Susirgę tonzilitu – be gydytojo neapsieisite

Vaikui skauda ryjant, pakilo aukšta temperatūra ir dingo apetitas? Tai gali būti pirmieji ūminio tonzilito požymiai, liaudiškai dar vadinamo angina. Ši liga – infekcijos sukeltas gomurio tonzilių (migdolų) uždegimas. Gydytojai išskiria du tonzilito tipus – ūminį ir lėtinį. Pastarasis gali išsivystyti netinkamai gydant ūminę formą.

Maži vaikai dažniausiai suserga ūminiu virusiniu tonzilitu, į tokią ligą ypač linkę mažyliai nuo vienerių iki trejų metų. Vyresni dažniau serga bakteriniu tonzilitu.

Tonzilito požymiai

Ūminiu tonzilitu vaikas suserga nusilpus imunitetui, o taip gali nutikti peršalus, geriant šaltus gėrimus, čiulpiant ledo varveklius.

Užsikrėtus simptomai atsiranda jau pirmą ar antrą dieną. Šiai ligai būdingi požymiai:
• aukšta temperatūra (didesnė kaip 38° C);
• stiprus ryklės perštėjimas ir skausmas, dar labiau stiprėjantis ryjant;
• padidėjusios ir paraudusios tonzilės (ant jų gali būti pūlingų apnašų);
• padidėję pažandiniai limfmazgiai, kuriuos paspaudus skauda;
• galvos skausmas.

Prie šių tonzilito simptomų vaikams dažnai prisideda ir kiti negalavimai: apetito praradimas, mieguistumas ir silpnumas.

Stebėkite ūminiu tonzilitu sergantį vaiką: jei atsiranda odos bėrimų – ypač veide, galima įtarti skarlatiną. Smarkiai patinę kaklo limfmazgiai gali būti infekcinės mononukleozės požymis. Abiem atvejais būtinai kreipkitės į gydytoją.

Gerklytės gydymas

Įtarę tonzilitą, vaiką būtinai nuveskite pas gydytoją, nes tik jis gali nustatyti ligos sukėlėją.
Tai svarbu išsiaiškinti prieš pradedant gydymą – kovai su virusų ir bakterijų sukeltomis infekcijomis reikia skirtingų vaistų. Virusinis tonzilitas praeina be specialaus gydymo, vaiko būklei palengvinti reikalinga tik simptominė terapija. Bet kai ligą sukelia bakterijos, o dažniausiai tai yra A grupės beta hemolizinis streptokokas, būtina vartoti antibiotikus. Ši bakterija gali sukelti rimtas širdies, inkstų ir sąnarių komplikacijas.

Ligos sukėlėjui nustatyti gali būti imamas tepinėlis nuo tonzilių, atliekamas kraujo tyrimas. Pagal bakterinius tyrimus gydytojas gali tiksliai pasakyti, kokia bakterija sukėlė ligą ir kokiam antibiotikui ji jautriausia.

Jei ligos priežastis yra virusas, galite pamiršti apie antibiotikus. Esant aukštai temperatūrai, vaikui reikia duoti karščiavimą mažinančių vaistų, o esant stipriam gerklės skausmui – pastilių, turinčių nuskausminamąjį poveikį. Vaiką slaugykite namuose ir duokite gerti daugiau skysčių.

Kadangi sergant tonzilitu kiekvienas kąsnelis tiesiog drasko gerklę, gydytojai pataria vaikams duoti nekarštą, minkštą ir lengvai virškinamą maistą. Patiekalai neturėtų būti aštrūs ar rūgštūs.
Pirmosiomis ligos dienomis vaiką atskirkite nuo kitų šeimos narių, nepatartina jį bučiuoti, ligoniukas turi naudotis ne tik atskiru rankšluosčiu, bet ir indais.

