Naktiniai košmarai

Kai kuriems vaikams kuriuo nors amžiaus periodu sutrinka miegas. Dažniausi miego sutrikimai vaikystėje: košmarai, naktinės baimės ir naktinis vaikščiojimas (lunatizmas). Miego sutrikimai gali atsirasti įvairiose jo fazėse. Užmigimo fazėje judesiai būna ritmiški, vaikas šoka iš miego, kojas traukia mėšlungis. Lėtojo miego fazės sutrikimai: naktinis vaikščiojimas bei naktinės baimės. Aktyvaus miego su sapnais fazėje vaikas gali sapnuoti košmarus. Pasitaiko ir mišrių miego sutrikimų: vaikas miegodamas kalba, griežia dantimis, kankina naktinis šlapimo nelaikymas.

 Naktiniai košmarai

Naktiniai košmarai – miego sutrikimai, kai sapnuojami baisūs sapnai. Juos dažnai patiria net 80 proc. 4–12 metų vaikų. Jie pažadina vaiką dažniausiai antroje nakties pusėje. Tuomet vaiko sapnai aktyviausi. Naktinių košmarų priežastis gali būti stresas, sunkumai darželyje, mokykloje arba namuose. Tai normalus dalykas ir dažniausiai nebyloja apie emocinius sutrikimus. Naktinio košmaro priežastis gali būti infekcija, pavyzdžiui, peršalimai,  o kartais – paprasčiausiai triukšmas naktį.

Nakties košmarai – tai tik blogi sapnai. Tik atsibudęs vaikas atsimins tokį sapną, bet greitai pamirš jo detales. Jeigu susapnavęs blogą sapną vaikas nenubunda, ryte sapnas paliks tik sunkius neaiškius prisiminimus. Sapnuojantis baisų sapną vaikas gali blaškytis lovoje, dejuoti, net šaukti, bet tuo jo nevalingi  veiksmai apsiriboja.

Košmarus sapnuoja lakios vaizduotės, kūrybingi vaikai, kitos šių sapnų priežastys – psichologinė trauma, kai kurie vaistai.

Ką daryti?

Paprastai nieko daugiau nereikia kaip nuraminti vaiką. Jeigu jis bijo miegoti dėl baisių sapnų, palikite atviras jo kambario duris arba neišjunkite šviesos.

Naktinės baimės

Yra dar vienas – rečiau pasitaikantis reiškinys, kai vaiką apninka paniškos baimės jausmas. Iš pradžių vaikas ramiai miega, po valandos – kitos jis staiga surinka ir atsisėda, kartais šoka iš lovos ir bėgioja po kambarį. Vaikas atsimerkęs, akyse – siaubas, lyg jį būtų kas užpuolęs. Vaikui pradeda dažnai plakti širdis, padažnėja kvėpavimas, išpila prakaitas. Vaiką sunku pažadinti. Jis negirdi ir nemato, neatpažįsta tėvų, nesiorientuoja aplinkoje ir guodžiamas nenurimsta.

Nakties baimės paprastai ateina nakties pradžioje gilaus miego fazėje, dažniausiai 1–3miego valandą.

Tokia būklė trunka 2 – 15 minučių  ir vaikas vėl ramiai miega. Dažniausiai šią problemą patiria 2–5 metų vaikai. Jeigu iš karto pažadinsite vaiką, jis nieko neprisimins ir ryte sunkaus jausmo nebus.

Naktinės baimės dažniausiai nėra nei emocinės, nei psichologinės problemos požymis. Vaikas jų nė neprisimena, o po kelių metų ši problemėlė išnyksta.

Lunatizmas

Lunatizmas  sunkesnė to paties sutrikimo kaip ir nakties baimės forma. Paprastai ją patiria vaikai nuo 5 metų. Lunatizmas ištinka vaiką taip pat  po poros miego valandų. Išlipęs iš lovos vaikas gali vaikščioti kambaryje, įsiropšti į spintą arba atlikti kitus veiksmus. Vaiką sunku pažadinti, jis nereaguoja į aplinką, nesiorientuoja. Kartais vaikai – lunatikai kalba arba atlieka sudėtingus veiksmus, bet taip nutinka labai retai.

Šio miego sutrikimo trukmė – kelios dešimtys minučių.

Ką daryti?

Polinkis lunatizmui gali būti paveldėtas. Akivaizdžios priežasties nustatyti paprastai nepavyksta. Gausus maistas prieš miegą didina naktinių klajonių tikimybę. Tėvai nerimauja dėlto, kad vaikui gali atsitikti nelaimė, pavyzdžiui, jis persisvers pro langą arba nusiris nuo laiptų.

Svarbu nustatyti miego sutrikimų priežastis. Šiems miego sutrikimams gali turėti įtakos vaiko traumos, stresas, paveldimumas, santykiai šeimoje. Kartais miego sutrikimai sukelia mieguistumą dieną, kenkia vaiko ugdymui. Dažniausiai šie sutrikimai nesusiję su jokia liga ir praeina savaime paauglystės pabaigoje.

Jei miego sutrikimo požymiai stiprūs ir nerimaujate, geriausia pasikonsultuoti su gydytoju.

Susiję straipsniai

Parašykite komentarą

Brukalų kiekiui sumažinti šis tinklalapis naudoja Akismet. Sužinokite, kaip apdorojami Jūsų komentarų duomenys.

Facebook