Kvėpuodamas švilpia

Švilpiamas 2 – 6 mėnesių kūdikio kvėpavimas gali būti bronchito požymis. Šią virusinę infekciją sukelia ta pati infekcija, kaip ir vyresniems vaikams netikrą krupą bei peršalimo požymius suaugusiesiems.

Iš pradžių vaikui atsiranda peršalimo požymiai, po to prisideda dažnas švilpiamas kvėpavimas. Švilpimas sustiprėja naktį. Jeigu vaikui sunku kvėpuoti ir kvėpavimas vis dažnėja, skubiai kreipkitės gydytojo pagalbos.

Daugumai vaikų bronchitai nesikartoja, o vaikai, kuriems ši liga atsinaujina, vėliau gali susirgti astma.

Astma –  pagrindinė ir vaikų (nuo 6 mėnesių), ir suaugusiųjų švilpiamo kvėpavimo priežastis. Tik vaikai serga lengva šios ligos forma, kvėpuodami jie gali neskleisti minėtų garsų. Nuolatiniai peršalimai, kurie neišvengiamai nusileidžia į plaučius, naktį bei po fizinio krūvio sustiprėjantis nuolatinis kosulys – gali byloti, kad jūsų vaikas serga astma. Kartais ši liga sukelia augimo sutrikimus.

Astma gali tęstis paūmėjimo ir ramybės periodais. Jos požymiai gali staiga atsirasti ir praeiti. Todėl ir sunkia ligos forma sergantis vaikas ramybės periodais puikiai jaučiasi. Fiziniai pratimai, emocinis šokas arba infekcija gali sukelti kosulio priepuolius. Kai kuriems vaikams astmą sukelia alergija, dažniausiai – namų dulkėms ir gyvūnams. Alerginės astmos požymiai gali atsirasti net trumpam apsilankius draugų, laikančių gyvūnus, namuose. Alergijos sukeltos astmos požymiai gali sustiprėti naktį, o kartais – ryte ir vakare.

Egzema (Nuolatinis bėrimas) arba šieno karštinė (Alerginė sloga – alerginis rinitas) taip pat susiję su astma. Viena iš šių ligų sergantis vaikas gali susirgti ir kitomis dvejomis.

Astma paprastai praeina 10 – 20 gyvenimo metais. Radikalaus šios ligos gydymo nėra, pagrindinius jos požymius galima nuslopinti šiuolaikinėmis medicinos priemonėmis.

Gydymas.

Astma sergančio vaiko būklę galima kontroliuoti, t.y. susilpninti ligos požymius ir išlaikyti stabilią būklę.

Astmos gydymą turi skirti ir kontroliuoti gydytojas. Pagrindinė gydymo priemonė – nuolatinės ir priepuolio metu  atliekamos inhaliacijos. Vaikas įkvepia vaistukus aerozolio pavidalu ir jie iš karto patenka į plaučius.

Kreipkitės į gydytoją, jei manote, kad

– vaikui švilpiamas kvėpavimas,

– kosulys naktį  sustiprėja,

– daugiau kaip dvi savaites vaikas kosėja ir nubudęs negali normaliai kvėpuoti,

– po fizinių pratimų prasideda kosulio priepuoliai ir vaikui trūksta oro.

Vyresniems vaikams švilpiamą kosulį gali sukelti viršutinių kvėpavimo takų infekcijos bei bronchitai. Šis požymis gali išnykti pasveikus nuo peršalimo ligos, bet jis gali būti ir astmos priežastis. Todėl visada kreipkitės į gydytoją.

Triukšmingas ir sunkus kvėpavimas

Jeigu vaikui sunku kvėpuoti bet kuriuo atveju reikia kreiptis į gydytoją.

Ar vaiko kvėpavimas normalus, sunku nustatyti, kai jis ramiai ir ritmingai kvėpuoja. Paprašykite vaiko kvėpuoti dažniau ir stebėkite, ar jis nesistengia padėti sau, įtempdamas kaklo ar krūtinės raumenis.

Jeigu vaiko tarpšonkaulinių tarpų oda arba šonkaulių apačios puslankio oda ( krūtinės ir pilvo susijungimo sritis) vaikui įkvepiant  įsitraukia vidun –  tai rimto pažeidimo požymis. Rimčiausias deguonies trūkumo požymis – vaiko pamėlynavimas. Šiuo atveju vaikui reiki skubios pagalbos.

Triukšmingas kvėpavimas byloja apie plaučių, arba trachėjos, gerklų arba gerklės negalavimus. Rimto pavojaus nekelia tik įprastinis peršalimo kosulys. Peršalę maži vaikai gali kvėpuoti triukšmingai. Mažų vaikų nosiaryklė lengvai blokuojama gleivių. Jie nemoka kvėpuoti burna, todėl stengiasi tai daryti net ir užkimšta nosimi, dėlto ir atsiranda triukšmas.

Triukšmingas kvėpavimas įkvepiant vadinamas švilpiamu ir yra trachėjos arba gerklų pralaidumo sutrikimo požymis. Tokį kvėpavimą gali sukelti į trachėją patekusi maisto dalelė.

Kita priežastis – antgerklio uždegimas epiglotitas ( antgerklis – elastinės kremzlės plokštelė gerklų viršuje, kuri neleidžia maistui iš ryklės patekti į gerklas).

Esant epiglotitui, vaikui staiga pakyla kūno temperatūra, jis prastai jaučiasi, skauda gerklę, jį kankina kimus kosulys. (Lojamas kosulys). Jam sunku ryti net savo seiles, todėl jos nuolat teka iš burnytės. Kvėpavimas tampa triukšmingu.

Epiglotitas kelia pavojų vaiko gyvybei, todėl skubiai kreipkitės į gydytoją. Padidėjęs antgerklis ir gerklų spazmai gali uždaryti įėjimą į kvėpavimo takus, dėl to vaikas, nesuteikus pagalbos, gali uždusti.

Įstrigus trachėjoje svetimkūniui, gali prireikti skubios medicinos pagalbos.(Svetimkūniai).

Epiglotitas paprastai gydomas antibakteriniais preparatais, vaiką būtina nuvežti į ligoninę. Viršutinių kvėpavimo takų pralaidumui atkurti gali prireikti kuriam laikui įstatyti vamzdelį.

 

Susiję straipsniai

Parašykite komentarą

Brukalų kiekiui sumažinti šis tinklalapis naudoja Akismet. Sužinokite, kaip apdorojami Jūsų komentarų duomenys.

Facebook