Mirtimi grasinanti meningokoko infekcija: išvengti gana paprasta

Meningokoko infekcijaNuo meningokoko infekcijos galima apsaugoti vaikus vakcina, tačiau Lietuvoje vis dar nesiliauja tragedijos. Praėjusiais metais buvo užregistruotos 5 mirtys nuo šios infekcijos. 2017 metais meningokoko infekcija pasiglemžė 11 gyvybių.

Greičiausiai suserga kūdikiai ir maži vaikai

Susirgti meningokoko infekcija labiausiai rizikuoja kūdikiai ir vaikai iki 5 metų. Nuo 2018 m. liepos 1 d. meningokoko B infekcijos vakcinacija buvo įtrauka į Nacionalinę imunoprofilaktikos programą ir pradėti skiepyti kūdikiai nuo 3 mėnesių.

„Skiepai yra viena efektyviausių ir saugiausių apsaugos priemonių nuo užkrečiamųjų ligų. Visos vakcinos yra patikrintos ir nuolatos stebimos. Skiepai suteikia galimybę kasmet išgelbėti iki 3 milijonų gyvybių nuo 28 ligų visame pasaulyje. Kuo daugiau paskiepytųjų, tuo didesnė visuomenės dalis yra apsaugota. Minint imunizacijos savaitę, skatiname visuomenę atkreipti dėmesį į vakcinų naudą visokio amžiaus žmonėms, ypač kūdikiams, dėl kurių skiep ų sprendimą priima tėvai“, – sako Agnė Gaižauskienė, Inovatyvios farmacijos pramonės asociacijos (IFPA) direktorė.

Pradėti kovą su infekcija reikia per 24 valandas

Meningokokas B sukelia ūmią bakterinę infekciją, plintančią oru. Užsikrečiama artimai bendraujant su sergančiuoju ar bakterijos nešiotoju.

Tauragės pirminės sveikatos priežiūros centro Vaikų ligų skyriaus pediatrės Ivetos Skurvydienės teigimu, meningokokas, kaip ir bet kuri infekcija, prasideda nuo bendrų negalavimų – gali skaudėti galvą, gerklę, pakilti kūno temperatūra.
„Kai pakyla labai aukšta temperatūra, atsiranda galūnių skausmai, pablykšta ir šąla jų oda, o kakta išlieka karšta, pradeda stingti kaklo raumenys, būtinas skubus gydymas. Mat infekcija yra nenuspėjama ir labai grėsminga – per 24 valandas gali išsivystyti sunki, gyvybei pavojinga jos forma“, – teigia gydytoja.

Sunkiausios klinikinės meningokoko B infekcijos formos – žaibiškas sepsis, kai infekcija patenka į kraują ir kitus audinius, juose atsiranda kraujosrūvos, o odoje – hemoraginis bėrimas, ir pūlingas galvos smegenų dangalų, sąnarių uždegimas.

Žaibiškų komplikacijų padariniai nepataisomi

„Raginu nerizikuoti savo vaikų gyvybe. Meningokoko infekcija yra labai pavojinga. Mano praktikoje buvo vaikų, kuriuos pavyko išgelbėti, tačiau komplikacijos sukėlė neįgalumą ir raidos sutrikimus. Kai kuriems susirgusiesiems infekcija baigėsi mirtimi“, – sako I. Skurvydienė.

Sergamumas mūsų šalyje yra vienas didžiausių, lyginant su kitomis Europos Sąjungos šalimis. Visoje Europoje, kaip ir Lietuvoje, per 10 proc. ligonių miršta.

Medikės teigimu, kas dešimtas persirgęs šia infekcija kenčia dėl centrinės nervų sistemos, kraujotakos sutrikimų, kartais tenka amputuoti galūnes. Jeigu išsivysto infekcijos komplikacijos – pasekmės lieka visam gyvenimui.

Vienintelė apsauga – skiepai

Yra 13 meningokoko infekcijos tipų, Lietuvoje labiausiai paplitęs tipas B. Apsisaugoti ir kontroliuoti šią infekciją galima tik vieninteliu būdu – skiepais.

„Vakcina, kuria Lietuvoje skiepijami kūdikiai, yra saugi ir efektyvi. Jos saugumą patvirtino klinikiniai tyrimai, kuriuose dalyvavo visų amžiaus grupių žmonės, taip pat ir kūdikiai. Pasaulyje vakcinuota jau daugiau nei 20 milijonų dozių“, – teigia I. Skurvydienė.
Gydytojos teigimu, nors skiepai ir nėra privalomi, nuo dideliu mirtingumu pasižyminčių infekcijų, skiepyti vaikus būtina ir nedelsiant.

Susiję straipsniai

Parašykite komentarą

Brukalų kiekiui sumažinti šis tinklalapis naudoja Akismet. Sužinokite, kaip apdorojami Jūsų komentarų duomenys.

Facebook