjimas siejamas su žindymu. Iš dalies žindymas gali paveikti seksualinį gyvenimą, tačiau tai tik vienas iš keleto reikšmingų veiksnių, kuriuos aptarsime plačiau.

Kas iš tiesų paveikia intymų poros gyvenimą laukiantis ir susilaukus vaikelio?

Visų pirma reikia pastebėti, kad lytinis gyvenimas bei moters savijauta santykiaujant pradeda kisti jau nėštumo metu, o vėliau yra paveikiami gimdymo patirties bei įvairių tiek fizinių, tiek aplinkybių pokyčių, atsiradusių po gimdymo. Žindymas yra tik vienas iš jų. Vadinasi, net ir nežindančios moterys patiria lytinio gyvenimo sunkumų ir pokyčių po vaikelio gimimo. Taigi, jei vyras atkalbės moterį žindyti vaikelį, bijodamas, kad tai paveiks poros lytinius santykius, tikrai neapsisaugos nuo pokyčių – jie bus bet kokiu atveju, ir su tuo reikia susitaikyti bei rasti būdų, kaip atsiradusius sunkumus įveikti arba laikinai kompensuoti kitais dalykais.

Nėštumo poveikis lytiniam gyvenimui

Mokslinių tyrimų duomenimis, besilaukiančių moterų lytinis potraukis ir pasitenkinimas intymiu gyvenimu labai sumažėja ir yra susijęs su pykinimu, baime patirti persileidimą, baime sužeisti vaisių, diskomfortu lytinių santykių metu, infekcijų baime bei nuovargiu. Dažniausiai lytinio gyvenimo pokyčiai vyksta pamažu: pirmąjį nėštumo trimestrą jų gali dar nebūti arba yra nežymūs, antrąjį – jau stipresni, o trečiąjį – lytinis aktyvumas gali labai sumažėti.

Gimdymo poveikis lytiniam gyvenimui

Po gimdymo patartina lytinių santykių neturėti šešias savaites. Juos atnaujinus po natūralaus gimdymo moters makštis kurį laiką gali būti platesnė ir jautresnė, todėl lytiniai santykiai gali kelti ne tokius pojūčius kaip iki gimdymo ir gali būti skausmingesni. Maždaug 80–90 procentų moterų sugrįžta prie lytinės sueities per tris mėnesius po gimdymo, o seksualiniai sunkumai paprastai baigiasi per pirmuosius metus po gimdymo.

Vienas iš veiksnių, galinčių daryti įtaką intymiam poros gyvenimui, yra moteriai gimdymo metu atlikta epiziotomija (tarpvietės kirpimas) ir tai lemia stipresnį makšties skausmą ir sausumą lytinės sueities metu, kurie gali tęstis net dvejus metus po gimdymo.

Beje, vienas iš motyvų, kodėl moterys norėtų rinktis planinę cezario pjūvio operaciją vietoj natūralaus gimdymo, yra baimė, kad nuo natūralaus gimdymo padarinių nukentės lytinis gyvenimas. Vis dėlto tokia cezario pjūvio operacijos apsauga nepasitvirtina – tiek gimdžiusių natūraliai, tiek patyrusių cezario pjūvio operaciją moterų lytinis aktyvumas ir pasitenkinimas lytiniu gyvenimu gimus vaikui kurį laiką būna sumažėjęs.

Laikotarpio po gimdymo įtaka lytiniam gyvenimui

Dažniausiai pasitaikančios moterų lytinio gyvenimo problemos po gimdymo yra sumažėjęs lytinis potraukis ir sunkiai pasiekiamas susijaudinimas, makšties sausumas, skausminga sueitis, sunkumai patirti orgazmą bei pasitenkinimą.

