Pilvuką užpuolė diegliai – kaip juos išvaryti

Kūdikio pilvo diegliaiJei kūdikis auga normaliai ir priauga svorio, turi puikų apetitą, neserga, bet staiga, atrodo, be jokios priežasties ima rėkti kiek įstengdamas – greičiausiai jį kamuoja ne vienai mamai puikiai pažįstami pilvo diegliai. Jų sukeltą skausmą patiria iki trečdalio mažylių.

 Kodėl užpuola pilvo diegliai?

Šie nemalonūs pojūčiai pilve atsiranda dėl skausmingų žarnyno spazmų, kuriuos sukelia virškinamajame trakte susikaupusios dujos. Mažylis po maitinimo verkia, nerimsta. Pilvo diegliai paprastai prasideda nuo trečios gyvenimo savaitės iki gali tęstis iki 4–5 mėnesių.

Viena iš pilvo dieglių priežasčių iki galo nesubrendęs virškinamasis traktas, silpna virškinimo fermentų veikla ir silpni žarnyno motoriniai judesiai.

Žindomo kūdikio pilvukui gali turėti įtakos mamos maistas, jei ji valgo daug produktų, kurie sukelia per didelį dujų susidarymą. Diegliai gali atsirasti ir tuomet, kai netaisyklingai maitinant mažylis su maistu nuryja daug oro. Taip nutinka žindomam kūdikiui negerai apžiojus spenelį, arba maitinant mišinuku, kai čiulptukas netinkamos formos arba jo skylutė yra per didelė. Kai kurios mamos po maitinimo pamiršta panešioti vaiką ant rankų vertikalioje padėtyje, kurioje jis gali atsirūgti ir pasišalina dujos.

Nuo dieglių kenčia permaitintas kūdikis, nes pritrūksta fermentų suvirškinti per didelį maisto kiekį. Nesuvirškintas maistas žarnyne pradeda rūgti, dėl to susidariusios dujos spaudžia jo sieneles ir atsiranda diegliai.

Dieglius gali paskatinti ir psichologinės priežastys: nervinga atmosfera namuose, tėvų barniai, mamos nerimas. Dažniau diegliai kamuoja rūkančių tėvų vaikus.

Dujų kaupimąsi skatina nesuvirškinti angliavandeniai, jeigu trūksta pieno cukrų skaidančio fermento laktazės. Dieglių priežastis gali būti alergijos, infekcinės ir kitos ligos. Todėl, pastebėję nerimą keliančius požymius, kreipkitės į gydytoją.

Kaip atpažinti pilvuko skausmą?

Pirmaisiais gyvenimo mėnesiais kūdikis praneša apie bet kokį diskomfortą verkdamas. Mažylį supantys žmonės turėtų išmokti suprasti, kada vaikas verkia dėl alkio, kada – dėl ​​nervinės įtampos, kada – dėl ​​to, kad skauda pilvuką.

Žarnyno dieglių kamuojamas kūdikis tiesiog rėkia, jo veidukas išrausta, pilvukas kietas, mažylis lenkia kojas prie pilvuko, nervingai spardosi. Diegliai gali kamuoti keletą valandų kelis kartus per dieną, dažniausiai antroje dienos pusėje, praėjus 30–40 min. po maitinimo.

Stiprius kūdikio dieglius reikėtų atskirti nuo daugelio kitų rimtesnių problemų. Dėl fiziologinių priežasčių atsiradusius pilvo dieglius retai lydi vėmimas ir odos bėrimas, priepuolio metu neatsiranda kosulys, neviduriuojama, temperatūra dažniausiai nepakyla.

 Gali padėti paprastos priemonės

Pilvo diegliai nėra pavojingi, nors greitai atsikratyti jų nepavyksta. Tiesiog reikia ištverti šiuos kelis mėnesius, kad pamirštum juos kaip blogą sapną. Be to, tėvai gali palengvinti kūdikio būklę priepuolių metu. Dieglių kamuojamo kūdikio verksmas tėvams atneša nerimą, bemieges naktis ir pareikalauja daug kantrybės. Jeigu mama nervinasi, tai iškart persiduoda vaikui ir dar labiau pablogina situaciją. Todėl nurimkite ir tikrai rasite būdų, kaip sumažinti pilvuko skausmą.

Kartais padeda žindančios mamos raciono pokyčiai: pašalinus riebų ir rūkytą maistą, mielinę duoną, marinuotas ir ankštines daržoves, aštrius prieskonius.

Sumažinti dieglių sukeliamą skausmą gali padėti šiluma ant pilvuko priepuolio metu (keliais sluoksniais sulankstytas šiltas vystyklas), šilta vonia, švelnus pilvuko glostymas pagal laikrodžio rodyklę. Skaudant pilvukui daugiau kūdikį panešiokite, pasūpuokite. Pastebėta, kad dieglių varginamą kūdikį ramina važiavimas automobiliu, galima pavežioti mažylį vežimėlyje. Maitindamos kūdikį darykite trumpas pertraukėles – palaikykite jį vertikalioje padėtyje. Iš buteliuko valgantį kūdikį maitinkite pusiau sėdintį, parinkite tinkamą čiulptuką.

Kovai su žarnyno dujomis simetikonas

Dažnai šios priemonės menkai tepadeda, bet tuomet galima vaistinėje įsigyti preparatą, turintį dujų kaupimąsi mažinančių savybių. Vieni iš tokių yra sudėtyje turintys simetikono, kuris supliuškina maiste ir virškinamajame trakte esančius dujų burbuliukus. Simetikonas yra netoksiškas silikono polimero ir silikono dioksido mišinys. Jis nėra absorbuojamas virškinamajame trakte, o veikia žarnos spindyje ir iš organizmo pasišalina nepakitęs.

Simetikono preparatą galima vartoti bet kuriuo metu – prieš valgį ir po jo, taip pat prieš miegą. Įpilkite jo į kūdikio buteliuką arba duokite mažyliui sumaišę su nedideliu kiekiu skysčio.

Renkantis simetikono preparatą svarbu, kad tai būtų gerai žinomas, pripažinto prekių ženklo produktas, kurį išbandė daugelis pacientų bei gydytojų. Tokį simetikono preparatą pravartu turėti namų vaistinėlėje daugeliui mažylius auginančių šeimų.

Parengė sveikos gyvensenos edukologė Ieva Grabauskienė

Susiję straipsniai

Parašykite komentarą

Brukalų kiekiui sumažinti šis tinklalapis naudoja Akismet. Sužinokite, kaip apdorojami Jūsų komentarų duomenys.

Facebook