Pirmosios naujagimio maudynės

Maudome naujagimįMaudynės – svarbiausia kūdikio higienos procedūra. Ji naudinga ne tik mažylio sveikatai. Smagus pliuškenimasis vandenyje – dar ir nuoširdus emocinis bendravimas su mama ir tėčiu. Nenuostabu, kad tėveliai kruopščiai ruošiasi šiam vakariniam ritualui – parūpina vonios žaisliukų, išrenka minkščiausią rankšluostuką ir švelniausią muiliuką. Nuo pat pirmųjų maudynių stenkitės, kad pliuškenimasis vonioje taptų mėgstama mažylio veikla ir kūdikis patirtų tik teigiamas emocijas. Ypatingai atsargiai maudykite naujagimį patį pirmąjį kartą – išsigandęs jis ir vėliau bijos, ims verkti vos pajutęs vandenuką.

Kaip maudyti?

Naujagimį galima maudyti pirmą arba antrą dieną grįžus iš ligoninės. Pirmą kartą susiruošę maudyti naujagimį tėvai patiria stresą. Ką daryti nepatyrusiam tėčiui ir mamai?

Pirmiausia, pasirūpinkite, kad patalpoje būtų šilta – maždaug 23 laipsniai, o vanduo – kūno temperatūros. Per anksti gimusį arba mažo svorio naujagimį maudykite 37– 37,5 laipsnių temperatūros vandenuke. Geriausia maudyti kūdikį prieš vakarinį maitinimą – ne vėliau kaip 10 valandą.

Naujagimiui paruoškite vaikišką vonelę. Prieš maudymą vonelę dezinfekuokite ūkišku muilu, išplaukite karštu vandeniu ir perskalaukite verdančiu vandeniu. Įpilkite reikiamą kiekį virinto vandens ir pamatuokite temperatūrą. Paskui nurenkite kūdikį ir atsargiai panardinkite į vandenį iki petukų. Mažylio sprandas turi būti ant mamos ar tėčio dilbio, o plaštaka prilaikykite mažylio petį. Kol bambutė nesugijo, nemirkykite jos vandenyje. Laisva ranka perskalaukite kūdikį vandeniu. Kad mažylis neišsigąstų ir nepravirktų, prausdamos šypsokitės ir švelniai jį kalbinkite.

Ant švelnios kempinėlės užpilkite nedidelį kiekį prausiklio ir pradėkite prausti. Išmuiluokite kakliuką, krūtinę, pilvuką, užpakaliuką, rankytes, kojytes, nugarytę, paskui – galvytę. Kruopščiai išmuiluokite pažastytes, kaklo, kirkšnių raukšles, alkūnių ir keliukų linkius. Nepamirškite atgniaužti mažylio kumštukų, nes delnukai liks nenuprausti.

Po to pereiname prie galvytės. Nuprausiame veiduką ir atlošiame naujagimio galvytę, prilaikydamos ją delnu. Sudrėkinkite mažylio plaukučius: vandenuką pilkite nuo kaktos pakaušio pusėn. Išmuiluokite galvytę švelniu vaikišku šampūnu, pamasažuokite jos odą ir švelniai glostydama nuplaukite vandeniu.

Švarią mažylio galvytę nusausinkite rankšluosčiu ir pašukuokite švelniomis vaikiškomis šukomis. Įprastinės plastmasinės šukos kūdikiui netinka: jos gali pažeisti gležną mažylio odelę. Ausytes nusausinkite vatos tamponėliu. Kad odelė neišsausėtų, po maudynių patepkite vaikišku aliejuku arba losjonu.

Paverskite maudynes vandens žaidimais. Voniai tinka įvairūs guminiai ir plastmasiniai ančiukai, žuvytės, laiveliai, kamuoliukai. Parduotuvėje galite įsigyti ir specialių vonios žaisliukų.

Renkamės kūdikio kosmetiką

Prausiklius, šampūną ir kremus kūdikiui rinkitės labai atidžiai. Juk kūdikio odelė plona, o apsauginė plėvelė, kuri sulaiko vandenį ir neleidžia prasiskverbti mikrobams, dar tik formuojasi pirmaisiais 12 mėnesių. Todėl ji labai jautri aplinkos poveikiui. Prisiminkite, kad kietame muile esantys šarmai sudirgina odelę, ji parausta, išsausėja ir gali atsirasti bėrimų.

Švelniausi kūdikio odelei specialūs vaikiški šampūnai ir kremai – geliai ir aliejai, kuriuose nėra šarminių komponentų. Geriausiai tinka iš natūralių medžiagų pagaminti prausikliai, kurių pH – 5 arba 5,5. Pirkite prausiklius, kurie nedirgina akyčių, taigi, į jas patekusios putos neprivers mažylio ašaroti. Labai mažą kūdikį ( 0 –3 mėnesių) prauskite švelniu šampūnu, kurio etiketėje pažymėta, kad prausiklis tinka naujagimiams. Pirmus šešis gyvenimo mėnesius pediatrai pataria maudyti kūdikį 2–3 kartus per savaitę, o muilą ir plaukų šampūną naudoti tik kartą per savaitę.

Vandens procedūros naudingos fiziniam kūdikio vystymuisi. Judėdamas kūdikis tobulina motorinius judesius, treniruoja raumenis, kvėpavimą ir širdutę. Vandenukas padeda formuotis odos šilumos reguliavimo funkcijai.

Parengė Undinė Gilė

Susiję straipsniai

Parašykite komentarą

Brukalų kiekiui sumažinti šis tinklalapis naudoja Akismet. Sužinokite, kaip apdorojami Jūsų komentarų duomenys.

Facebook