Saugi kontracepcija žindančiai mamai

Ne vieną moterį suklaidina nuomonė, kad kūdikį žindanti jauna mama, kai mėnesinės dar neprasidėjusios, yra apsaugota nuo nėštumo. Netikėtai pastojus, tenka rinktis: dar nesustiprėjus po gimdymo nešioti dar vieną kūdikį ar nutraukti nėštumą.

Žindymas ir apsauga nuo nėštumo
Lytinė moters sistema po gimdymo pradeda vėl normaliai funkcionuoti po 3–4 savaičių. Laikantis tam tikrų sąlygų kiaušialąstė nesubręsta ir ovuliacija įvykti negali, todėl nauja gyvybė neužsimegs. Bet yra daug papildomų sąlygų: pavyzdžiui, vaiką maitinti reikia tik motinos pienu, neįtraukiant į jo racioną papildomų produktų, maitinama turi būti ne mažiau kaip 7–8 kartus per parą ir dar neturi būti prasidėjusios mėnesinės. Bet pastoti galima ir prieš atsirandant pirmosioms mėnesinėms. Taigi ir tiksliai laikantis visų sąlygų, neįmanoma apsidrausti nuo organizmo netikėtumų, ypač jeigu žindoma ilgiau negu tris mėnesius.

Nėštumas iškart po gimdymo paprastai būna sunkesnis kaip įprastas, gali pablogėti moters būklė ir iškilti kūdikio raidos problemų. Todėl nėštumas pirmaisiais mėnesiais po gimdymo dažniausiai nutraukiamas. Tai – ne tik fizinė trauma moters organizmui, bet ir psichologinės problemos.
Todėl nuo nepageidaujamo nėštumo žindymo laikotarpiu patikimai gali apsaugoti tik kontracepcija, kurią į pagalbą reikia pasitelkti iškart atnaujinus lytinius santykius po gimdymo.

Mamos pienas – tinkamiausias produktas kūdikiui vystytis ir apsisaugoti nuo infekcijų. Žindymas palankiai veikia ir mamos sveikatą: turi įtakos gimdos susitraukimui. Maitinant kūdikį krūtimi užsimezga mamos ir vaiko psichologinis ryšys, formuojasi tolesni jų santykiai. Kontracepcijai žindymo laikotarpiu keliami ypatingi reikalavimai – ji neturi trikdyti pieno gamybos proceso motinos organizme, kaip nors veikti žindomo kūdikio vystymąsi ar moters sveikatą.

Tausojanti naujos kartos mini piliulė

Įprastinės kontracepcijos tablečių sudėtyje yra dviejų lytinių hormonų: estrogeno ir progestino derinys. Specialiai žindyvėms skirtos tik vieno hormono – progestino tabletės, dėl daug mažesnės hormonų dozės, dar vadinamos tiesiog mini piliulėmis. Jose visai nėra estrogeno – hormono, slopinančio motinos pieno gamybą ir skatinančio kraujo krešėjimą. Naujos kartos mini piliulėje yra perpus mažesnis lytinio hormono dezogestrelio (progestino) kiekis negu sudėtiniuose geriamuosiuose kontraceptikuose, todėl moters organizmą ši piliulė veikia ypač švelniai. Ji tinka žindančiai mamai, nes neturi įtakos pieno sudėčiai ir kiekybei.

Mini piliulės – geresnė išeitis ir toms, kurioms nerekomenduojama vartoti estrogeno turinčių kontraceptikų, pvz., rūkančioms moterims (rūkymas skatina sergamumą širdies ir kraujagyslių ligomis, tad bet koks, kad ir dėl estrogeno padidėjęs kraujo krešumas šiuo atveju tik padidins kraujagyslių trombų susidarymo riziką).

Kaip veikia mini piliulė?

Senesnės kartos – levonorgestrelio mini piliulės nuo neplanuoto pastojimo saugo pirmiausia veikdamos gimdos kaklelio gleives (progestininis hormonas sutirština gleives jas paversdamas sunkiai įveikiama kliūtimi spermatozoidams). Tačiau patikimas poveikis trunka ne ilgiau kaip 26–27 val., todėl levonorgestrelio mini piliules reikia vartoti labai reguliariai (pavėlavus daugiau kaip 3 val. teks laikinai naudoti ir papildomas apsaugos priemones).

Naujos kartos dezogestrelio mini piliulės poveikio esmė, kaip ir sudėtinių kontraceptikų, – ovuliacijos slopinimas. Todėl dezogestrelio tabletę vėluojant išgerti net iki 12 val. apsauginis poveikis dar išliks patikimas. Jeigu pro gimdos kaklelio gleives spermatozoidams ir pasiseks prasiveržti, jiems visvien nebus ką apvaisinti. Tiriant nustatyta, kad dezogestrelio mini piliulės ovuliaciją sustabdo 99 proc. Nustojus vartoti piliules įprasti ovuliacijos ciklai prasideda vidutiniškai po 17 dienų, tad sąlygos vėl pastoti susidaro greičiau nei per 3 savaites.

Kaip vartoti mini piliules?

Po gimdymo mini piliules galima pradėti vartoti jau po 6 savaičių – laukti pirmųjų mėnesinių tikrai nebūtina. Nutraukus nėštumą šios tabletės gali būti vartojamos jau nuo kitos dienos. Kontraceptikai, vartojami kasdien, daugmaž tuo pačiu metu, veiksmingai apsaugos nuo nepageidaujamo nėštumo. Mini piliulės vartojamos necikliškai – tarp pakuočių nedarant jokių pertraukų (pabaigus vieną pakelį kitą dieną pradedamas naujas).

Mini piliulė buvo kuriama kaip labai mažos hormonų dozės reguliarios kontracepcijos priemonė. Pabaigus žindyti, ji gali būti vartojama ir toliau, kol svarbu apsisaugoti nuo neplanuojamo nėštumo. Tinkamai vartojamos naujos kartos mini piliulės prilygsta sudėtinėms (dviejų hormonų) kontraceptinėms tabletėms.

Susiję straipsniai

Parašykite komentarą

Brukalų kiekiui sumažinti šis tinklalapis naudoja Akismet. Sužinokite, kaip apdorojami Jūsų komentarų duomenys.

Facebook