Nuo meningokokinės infekcijos vaikus apsaugos nemokami skiepai

Meningokokine infekcija dažniausiai suserga vaikai iki penkerių metų, bet liga pavojinga įvairaus amžiaus žmonėms. Užkrečiamųjų ligų ir AIDS centro (ULAC) duomenimis, Lietuvoje per metus registruojama apie 70–80 susirgimų šia liga. Meningokokinę infekciją sukelia bakterijos, užsikrečiama per orą, bendraujant su sergančiuoju ar bakterijų nešiotoju. Liga pastebima ne iš karto: pirmieji simptomai užsikrėtus pasirodo po 3–4 dienų. Ši infekcija dažnesnė šaltuoju metų laikotarpiu: rudenį, žiemą ir pavasarį, kai daug žmonių serga ūminėmis viršutinių kvėpavimo takų ligomis.

Kaip atpažinti meningokokinę infekciją?

Pagrindiniai ligos simptomai: karščiavimas, vėmimas, mieguistumas, vangumas, sąmonės aptemimas, kaklo raumenų įtampa, sąnarių ir raumenų skausmai. Susirgę vaikai nuolat verkia, atsisako valgyti, gerti, juos išberia.

Užsikrėsti šeimos nariai gali net valgydami iš tų pačių indų, pasinaudoję susirgusiojo dantų šepetuku ir pan. Ligonio artimiesiems ir kitiems su juo kontaktavusiems žmonėms rekomenduojama kreiptis į savo šeimos gydytoją, kuris profilaktiškai paskiria vienkartinę antibakterinių vaistų dozę. Bendravusieji su ligoniu turi stebėti savo sveikatą dešimt dienų. Pakilus temperatūrai, atsiradus galvos skausmui, odos bėrimui, būtina nedelsiant kreiptis į šeimos gydytoją.

Geriausiai apsaugo skiepai 

Skiepyti nuo meningokokinės B tipo infekcijos Lietuvoje pradėta 2014 m. Deja, už šiuos skiepus turi sumokėti pacientai.

Taip pat nederėtų pamiršti ir kitų profilaktinių priemonių:

  • reguliariai plauti rankas;
  • kosėjant ar čiaudint prisidengti nosį ir burną vienkartinėmis servetėlėmis, o panaudotas tuojau pat išmesti į šiukšliadėžę;
  • reguliariai vėdinti ir valyti patalpas;
  • kuo mažiau kontaktuoti su sergančiuoju.

Kūdikiai bus skiepijami nemokamai 

Meningokokinė infekcija nėra reta liga Lietuvoje, o vakcina labai brangi, todėl ne visi tėveliai gali paskiepyti savo mažylius, kurie yra imliausi šiai gyvybę galinčiai kainuoti ligai.

Nuo šių metų liepos mėnesio skiepai nuo B tipo meningokokinės infekcijos bus įtraukti į Lietuvos Respublikos vaikų profilaktinių skiepijimų kalendorių. Nemokamai bus skiepijami vaikai nuo dviejų mėnesių amžiaus.

Mažyliai bus skiepijami tris kartus. Pirmąją vakcinos dozę gaus 2 mėn. kūdikiai, antrąją – 4 mėn., o trečiąją – 12–15 mėn. vaikai.

Šių metų rudenį vaikai nuo 2 mėnesių bus pradėti skiepyti ir nuo rotavirusinės infekcijos.

Susiję straipsniai

Parašykite komentarą

Brukalų kiekiui sumažinti šis tinklalapis naudoja Akismet. Sužinokite, kaip apdorojami Jūsų komentarų duomenys.

Facebook