Nesiseka mokslai – galbūt kaltas prastas regėjimas?

Vaikas prastai matoNenumaldomai artėjant dar vienai mokslo metų pradžiai, turintieji mokyklinio amžiaus vaikų nori nenori pasvarsto, kaip atžalai seksis šiemet. Savaime suprantama, kiekvienam norisi, kad vaikui mokslai eitųsi kuo geriau. Tačiau retas mūsų kada susimąstome, kad prastus įvertinimus mokykloje kartais lemia visai ne vaiko gebėjimų stoka, o… akys.

Pasak specialistų, būtent prastas regėjimas gali būti pagrindinė problemų moksluose priežastis, nes vaikas tiesiog nepakankamai gerai įžiūri tai, kas parašyta lentoje ar priešais jį atverstoje knygoje.

Kada mama ir tėtis turėtų sunerimti?

Didžioji dalis informacijos informacijos, kurią vaikas gauna mokykloje, yra vizuali. Tad jei vaikas nekaip mato, jis paprasčiausiai neturi galimybių įsisavinti visų žinių, dėl to jam sunku sutelkti dėmesį, prisiminti, ką sužinojo naujo. Rezultatas – ne tik prasti pažymiai, bet ir žemesnė savivertė, galimos netgi elgesio problemos. „Pagrindinė ir bene didžiausia vaikų regėjimo bėda – tai trumparegystė, nemažai diagnozuojama ir toliaregystės, taip pat astigmatizmo atvejų, kai dėl pastovaus regimo vaizdo iškraipymo vaikams skiriami akinukai nuolatiniam naudojimui”, – tvirtina gydytoja oftalmologė Vaiva

Nasvytienė, dirbanti optikos salonų tinkle „Fielmann”. Pasak jos, mokyklinio amžiaus vaikų regėjimas pasikeisti gali itin greitai, ir ypač šiame išmaniųjų technologijų amžiuje, tad tėvai prasidėjus mokslo metams turėtų būti budrūs. „Nors mokiniams akys profilaktiškai yra tikrinamos paprastai kartą per metus, verta susirūpinti pakartotine regėjimo patikra, jei pastebima, kad vaikas kliuvinėja už nedidelių daiktų ar baldų, neįžiūri toliau esančių daiktų ar žmonių. Taip pat jei vaikas dažnai skundžiasi galvos ar akių skausmais, nesugeba sukoncentruoti dėmesio ties vienu ar kitu objektu ilgesnį laiką, pernelyg dažnai mirkčioja ar trina akis, jei jam sunku atsiminti, tai ką perskaitė arba jis skaito iš itin artimo atstumo. Žiūrėjimas prisimerkus ar pakreipus galvą, paraudusios, traiškanojančios ar žvairuojančios akys – taip pat signalai, kad specialistui reikia pasirodyti nedelsiant“, – pastebi „Fielmann“ gydytoja.

Akiniai leidžia vaikui visavertiškai tyrinėti pasaulį

Dažniausiai profilaktiškai akys, kaip ir bendra mokinuko organizmo būklė, yra patikrinamos vasarai baigiantis, prieš pat naujų mokslo metų pradžią. Šitokio sveikatos patikrinimo pažymą mokymo įstaigai būtina pristatyti iki rugsėjo vidurio. Pasak gydytojų, daugeliui tėvų tikrai nėra malonu girdėti, kai jų atžalai nustatomos vienokios ar kitokios sveikatos bėdos, ypač regėjimo. Juk akys atlieka be galo svarbią funkciją – mokslo įrodyta, jog 90 procentų informacijos apie pasaulį žmogus suvokia per regą. „Reguliariai tikrinant vaiko regėjimą ir pradėjus laiku gydyti, galima ne tik sustabdyti bėdos progresavimą, bet dažnai ir visiškai atkurti regėjimą. Be to, akinukai yra tikrai nedidelė ir prieinama sąlyga, leidžianti dažnam vaikui visavertiškai tyrinėti ir džiaugtis jį supančiu pasauliu,“ – neabejoja V.Nasvytienė.

Vaiko akims į sveikatą!

– Tinkamas maistas. Akis stiprina mėlynių uogos, geltonos, raudonos ir oranžinės spalvos vaisiai bei daržovės, žalios lapinės daržovės, įvairios grūdinės kultūros, žuvų taukai.

– Treniruotės vaiko akims. Mokantis patartina daryti reguliarias pertraukėles – maždaug kas 20 minučių leisti akims 20-30 sekundžių pailsėti. Labai veiksminga dažniau pamirksėti, nepasukant galvos pažiūrėti į skirtingas puses, aukštyn, žemyn, užsimerkti ir pamasažuoti akių vokus

– Tinkamas atstumas nuo monitoriaus dirbant ar žaidžiant kompiuteriu. Jei kompiuterio monitoriaus įstrižainė – 15 colių, atstumas nuo jo turėtų būti ne mažesnis nei 60-70 cm. Jei monitorius didesnis, vaikas turėtų dar toliau sėdėti nuo kompiuterio.

Reguliarus vaiko akių tikrinimas. Paprastai pirmąkart regėjimą gydytojas oftalmologas tikrina dar kūdikiui, iki jam sukanka vieneri. Antrąkart reikėtų patikrinti vaikui sulaukus 3 metų, trečiąkart – 6-7 metų. Mokinukas akių specialistą turėtų aplankyti kartą per metus.

 

Susiję straipsniai

Parašykite komentarą

Brukalų kiekiui sumažinti šis tinklalapis naudoja Akismet. Sužinokite, kaip apdorojami Jūsų komentarų duomenys.

Facebook