Bakterinio tonzilito gydymas

Jei tonzilitas yra bakterinis, vartokite tik gydytojo išrašytus antibiotikus – vaistą specialistas parenka tokį, kuris padeda susidoroti būtent su jūsų vaiko ligos sukėlėju. Gydytojo pasirinkimas priklauso nuo daugelio veiksnių. Kai kuriuos vaistus galima vartoti tik nuo tam tikro amžiaus, taip pat atsižvelgiama į mažylio sveikatą: galbūt yra preparatų, kurie jūsų vaikui gali sukelti alerginę reakciją.

Antibiotikus svarbu vartoti tiksliai taip, kaip nurodė medikas, griežtai laikantis kurso trukmės, net jei vaiko sveikata pagerėja daug anksčiau. Jei antibiotikų vartojimą nutrauksite savavališkai, liga gali atsinaujinti ir sukelti komplikacijas. Pradėjęs gerti antibiotikus vaikas po paros jau nebeužkrečiamas, bet visą gydymo šiais vaistais laikotarpį turi būti slaugomas namuose. Kartu su antibiotikais vaikui reikia duoti žarnyno probiotikų.

Be antibiotikų, gydant bakterinį tonzilitą, vartojami ir vietiniai antiseptikai: gerklės skalavimo skysčiai, pastilės ir purškikliai, kurie dezinfekuoja ryklę ir mažina skausmą. Karščiavimui mažinti vartojami nesteroidiniai vaistai nuo uždegimo taip pat malšina ir ryklės skausmą, ir iš dalies apsaugo nuo grėsmingos komplikacijos – reumato.

Liaudiškos gydymo priemonės

Mokančiam skalauti gerklytę vaikui galite paruošti šalavijų ar ramunėlių nuovirus. Tinka ryklę skalauti šiltu valgomosios druskos tirpalu: pusę arbatinio šaukštelio druskos ištirpinama stiklinėje vandens. Uždegimui sumažinti naudinga palaikyti burnoje šiek tiek medaus, kol jis visiškai ištirps, tačiau tik tuo atveju, jei vaikas vyresnis negu vienerių metų ir nėra alergiškas.

Tačiau nepamirškite, kad bakterinės kilmės tonzilito negalima išgydyti vien nuovirais. Negydomas ar per trumpai gydomas ūminis bakterinis tonzilitas gali sukelti rimtų komplikacijų: reumatą, inkstų uždegimą, prie tonzilių gali susidaryti pūlinys, todėl vaikas dažnai sirgs šia liga. Taigi liaudiški gydymo būdai tinka kaip papildoma priemonė ir tik tuo atveju, jei gydytojas pataria jais pasinaudoti.

Lėtinis tonzilitas

Dažnai pasikartojantys ūminiai tonzilitai lemia lėtinę ligą. Vaikas nuvargęs, prastas apetitas, nuolat peršti gerklę, burnoje atsiranda nemalonus skonis, skauda galvą, kamuoja subfebrili temperatūra (iki 37,8° C). Tonzilės pasidaro randėtos, suauga su priekiniais žiočių lankais, tonzilių nišose atsiranda skystų pūlių. Lėtinės ligos gydymas trunka iki 3 savaičių, veiksmingos ir fizioterapinės procedūros, o sunkesniais atvejais tonzilės šalinamos.

Stenkimės išvengti ligos

Pagrindinė tonzilito prevencijos priemonė yra kruopštus rankų plovimas. Turėtumėte kuo anksčiau įpratinti vaiką tai daryti. Prevencijos rekomendacijos yra gana bendros: neperšalkite, grūdinkitės, dažniau būkite gryname ore ir tinkamai maitinkitės. Visa tai stiprina imuninę sistemą, saugančią nuo infekcijų. Šia liga lengva užsikrėsti nuo kito vaiko, todėl geriau vengti draugystės su tais, kurie jau serga kvėpavimo takų infekcija ir tonzilitu.

Parengė Undinė Gilė

Susiję straipsniai

Parašykite komentarą

Brukalų kiekiui sumažinti šis tinklalapis naudoja Akismet. Sužinokite, kaip apdorojami Jūsų komentarų duomenys.

Facebook