Moters sveikata ir grožis – be soliariumų

Soliariumai ir saulė- kodėl pavojingaPasaulyje kasmet melanoma suserga apie 160 tūkst. žmonių. Lietuvoje segančiųjų šia liga padvigubėja kas 6-10 metų. Melanoma – tai piktybinis melanocitų auglys. Melanocitai – ląstelės, gaminančios tamsų pigmentą melaniną. Nuo jo priklauso odos spalva. Melaninas drauge ir odos apsauga nuo žalingų ultravioletinių (UV) spindulių.

Melanoma serga tik 11 proc. turinčiųjų piktybinius odos navikus, tačiau nuo jos miršta iki 75 proc. pacientų. Odos vėžį skirtingai nuo kitų vėžinių susirgimų galima pamatyti. Galima pačiam apsižiūrėti ir pastebėti įtartinus apgamus arba tai gali padaryti kitas.

Anksti diagnozavus vėžį galima išsaugoti gyvybę. Anksti nustatyta net ir agresyviausia odos vėžio forma- melanoma, išgydoma 95-97 proc. atvejų.

Vasarą turime būti budrūs ir saugotis saulės visais įmanomais būdais. Svarbiausia odos vėžio profilaktikos priemonė – apsauga nuo rizikos veiksnių. Vienas pagrindinių rizikos veiksnių yra ultravioletiniai (UV) spinduliai.

Melanomos rizikos veiksniai – dažniau suserga moteris

Šeimos narių susirgimai melanoma ir genetiniai veiksniai.

– Daug įgimtų ir įgytų apgamų.

– Persirgta melanoma.

– Labiau imlūs šiai ligai baltaodžiai, šviesiaplaukiai, raudonplaukiai ir mėlynakiai.

UV spinduliai. Turi įtakos ne kaupiamasis UV poveikis, o ūmūs nudegimai pūslėmis, taip pat nuolatinis deginimasis.

– 2 kartus labiau rizikuoja susirgti melanoma moterys.

– Dažniau serga labiau pasiturintys žmonės, mėgstantys atostogauti šiltuose kraštuose ne sezono metu.

Kaip apsisaugoti nuo saulės ?

– Venkite saulės, kai kenksmingi ultravioletiniai spinduliai intensyviausi (11 – 16 valandą).

– Tepkite odą apsauginiais kremais nuo saulės. Odą ir akis saugokite galvos apdangalu, marškinėliais, akiniais nuo saulės.

– Ypač saugokite nuo saulės vaikus. Vaiką saulėje reguliariai tepkite apsauginiu kremu ar losjonu, turinčiu saulės apsaugos faktorių (SPF) nuo 30 iki 50. Aprenkite vaiką marškinėliais, galvytę uždenkite kepure ar skarele.

Oda turi įrusti palaipsniui. Nenudekite! Prisiminkite: jei po deginimosi oda paraudo – jau nudegėte. Verta susirūpinti ir kreiptis į gydytoją, jeigu neišnyksta pūslės ar skausmas tęsiasi dvi dienas ir ilgiau.

Venkite soliariumų.

Apsauginiai kremai absorbuoja arba atspindi tam tikrą UV spindulių kiekį, bet visiškai saulės spindulių nesulaiko. Bet jie neleidžia nusvilti odos. Tik ne visi moka taisyklingai jais naudotis. Dažniausiai kremo tepama per mažai, nepasitepama dar sykį po maudynių, suprakaitavus ar pamirštama, kad praėjus 2 val. pasibaigia kremo poveikis ir reikia vėl teptis.

Didžiausias pavojus – soliariumai

Didelį pavojų susirgti odos vėžiu kelia soliariumai. Jaunos moterys rizikuoja susirgti vadinamuoju juoduoju odos vėžiu. Ir moteris, ir vyras iki 35 metų reguliariai lankydamasis soliariume piktybine melanoma gali susirgti du kartus greičiau. Vienas pasilepinimas soliariume per mėnesį po dviejų trijų dešimtmečių daugiau nei du kartus padidina pavojų susirgti vėžiu, palyginus su žmonėmis, kurie visiškai nesidegina dirbtinės saulės spinduliuose.

Visuomenės sveikatos specialistai primena, kad soliariumuose turi būti viešai lietuvių kalba pateikti paslaugų sąrašai, įrangos techniniai pasai ir eksploatavimo instrukcijos. Taip pat lankytojai viešai turi būti informuoti apie soliariumų keliamą riziką sveikatai, deginimosi rėžimą bei fotoalergiją sukeliančias medžiagas. Sužinojęs, kiek laiko pagal savo odos tipą galės degintis soliariume, žmogus galbūt pasirinks saugų deginimosi laiką ir nepersikaitins. Pagal higienos normą HN 71 : 2003 ” Soliariumai. Įrengimas ir eksploatavimas”, kiekvienas klientas turi gauti paslaugų teikimo kortelę, kurioje pažymima švitinimo trukmė ir seansų skaičius. Šios kortelės žmogus turi teisę reikalauti. Turintys šią kortelę nepamirš, kiek kartų per metus deginosi soliariume. Pagal higienos normą, švitinimų skaičius per metus negali viršyti trisdešimt kartų.

Nepamirškite, kad vaikams iki 16 metų nesaugu degintis soliariume. Pasaulinė Sveikatos Organizacija (PSO ) nepataria naudotis soliariumu žmonėms iki 18 metų.

Sveikatos mokymo ir ligų prevencijos centro Neinfekcinių ligų profilaktikos skyriaus visuomenės sveikatos administratorė Liuda Ciesiūnienė

Susiję straipsniai

Parašykite komentarą

Brukalų kiekiui sumažinti šis tinklalapis naudoja Akismet. Sužinokite, kaip apdorojami Jūsų komentarų duomenys.

Facebook