Ar tavo vaikas neserga diabetu…

Vaikas serga diabetuDiabetas yra viena dažniausių vaikų lėtinių ligų. Jis gali varginti įvairaus amžiaus vaikus, netgi kūdikius. Diabetas vaikams dažnai diagnozuojamas per vėlai, kai kraujo gliukozė būna pavojingo lygio. Kartais diabeto požymiai painiojami su kitų ligų, pvz., gripo. Kas yra diabetas? Diabetas – lėtinė liga, kuria susergama dėl nepakankamos insulino gamybos kasoje arba sutrikusio jo veikimo audiniuose. Insulinas- hormonas, kurio reikia, kad kraujo gliukozė patektų į ląsteles ir būtų paversta energija. Tiek insulino stoka, tiek sutrikusi jo veikla gausina gliukozės kraujyje (hiperglikemija). Dėl to ilgainiui pažeidžiamos organizmo kraujagyslės, įvairūs audiniai ir organai.

I tipo diabetas. Pirmojo tipo diabetas yra autoimuninė liga, kurios metu sunyksta kasoje esančios ir insuliną gaminančios ląstelės. Dėlto žmonių, sergančių šia liga, organizmas stokoja ar visiškai negamina insulino. Tam, kad žmogus išgyventų, leidžiamas insulinas. Pirmojo tipo diabetas, anksčiau vadintas jaunuolių diabetu, dažniausiai yra diagnozuojamas vaikams ir jaunuoliams.

II tipo diabetas. Antrojo tipo diabeto pažeistas organizmas nesugeba įsisavinti insulino. Kartais susirgę žmonės pagerina savo sveikatą dieta ir mankšta. Tačiau dažniausiai prireikia tablečių ar insulino. II tipo liga vargina daugiau kaip 90 procentų visų (246 mln.) pasaulyje sergančiųjų diabetu. Tiek pirmojo, tiek ir antrojo tipo diabetas yra sunki liga, kuria gali sirgti vaikai.

Kitos diabeto rūšys. Trečiojo tipo diabetu kartais suserga nėščios moterys. Pasitaiko ir dar retesnių diabeto rūšių. Kai kuriems vaikams nustačius šią ligą, pastebima ir pirmo, ir antro tipo diabeto požymių. Šis fenomenas dažnai vadinamas „hibridiniu“, „maišytu“, „dvigubu“ diabetu. Jis yra susijęs su dažnėjančiu vaikų ir suaugusiųjų antsvoriu ir nutukimu.

MODY diabetas (brandos diabetas) vaikams pasitaiko retai, jį sukelia vienintelis genas, kuris trukdo įsisavinti insuliną. Ši diabeto forma tesudaro 5% visų diabetu sergančių vaikų. Dažnai ji lieka nediagnozuota.

Ar vaikas serga? Žinokime diabeto požymius:

• dažnas šlapinimasis,

• besaikis troškulys, didėjantis alkis,

• svorio mažėjimas,

• nuovargis, negebėjimas susikaupti ar išlaikyti dėmesį,

• suprastėjusi rega,

• vėmimas ir skrandžio skausmai (dažnai painiojami su gripu).

Vaikams, sergantiems antrojo tipo diabetu, šie požymiai gali būti neryškūs arba jų gali iš viso nebūti.

Diabeto komplikacijos

Diabetas yra lėtinė, visą gyvenimą trunkanti liga, kurią būtina kruopščiai stebėti ir kontroliuoti. Tinkamai nesigydančio žmogaus kraujyje gliukozės yra per daug. Tai sukelia komplikacijas. Susirgusiajam gresia: • širdies ir kraujagyslių pažeidimai, netgi koronarinė liga, infarktas bei insultas, • inkstų ligos (diabetinė nefropatija), dėl kurios gali visiškai sunykti inkstai. Kartais prireikia dializės ar inkstų transplantacijos, • nervų ligos (diabetinė neuropatija), dėl kurių atsiranda negyjančios opos, tenka amputuoti pėdas ar kitas galūnių dalis, • akių ligos (diabetinė retinopatija), netgi apakimas.

Diabetinė ketoacidozė.

Diabetinė ketoacidozė yra gyvybei pavojinga negydomo ar prastai kontroliuojamo pirmo tipo diabeto komplikacija. Ji ima varginti, kai organizme trūksta arba visiškai nėra insulino, būtino organams ir audiniams energijai gauti. Tokiu atveju organizmas pradeda energiją gaminti iš riebalų. Skaidantis riebalams, susidaro rūgštingų atliekų, vadinamų ketonais. Jie sutrikdo organizmo rūgščių ir šarmų pusiausvyrą.

Kraujyje susikaupę ketonai dažnina kvėpavimą, greitina pulsą, sukelia nemalonų burnos kvapą, pilvo skausmus, vėmimą, nuovargį. Visame pasaulyje diabetinė ketoacidozė yra pagrindinė vaikų, sergančių pirmojo tipo diabetu, mirties ir neįgalumo priežastis. Negydoma ji visada baigiasi mirtimi, kurią 60 – 90 proc. atvejų sukelia smegenų pabrinkimas (edema). Ši komplikacija būdinga tik vaikams.

Sunki ketoacidozė progresuoja iš lėto, kai hiperglikemijos požymiai yra nepastebimi. Pastebėjus šiuos požymius anksti, galima išvengti ketoacidozės pasekmių. Vienas iš dažniausių pirmojo tipo diabeto požymių yra neįprastas šlapinimasis miegant.

