Akys: paraudo, ašaroja, peršti

Ašarojančios mažylių, ypač naujagimių, akytės  – įprastas negalavimas. Nuo pat gimimo gali ašaroti ir viena, ir abi akytės. Akių baltymai nėra paraudę, bet kaupiasi gelsvi pūliai, kurie naktį gali sulipdyti akytes.

Patiems mažiausiems akytės sunegaluoja dėl infekcijos gimdymo metu, bet dažniausia priežastis  –užsikimšę ašarų latakai – siauri kanalai, kuriais iš vidinių akies kampų ašaros nuteka į nosiaryklę.

Užsikimšusiais latakais ašaros negali tekėti ir kaupiasi akytėje bei sutirštėja.

Naktį reikia nuolat valyti akytes virintu vandeniu arba arbata suvilgytu vatos tamponėliu. Valyti reikia pradedant nuo išorinio akies krašto –  vidinio link, stengiantis masažuoti vidinį mažylio akies kampą. Toks masažas padeda atsikimšti akies latakams. Akių latakai atsiveria ir negydomi po kelių savaičių arba mėnesių.

Jeigu 9 mėnesių kūdikio akytės vis dar kelia problemų, kreipkitės į gydytoją, gal būt jis išplaus akytes.

Šiuo atveju nepadės antibiotikų lašiukai, kuriuos gydytojas išrašo esant infekcijoms. Paraudę vaiko akyčių baltymai – infekcijos požymis ir reikia kreiptis į gydytoją.

Konjunktyvitas

Ašarojančios ir paraudusios vyresnių vaikų akytės gali būti dėl konjunktyvito akies junginės infekcijos. Akių junginė – plona, skaidri jungiamojo audinio plėvelė, kuri iškloja viršutinio ir apatinio akies vokų vidinius paviršius ir jungia vokus su akies obuoliu. Paprastai pažeidžiama viena akytė, bet infekcija greitai išplinta ir į antrąją. Konjunktyvito požymiai atsiranda staiga : paprastai peršalus. Parausta, ašaroja akys, jas peršti ir griaužia. Akis erzina ryški šviesa. Po poros dienų pradeda tekėti pūlingos išskyros. Naktį jos sudžiūna ir sulipina vaiko blakstienas, todėl mažylis negali atsimerkti. Junginėje gali susidaryti smulkių kraujosruvų. Vyresni vaikai skundžiasi nemaloniais pojūčiais – lyg svetimkūniu akytėje.

Konjunktyvitas užkrečiama liga. Sergantis mažylis gali užkrėsti kitus vaikus ir suaugusius šeimos narius. Infekcija perduodama teisioginio kontakto metu arba per rankšluostį. Vaiko negalima leisti į darželį ir mokyklą.

Konjunktyvitą  sukelia virusai, jo priežastis gali būti ir bakterijos.

Būtinai kreipkitės į gydytoją. Jo išrašyti antibiotikų lašai arba tepalai padės vaikui greitai pasveikti nuo konjunktyvito. Taip pat akytes reikia plauti dezinfekuojamaisiais tirpalais. Jeigu liga nepraėjo per 5 dienas, vėl reikės gydytojo konsultacijos.

Konjunktyvitas neturi įtakos regėjimui, nors kartais akytėse susikaupę pūliai blankina vaizdą.

Akys gali parausti ir perštėti dėl į jas patekusių dulkių ir nešvarumų.

Sausos ir paraudusios akytės taip pat turi būti apžiūrėtos gydytojo. Galbūt tai konjunktyvitas, bet gydytojas gali nustatyti ir kitą priežastį, pavyzdžiui –  uveitą  gyslainės uždegimą.

Uveitas

Priekinis uveitas – tai akies gyslainės priekinės dalies uždegimas. Jis prasideda staiga. Vaikas skundžiasi šviesos baime, akies skausmu, pablogėjusiu regėjimu. Lėtinio uveito požymiai: akis parausta, ant vidinio ragenos paviršiaus atsiranda nuosėdų, gali pakisti rainelės spalva ir atsirasti plėvelė vyzdžio plote. Akies labai neskauda. Sergant lėtiniu uveitu gali prasidėti katarakta, glaukoma. Priekinis uveitas – rimta liga, nes pablogėjęs regėjimas gali likti visam gyvenimui. Todėl būtinai reikia kreiptis į akių gydytoją. Dažniausiai gydymas trunka ilgai bei liga gali kartotis.

Ką daryti į akį patekus svetimkūniui?

Atsargiai kilstelkite mažylio akies voką ir pastebėję svetimkūnį, jį pašalinkite vatos tamponėliu. Jeigu negalite to padaryti, kreipkitės į gydytoją.

Jeigu įtariate, kad svetimkūnis galėjo pažeisti akies rageną (skaidrus priekinės akies dalies dangalas, laužiantis šviesos spindulius), nedelsiant kreipkitės į polikliniką.

Jeigu spustelėjus akytę ji parausta ir skauda, reikia pasikonsultuoti su gydytoju. Tai gali būti ragenos erozijos (ragenos paviršinio sluoksnio epitelio defektas dėl traumos, nudegimo, uždegimo) požymis. Rageną galima susižeisti žaislu, medžio šakele, nagu, aštriu metaliniu daiktu. Labai pavojingi cheminiai nudegimai. Šiuo atveju gydymas – ypatingas, nes gali susidaryti randelis, kuris suprastins vaiko regėjimą.

Ašarojančių  ir paraudusių akyčių priežastis gali būti alergija. Paprastai atsiranda smėlio pjūtis ( šiuo atveju – be aiškios priežasties) abiejose akytėse. Vyresniems vaikams pavasarį gali prasidėti šienligė – alergija žiedadulkėms. Kitas šios ligos požymis – sloga. Ligą gali sukelti ir kiti alergenai.

Ką daryti? Rūpinkitės, kad vaikas nekontaktuotų su galimais alergenais. Liga gydoma gydytojo skirtais vaistukais nuo alergijos (Alerginė sloga – alerginis rinitas).

Miežis

Tai ūmus pūlingas uždegimas, kurį sukelia į akies voke esančias riebalų liaukutes ar blakstienų folikulus patekę stafilokokai. Staiga parausta, ištinsta ir pradeda skaudėti viršutinis vokas. Po kelių dienų uždegimo vietoje gali susidaryti pūlinga viršūnė, kuri pratrūksta į vidinį akies voko paviršių arba voko odos pusę. Ištekėjus pūliams, nuslūgsta tinimas ir sumažėja skausmas.

Šaltasis miežis – akies voko liaukučių lėtinis uždegimas. Patinsta voko kremzlėje esanti Meibomo liaukutė ir lėtai didėja mazgelis voke, o oda nėra paraudusi bei neskauda.

Gydymas.

Ūmus miežis gydomas antibiotikų lašais, vokas tepamas specialu akims skirtu antibiotikų tepalu, padeda sausas šiltas kompresas ant akies. Nedidelis šaltasis  miežis gali išnykti savaime, didesnį gali prireikti operuoti.

Patarimai

Jeigu vaikui pakyla temperatūra, būtinai reikia kreiptis į gydytoją.

Jeigu miežis vaikui dažnai kartojasi, reikėtų išsitirti, ar jis neserga cukriniu diabetu arba žarnyno liga.

Susiję straipsniai

Parašykite komentarą

Brukalų kiekiui sumažinti šis tinklalapis naudoja Akismet. Sužinokite, kaip apdorojami Jūsų komentarų duomenys.

Facebook