Po gimdymo atsiradę lytinio gyvenimo sunkumai yra lemiami daugelio fiziologinių pokyčių, atsirandančių dėl moters anatominių ir hormonų pusiausvyros pakitimų. Tam turi reikšmės ir šeimyninės aplinkybės, poros santykių pokyčiai, kuriuos paveikia vaiko gimimas, ypač suprastėjusi tarpusavio santykių su vyru kokybė bei gimdymo patirtis – ne tik fizinė, bet ir emocinė, priklausanti nuo to, kiek meilės, rūpesčio, atjautos, pagarbos, palaikymo moteris sulaukia iš vyro ir gimdymą prižiūrinčio personalo. Moters lytinį aktyvumą lemia ir suvokimas kiek svarbus intymus gyvenimas šiuo laikotarpiu yra jos vyrui. Nepamirškime ir labai paprastos aplinkybės, kuri taip pat daro didelę įtaką – nuovargio. Dažniausiai moterys nori ne lytinių santykių, o tiesiog, kad kas nors sudarytų sąlygas joms pamiegoti.

Žindymas sumažina hormono estrogeno kiekį, todėl moteris gali jausti silpnesnį lytinį potraukį, didesnį makšties sausumą ir skausmą sueities metu. Pastebėta, kad skausmingesni lytiniai santykiai žindančioms moterims būdingi tris mėnesius po gimdymo, o vertinant šeštą mėnesį – tiek žindančių, tiek nežindančių moterų skausmingumas lytinės sueities metu nesiskiria. Moksliniai tyrimai atskleidė, jog nepaisant to, kad žindančios moterys pirmus kelis mėnesius patiria mažesnį lytinį potraukį bei skausmingesnę lytinę sueitį, reikšmingo neigiamo poveikio santykiams su vyru tai neturi.

Viskam reikia laiko ir kantrybės

Patyrinėjus veiksnius, kurie gali paveikti intymų poros gyvenimą nėštumo metu ir gimus vaikeliui, matome, kad žindymas toli gražu nėra vienintelis ir svarbiausias.

Kai kyla ilgesys tokio intymaus gyvenimo, koks buvo iki nėštumo, tenka prisiminti seną gerą tiesą: „viskas turi savo kainą“. Namuose atsirado nauja gyvybė, didžiulis džiaugsmas, kurio taip laukėte ir svajojote. Taip, geri dalykai reikalauja pastangų. Šiuo atveju tos pastangos yra kantrybė ir susitaikymas su tuo, kad kurį laiką intymus gyvenimas yra ir gal dar bus kiek kitoks. Bet neamžinai.

Vaikelio atsiradimas kelia daug pokyčių ir iššūkių moters ir vyro santykiams, o ir jų intymiam gyvenimui. Tačiau šie pokyčiai tikrai negarantuoja, kad bus blogiau. Viskas priklauso nuo daugelio dalykų, tarp kurių – kiek sąmoningai, kūrybiškai ir nuosekliai pora stengiasi atsiradusį dėmesio, meilės, laiko, skiriamo vienas kitam, trūkumą kompensuoti kitais būdais. Santykiai tiesiog įgauna kitą kokybę ir jie gali tapti dar brandesni, stiprinantys tarpusavio ryšį.

Svarbiausia – meilė!

Skirtingi vyro ir moters intymaus gyvenimo poreikiai gali sukelti nemažai sumaišties santykiuose. Jei apie tai nėra aiškiai, švelniai ir pagarbiai kalbamasi, tiek vyras, tiek moteris tarpusavio santykiuose gali pajusti atšalimą, vienatvės išgyvenimus, apleistumo jausmus. Lytinis gyvenimas yra meilės vienas kitam išraiška. Jei kažkurį laiką negalime tos meilės perteikti tam tikrais būdais, ieškokime kitų. Šiltas, atviras pokalbis apie visa tai yra vienas iš jų. O kai emociniame lygmenyje tvyro meilė ir supratingumas, tada ir fiziniame lygmenyje greičiau sugrįžta potraukis bei poreikis tą meilę išreikšti kūniškai.

Parengė psichologė Karolina Tarnauskienė

www.psichologekarolina.lt

Facebook: Išsipildymas Motinystėje

 Daugiau apie poros santykius žindymo laikotarpiu skaitykite knygoje „Kūdikio žindymas. Nepakeičiamas kaip motinos meilė“ (2022 leidimas)

Susiję straipsniai

Parašykite komentarą

Brukalų kiekiui sumažinti šis tinklalapis naudoja Akismet. Sužinokite, kaip apdorojami Jūsų komentarų duomenys.

Facebook