Šlapimo organų infekcijos – ką turi žinoti moteris

Aurelija ZamauskaitėDažnai pasitaikančios moterų ligosšlapimo organų infekcijos, dėl kurių tenka kreiptis į nefrologą. Moterys, šlapimo organų infekcijomis serga dažniau negu vyrai. Pagrindinis tokios ligos simptomas – skausmas šlapinantis ir dažnas lakstymas į tualetą. Daugelis nežino į kurį gydytoją kreiptis – urologą ar nefrologą?

Kada reikia kreiptis į nefrologą? Ką turėtume žinoti apie šlapimo organų ligas? Paaiškins Medicinos diagnostikos ir gydymo centro inkstų ligų gydytoja med. dr. nefrologė Aurelija Zamauskaitė.

– Kodėl šlapimo pūslės uždegimas dažniau kamuoja moteris?

– Lemia anatominės ir fiziologinės organizmo ypatybės. Vyrų šlapimo pūslę nuo infekcijų saugo prostata, todėl šlapimo pūslės uždegimas juos kamuoja 5 – 10 kartų rečiau nei moteris. Infekcijos iš šlaplės neįsileidžia priešinė liauka, todėl infekcija nepatenka į šlapimo pūslę ir viršutinius šlapimo takus. Be to, prostatos sekrete yra nuo infekcijų saugančių antimikrobinių medžiagų.

Moters šlaplės anga, makštis ir išangė šalia viena kitos, taigi infekcija gali greičiau patekti į šlapimo pūslę. Palanki infekcijai makšties ir išangės aplinka . Nesilaikant tinkamos išangės higienos, išmatose esančios bakterijos lengvai patenka į šlapimo kanalą. Be to, į šlapimtakius ir šlapimo pūslę neretai pereina lytinių organų uždegimai.

– Ar moteris gali išvengti šlapimo organų ligų?

– Maždaug 20–40 proc. moterų bent kartą gyvenime sirgo šlapimo pūslės uždegimu (cistitu). Užklupus ligai į šlapimo takų gleivinę patekusios bakterijos joje prisitvirtina ir dauginasi. Taigi sukelia uždegimą, kuris gali pasiekti ir inkstus. Bakterijų į šlapimo sistemą gali patekti ir lytinių santykių metu. Taigi šlapimo organų infekcijomis dažniau serga lytiškai aktyvios moterys. Jeigu šlapimo pūslės uždegimas ar kita liga kartojasi dažnai, derėtų ištirti ir gydyti abu partnerius.

Negydomos, netinkamai gydytos šlapimo takų infekcinės ligos gali sukelti didesnių problemų.

Dažniau šiomis ligomis serga kontraceptines priemones naudojančios moterys, taip pat –nėščiosios (dėl hormoninė pusiausvyros pokyčių). Šlapimo organų infekciją gali paskatinti peršalimas, antibiotikai ar naujas sekso partneris.

Moteris turėtų rengtis šiltesnius apatinius, atsisakyti aptemptų sintetinių drabužių, nevaikščioti nuogu pilvu, nesušalti kojų.

Šlapimo takų infekcijos profilaktikai svarbi tinkama asmeninė higiena. Po intymių santykių patariama nusišlapinti ir apsiprausti.

– Kodėl įtarus šlapimo organų uždegimą moteris turi kreiptis į nefrologą, o ne į urologą? Kada prireikia urologo konsultacijos?

– Dėl inkstų ar šlapimo takų ligos gali tekti kreiptis į dviejų sričių specialistus – nefrologą ir urologą. Nefrologai gydo inkstų, šlapimo takų ligas ir jų komplikacijas vaistais bei fizioterapijos procedūromis. Ši specialybė atsirado maždaug prieš 45 m. Tobulėjant diagnostikai ir gydymui, ji atsiskyrė nuo vidaus ligų gydytojo specialybės.

Urologija gyvuoja daug seniau. Tai chirurginė specialybė – urologai gydo šlapimo takų, inkstų (akmenligę, kt.) ligas, vyrų reprodukcinės sistemos ligas, dažniau chirurginiu būdu. Urologai atlieka įvairias intervencines diagnostikos procedūras (pvz., cistoskopiją, į šlaplę įkišus specialų apžiūros prietaisą, kt.).

– Ar šlapimo organų ligos dažnesnės tikru sezonu?

– Peršalimo ligos, kurios gali sukelti ir šlapimo organų infekcijas, dažnesnės žiemą. Bet peršalti galima ir vasarą, besimaudant šaltame upių, ežerų, jūros vandenyje. Dažnai po maudynių moteris nepersirengia maudymosi kostiumėlio, sėdi ant šaltų akmenų ir t. t. Atostogaujame ir žiemą, taigi šių išvykų metu galime peršalti ir susirgti. Be to, organizmo imunitetą gali susilpninti staigūs oro temperatūros ar klimato pokyčiai. Taigi šlapimo pūslės uždegimas gali užklupti bet kuriuo sezonu.

– Dažnai lankotės tarptautiniuose renginiuose, konferencijose. Kokių inkstų ir šlapimo organų ligų gydymo naujienų galima tikėtis?

Medicinos mokslas sparčiai vystosi, todėl inkstų ir šlapimo organų ligų diagnozavimo ir gydymo naujovių atsiranda nuolat.

Netrukus pasirodys naujos kartos vaistas, kuris padės gydyti lėtinio inkstų nepakankamumo sukeltą anemiją. Šią anemiją sunku įveikti, nes jai gydyti reikia medžiagų, kurias sergančiojo lėtiniu inkstų nepakankamumu organizmas nebegamina. Naujos kartos vaistas padės tokiems ligoniams. Šie vaistai tiriami tarptautiniais moksliniais klinikiniais tyrimais.

Arterinė hipertenzija didina inkstų ligų riziką, o dėl inkstų hipertenzijos galima susirgti širdies ligomis. Todėl kuriami ir praktikoje taikomi naujo poveikio vaistai hipertenzijai gydyti, kurie apsaugo inkstus.

Sergančiojo organizme vyksta biocheminiai pokyčiai, kuriuos apibūdina įvairūs biožymenys. Biožymuo – tai biologinis organizmo atsakas į tam tikras kenksmingas medžiagas, rodantis, kiek nukrypstama nuo normalios būklės. Biožymenys daugiausia naudojami tyrimams mokslo centruose, o kasdienėje praktikoje taikomi mažai. Tikiu, kad ateityje įvairūs biožymenys bus pasitelkiami dažniau: tai padėtų dar veiksmingiau diagnozuoti ir gydyti ligas.

 

Susiję straipsniai

Parašykite komentarą

Brukalų kiekiui sumažinti šis tinklalapis naudoja Akismet. Sužinokite, kaip apdorojami Jūsų komentarų duomenys.

Facebook