Ligos poveikis

Diabetas įtakoja ne tik vaiką, bet ir jo šeimą. Kraujo gliukozės tyrimai, injekcijų, maisto ir fizinio krūvio reguliavimas trikdo įprastą kasdienį gyvenimą. Diabetas gali kenkti normaliai vaiko gyvensenai, brendimui, mokymosi rezultatams, augimui. Diabeto valdymo rutina nelengva vaikui ir tėvams, ypač kai gydymas ir kontrolė yra griežta, intensyvi (pvz., injekcijomis koreguojama kraujo gliukozė).

Vaikams, sergantiems diabetu, kyla didžiulė ankstyvų komplikacijų grėsmė. Tik griežta diabeto kontrolė gali padėti vaikams sveikai ir kūrybingai gyventi. Antra vertus, ir korekcija gali didinti hipoglikemijos grėsmę, o tam dažnai kartojantis gali lėtėti smegenų vystymasis ir funkcijos. Dėl to diabeto gydymo schemos turi būti sureguliuotos ir pritaikytos pagal sergančiojo amžių.

Diabeto rizikos faktoriai

Buvo manoma, kad antrojo tipo diabetu serga tik suaugusieji, ypač vyresni nei 40 metų. Tačiau taip pat daug vaikų per daug sveria, pasyviai leidžia laisvalaikį, dėl to suserga šia liga. Spėjama, kad tai susiję su mityba. Vartojama vis daugiau riebaus, kaloringo maisto, kuris yra sunkiai virškinamas ir turi mažai skaidulų. Vis daugiau šeimų valgo ne namie gamintą maistą. Apie 85 proc. antrojo tipo diabetu sergančių vaikų, turi antsvorį ar yra nutukę. Kiti pagrindiniai antrojo tipo diabeto rizikos veiksniai: • šeimos nariai sirgo ar serga antrojo tipo diabetu, • per didelis kraujo spaudimas, • lipidų kiekio sutrikimai, • judrumo stoka, • per didelis ar per mažas svoris gimstant.

Yra žinoma, kad moterų, sirgusių gestaciniu diabetu (dažniausias nėščiųjų medžiagų apykaitos sutrikimas) , vaikai turi polinkį sirgti antro tipo diabetu. Gestacinio diabeto grėsmei sumažinti moterys iki pastodamos ir nėštumo metu turi siekti optimalaus svorio ir geros sveikatos .Gestacinio diabeto atveju būtina griežta moters gliukozės kontrolė. Vaikams antro tipo diabetas paprastai vystosi iš lėto. Dažnai jis pastebimas brendimo metu. Šios ligos požymiai dažnai panašūs į pirmojo tipo, tik sunkiau pastebimi. Kai kurie vaikai ir paaugliai požymių gali ir nejausti. Dėl to liga diagnozuojama per vėlai.

Diabeto kontrolė ir gydymas

Diabetu sergantiems vaikams ir paaugliams tenka visą gyvenimą kovoti su liga. Lyginant su suaugusiųjų diabeto valdymu, vaikams ir paaugliams kyla tam tikrų sunkumų. Reikia : siekti normalaus fizinio ir psichologinio augimo ir brendimo, į vaiko priežiūrą įtraukti visą šeimą, kad mažylis suprastų ir pats gebėtų valdyti ligą, kontroliuoti diabetą ne tik namie, bet ir mokykloje.

Keblumai, kylantys sergantiems kūdikiams, mažyliams ir juos prižiūrintiesiems: • priklausomybė nuo atsakomybės tėvų ar globėjų, kurie kontroliuoja diabetą, • nereguliari mityba ir mankšta, • sunkumas atskirti normalią ir diabeto keliamą nuotaikų kaitą, • injekcijų ar gliukozės matavimo dūrių skausmas, • dažnesnės hipoglikemijos.

Mokyklinio amžiaus vaikams sunku: • prisitaikyti prie namų ir mokyklos aplinkos kaitų, • bendrauti su kitais vaikais, • mokytis pačiam valdyti diabetą, • kontroliuoti diabetą mokykloje.

Labai svarbu mažinti diabeto komplikacijų riziką vaikams. Visi vaikai, sergantys pirmojo tipo diabetu, privalo leistis insuliną. Vaikams, sergantiems antro tipo diabetu, skiriamos tabletės ar insulinas arba abu vaistai. Labai svarbu, kad sergantis vaikas, nepriklausomai nuo diabeto tipo, valgytų sveiką maistą, mankštintųsi ir reguliariai tikrintų gliukozės kiekį kraujyje. Mankšta gerina fizinę žmogaus būklę, širdies ir kraujagyslių ištvermę, insulino įsisavinimą, mažina kraujo spaudimą, gliukozės ir riebalų kiekį kraujyje, didina raumenų masę (ypač sergantiesiems II tipo liga).

Nėra universalaus diabeto valdymo plano, kuris tiktų visiems vaikams. Kraujo gliukozės matavimų ir insulino injekcijų dažnis, preparato rūšis, dozė, kitų vaistų vartojimas, dieta kiekvienam yra kitokie. Griežtai laikantis gydytojų patarimų, vaikai sėkmingai koreguoja kraujo gliukozę ir yra sveikesni.

Informacija ir pagalba sergantiems diabetu: Lietuvos diabeto asociacija, Gedimino
pr. 28/2 – 404, Vilnius, tel.: 8 5 2620783, info@dia.lt , www.dia.lt

Susiję straipsniai

Parašykite komentarą

Brukalų kiekiui sumažinti šis tinklalapis naudoja Akismet. Sužinokite, kaip apdorojami Jūsų komentarų duomenys.

Facebook