Nugalėkime peršalimą

Gydome vaiko peršalimąKosintis ir sloguojantis vaikas įprastas tėvų rūpestėlis žiemą. Peršalimas nėra rimta liga: ne gripas, ne angina ar plaučių uždegimas. Tik užgulta nosytė, peršti gerklę ir truputį šalta. Per savaitėlę viskas praeis ir vaikas sveikutėlis galės vėl žaisti kieme ar keliauti į darželį. Vis dėlto peršalimą reikia tinkamai gydyti, antraip gali prisijungti ir gripas.

Apie peršalimą

Peršalimu vadiname ūminį viršutinių kvėpavimo takų uždegimą. Peršalimo kaltininkai virusai, prasiskverbę į nusilpusį organizmą. Sveikam žmogui šie mikroorganizmai nepavojingi, bet nusilpus imunitetui ir organizmui nepajėgiant apsiginti, sukelia ligą. Todėl labai dažnai liga užpuola sušalusį, perkaitusį ir skersvėjų perpūstą ar tiesiog pervargusį vaiką ar suaugusįjį. Žiemos šaltis ir drėgmė – palanki infekcijai aplinka.

Kaip kovoti su peršalimu?

Pakilusi temperatūra, kosulys, sloga ir prastas apetitas iškankina ir suaugusįjį, ir mažą ligoniuką. Taigi organizmui reikia padėti, kad pagerėtų savijauta ir lengviau ištvertume visus peršalimo nemalonumus. Svarbiausios užduotys peršalus:

numalšinti temperatūrą (jeigu ji pakilo daugiau kaip iki 38 laipsnių),

palengvinti užsikimšusios nosies kvėpavimą,

palengvinti sausą kosulį arba skatinti drėgną,

nuraminti gerklės perštėjimą,

padėti organizmui kovoti su liga.

Pakilo temperatūra

Pakilus temperatūrai, kovai su virusais ir bakterijomis organizmas gamina baltymą interferoną.

Kuo aukštesnė temperatūra, tuo daugiau šio baltymo pasigamina. Jeigu imsime mažinti nedidelę temperatūrą, interferono organizmas nesugebės pagaminti pakankamai. Tuomet sirgsi ilgiau, nes imuninei sistemai prireiks daugiau laiko rasti kitą būdą, kaip nugalėti infekciją.

Galbūt užteks aviečių arbatos su medumi (ypač tinka – liepų medus). Vaistinėje galima įsigyti specialiai paruoštų vaistinių augalų arbatų, kurios palengvins peršalimo negalavimus. Dar išgersi karšto pieno su šaukštu medaus prieš miegą, šiltai užsiklosi ir galbūt neprireiks temperatūrą malšinančių vaistų.

Svarbu, kad ligoniukas gertų daug skysčių. Žinome, kad temperatūra krinta prakaituojant, o pakankamai šilti gėrimai kaip tik tai ir skatina. Išvirkite arbatžolių ar vaistažolių arbatos, kompotą, tiks ir paprasčiausias vanduo. Tik gėrimai turi būti šilti, bet ne pernelyg karšti.

Aukštesnę kaip 38 laipsnių temperatūrą teks malšinti vaistais. Ko gero, kiekviena mama žino, kad vaikui negalima duoti aspirino, bet tinka paracetamolis, ibuprofenas.

Peršalimo sloga

Sloga – dar vienas organizmo gynybos nuo infekcijos būdas. Sloga trukdo infekcijai prasiskverbti toliau – į gerklę ir plaučius, o gleivėse yra ypatingų antivirusinių medžiagų. Taigi, jeigu pasigavai slogą, svarbu kad neišdžiūtų nosies gleivinė. Sakoma, kad negydoma sloga praeina per savaitę, o gydoma – per 7 dienas. Tik visiškai be gydymo labai kamuosimės dėl užsikimšusios nosies. Peršalus gleivės kaupiasi ne tik nosyje, bet ir plaučiuose, o pašalinamos kosint.

Peršalimas ir kosulys

Užpuolus kosuliui, gleivėms taip pat neleidžiame išdžiūti. Sauso kosulio gydymui reikia skirtingų vaistų negu drėgno, kurį būtina skatinti. Esant sausam kosuliui, skystiname gleives, kad joms būtų lengviau pasišalinti. Geriausia, jeigu tinkamus vaistus skirs gydytojas, o kosuliui palengvinti galime išsivirti vaistinių augalų arbatos.

Gerklės perštėjimas

Į nosiaryklę arba gerklę patekę virusai įsitvirtina gleivinėje, pradeda daugintis ir pažeidžia jos ląsteles. Todėl gleivinėje išsivysto uždegimas, priplūsta daugiau kraujo ir gleivinė patinsta. Gerklės skausmą arba perštėjimą nuramins priemonės, kurios malšina ryklės uždegimą. Pavyzdžiui, čiulpiamosios pastilės, kurių galima įsigyti vaistinėje be recepto. Jas reikėtų vaikui duoti pirmomis peršalimo valandomis – tai palengvins ligoniuko būklę ir pagreitins gijimą.

Paprastai vaikai vadinamosiomis peršalimo ligomis serga nesunkiai, bet jos pavojingos nusilpusiems vaikams, o ypač – kūdikiams. Jiems paprastas peršalimas gali komplikuotis – vidurinės ausies uždegimu arba plaučių uždegimu. Bet jeigu ir vyresniam vaikui pakilo labai aukšta temperatūra, jis dažnai kvėpuoja, dirglus ir mieguistas, nedelsiant kvieskite gydytoją.

Pagalba organizmui

Labai svarbu tinkamai maitintis ir pakankamai ilsėtis. Kovojant su peršalimu didelis krūvis tenka imuninei sistemai. Normaliai imuninės sistemos veiklai svarbūs vitaminai C, A, B12, B6, D, mineralinės medžiagos: cinkas, geležis, selenas, varis.

Parengė sveikos gyvensenos edukologė Ieva Grabauskienė

Susiję straipsniai

Parašykite komentarą

Brukalų kiekiui sumažinti šis tinklalapis naudoja Akismet. Sužinokite, kaip apdorojami Jūsų komentarų duomenys.

Facebook