Saugome vaiką nuo saulės ir karščio pavojų

Karštis ir saulė gali sutrikdyti kiekvieno žmogaus sveikatą. Aukšta temperatūra ypač stipriai veikia kūdikius ir mažus vaikus. Ultravioletiniai saulės spinduliai mus pasiekia net debesuotą dieną, nudegti galima ir vandenyje, net metro gylyje. Kenksmingi spinduliai atsispindi nuo smėlio, vandens, betono, todėl jų poveikis dar stipresnis. Nudegimai vaikystėje – pavojingi, ypač tokie, kai atsiranda pūslių. Tai yra vienas iš rizikos veiksnių susirgti odos vėžiu vyresniame amžiuje. Todėl neturime leisti vaikui nudegti saulėje.

Pagrindinės taisyklės

  • Mažesni nei 6 mėnesių kūdikiai neturi būti saulėje. Pakelkite vežimėlio viršų, kūdikiui saugiausia medžių pavėsyje, po skėčiu. Vėliau taip pat reikia vengti saulėkaitos: iki 3 metų amžiaus vaikams geriausia žaisti pavėsyje.
  • Lepintis paplūdimyje nuo 11 iki 16 val., kai saulė yra aktyviausia, nepatariama visiems, ypač bet kokio amžiaus vaikams.
  • Likus pusvalandžiui iki išėjimo į lauką vaiko odą ištepkite kremu nuo saulės su ne mažesniu kaip 30 SPF apsauginiu faktoriumi. Tokio kremo užteks 300 minučių (kuriam laikui užtenka kremo, galima apskaičiuoti SPF skaičių padauginus iš 10 min.). Vėl pasitepti reikės išsimaudžius ar labiau suprakaitavus. Mažesnio kaip 6 mėn. kūdikio nedera tepti apsauginiu kremu.
  • Pasirūpinkite, kad vaikas gertų užtektinai skysčių. Gerti vandenį reikia nuolat, po truputį. Karštą dieną neduokite vaikams gazuotų limonadų ir kitų gėrimų su saldikliais, nes jie skatina skysčių pasišalinimą iš organizmo. Geriausias gėrimas yra vanduo arba namuose išvirtas nesaldus kompotas.
  • Renkite vaiką lengvais drabužiais iš natūralaus audinio. Galvos apdangalas turi apsaugoti ir veidą, o akių apsaugai reikalingi saulės akiniai su UV filtru.
  • Paplūdimyje vaikui geriausia žaisti šešėlyje, turėkite nuo saulės apsaugantį skėtį.
  • Net ir trumpam nepalikite kūdikio vieno automobilyje, nes jame greitai susidaro aukšta temperatūra. Pasekmės gali būti skaudžios.
  • Pasirūpinkite, kad namuose nebūtų karšta. Atidarykite langus tik anksti ryte ir vakare, kai oras dar neįkaitęs. Rinkitės šviesių spalvų audinio užuolaidas arba šviesą atspindinčias ritinines užuolaidas.

Jeigu vaiką nudegino saulė, nuplautą vėsiu vandeniu odą patepkite vaikišku drėkinamuoju kremu. Vertėtų iš anksto pasirūpinti specialiu kremu ar losjonu, skirtu nudegintai odai. Jis ne tik sudrėkins, bet ir atvėsins bei nuramins pažeistą odą. Padeda vėsūs kompresai, tik nedėkite ledo ant nudegimo vietos.

Pagalba ištikus saulės ir šilumos smūgiui

Ir saulės, ir šilumos smūgio priežastis yra perkaitimas. Tik saulės smūgį išprovokuoja intensyvus tiesioginių jos spindulių poveikis galvai, o šilumos – aukšta aplinkos temperatūra. Šilumos smūgis vaiką gali ištikti ne tik lauke, bet ir tvankioje patalpoje ar automobilyje, nes prakaituojant prarandama daug skysčių ir druskų.  Abiejų negalavimų požymiai panašūs: stiprus troškulys, silpnumas, pykinimas, skauda ir svaigsta galva, zvimbia ausyse, mirga akyse. Itin perkaitus gali atsirasti širdies permušimai, sąmonės sutrikimai. 

Ištikus saulės ar šilumos smūgiui, paguldykite vaiką vėsesnėje vietoje ar bent šešėlyje. Duokite vėsaus gėrimo, apšlakstykite odą vėsiu vandeniu arba apdenkite sudrėkinta paklode ar rankšluosčiu. Pablogėjus būklei, kreipkitės į medikus. Jei vaikas neteko sąmonės, paguldykite jį ant šono, gerti neduokite, tik vėsinkite, vėdinkite ir kvieskite greitąją pagalbą.

Parengė Undinė Gilė

Susiję straipsniai

Parašykite komentarą

Brukalų kiekiui sumažinti šis tinklalapis naudoja Akismet. Sužinokite, kaip apdorojami Jūsų komentarų duomenys.

Facebook