Burnos ir dantų skausmas

Jeigu vaikui skauda dantis, galima įtarti jų arba dantenų ligą.

Sergančiam ausų uždegimu vaikui gali atrodyti, kad skauda dantis. Tai skausmo atspindys, dažnai pasitaikantis burnos ir veido srityse.(Ausų skausmas). Esant tokiam skausmui, dažniausiai sunku nustatyti tikslią jo vietą.

Vaikams dantis skauda retai, bet jie taip pat kaip ir suaugusieji neapsaugoti nuo karieso. Šio negalavimo profilaktika: dantų higiena nuo pirmojo dantuko ir mažesnis smaguriavimas dantis gadinančiais saldumynais ir kitais daug cukraus turinčiais produktais.

Jeigu vaikui skauda dantį, būtinai reikia kreiptis į stomatologą.

Vaikui burną gali skaudėti dėl kitos ligos – stomatito (burnos gleivinės ir minkštųjų audinių uždegimas).  Stomatitą sukelia virusai, bakterijos arba grybeliai, mechaninis, cheminis ar terminis gleivinės pažeidimas, alergija. Stomatitas gali pasirodyti kita liga sergančiam vaikui, pavyzdžiui, vėjaraupiais, skarlatina.

Pienligė ( kandidozinis stomatitas)

Dantų skausmą vaikui iki metų paprastai sukelia pienligė (grybelinis burnos gleivinės uždegimas). Ligą sukelia baltasis balkšvagrybis.Tai dažna naujagimių, rečiau kūdikių liga. Naujagimis gali ja užsikrėsti gimdymo metu, taip pat – per aplinkos daiktus.  Kūdikiai suserga nusilpus organizmo atsparumui. Mažylis gali puikiai jaustis, kol nepradeda valgyti. Tik po kelių bandymų čiulpti jis verkdamas išspjauna žinduką arba mamos krūties spenelį. Jo burnytė paraudusi, o liežuvis ir vidinė žandų gleivinė nukloti į pieno purslelius panašių baltų dėmelių. Atsiradusi vaiko burnytėje pienlige taip pat gali išplisti dar ir išangės ir lytinių organų srityje ir sukelti vystyklų bėrimus. (Vystyklų dermatitas). Ši infekcija gali pažeisti ir žindančios mamos spenelius.

Jeigu vaikui pienligė, būtinai sterilizuokite jo buteliukus, o žindanti mama turėtų tepti spenelius specialiu tepalu nuo grybelio. Vaiko burnytės gleivinės dezinfekcijai taip pat reikia naudoti specialius preparatus. Burnytę jais atsargiai ištepkite pirštu.

Herpeso viruso sukeltas stomatitas

Stomatitą vaikui gali sukelti herpeso virusas. Šia liga serga 6 mėnesių – 5 metų vaikai. Užsikrečiama per seiles, odą, ji gali prasidėti persirgus gripu, plaučių uždegimu, kitomis infekcinėmis ligomis. Vaikas jaučiasi pavargęs,  pakyla kūno temperatūra. Burnytę gali skaudėti taip stipriai, kad jis atsisako net gerti. Vaikas negali praryti net savo seilių, todėl turi jas išspjauti. Lūpos, liežuvis, dantenos ir visa vidinė burnos gleivinė nuklota smulkiomis pūslelėmis ir opelėmis, padidėja kaklo limfmazgiai, paburksta ir parausta dantenos. Vaikas jaučiasi labai prastai. Herpeso apogėjus trunka keletą dienų, o burnos gleivinės pūslelių vietoje susidariusios opelės išnyksta per 10 dienų.

Pagalba vaikui

Sergančiam vaikui reikia duoti daug gerti. Tai jam daryti sunku, bet antraip  neišvengsite organizmo dehidratacijos (Vėmimas). Reikia vartoti gydytojo skirtus vaistus nuo karščiavimo, uždegimo, antibakterinius ir antivirusinius vaistus. Burnytę vaikas turi skalauti antiseptiniu tirpalu. Mažam vaikui, kuris nemoka skalauti burnos, reikia ją valyti antiseptiniu tirpalu suvilgyta marlės skiautele.

Vaikas turi kuo dažniau valyti dantis. Burnos higiena ligos piko metu sumažins antrinės infekcijos riziką, pavyzdžiui, pienligės, bakterinės infekcijos. Ligoniuką reikia maitinti skystu švelniu maistu.

Jeigu jūsų vaikui stomatitas, jis atsisako gerti ir pastebėjote pirmuosius dehidratacijos požymius, skubiai kreipkitės į gydytoją. (Vėmimas).Ypač sunkiais atvejais gali prireikti lašelinės.

Antrinės herpinės infekcijos priežastys – peršalimas, nuovargis, silpnas imunitetas, stresas. Dažnausiai tai būna herpiniai lūpų pažeidimai.

Burnos opelės

Populiari burnos skausmo priežastis – opos. Skirtingai nuo herpesinio stomatito šiuo atveju burnoje atsiranda 1–3 opelės, tik gali kiek padidėti kaklo limfmazgiai. Burnos opa atrodo taip: baltas arba gelsvas apskritimas aplink pilkšvą centrą. Pažeista vieta labai skausminga.

Kodėl atsiranda opelės burnos gleivinėje? Tai gali atsitikti dėl aštraus kaulo maiste sukeltų traumų arba paprasčiausiai sukandus gleivinę. Kartais priežastis nenustatoma. Šios opelės praeina maždaug per 5–14 dienų. Vaikui gali skaudėti, tuomet jam sunku valgyti, gerti, valytis dantis.

Pagalba. Pasirūpinkite, kad vaikas dažnai valytų dantis. Skausmo malšinimui naudokite antiseptinius preparatus. Jeigu vaikui labai skauda, pasikonsultuokite su gydytoju; jis pasiūlys vaistų nuo skausmo ir gijimą skatinančių preparatų.

Burnos skausmas gali būti ir šalutinis vaistų, ypač antibiotikų, vartojimo požymis. Todėl, jeigu šis negalavimas atsirado vaistų vartojimo periodu, pasakykite gydytojui.

Opos burnoje kartais būna kitų ligų požymis, todėl konsultuokitės su gydytoju.

Susiję straipsniai

Parašykite komentarą

Brukalų kiekiui sumažinti šis tinklalapis naudoja Akismet. Sužinokite, kaip apdorojami Jūsų komentarų duomenys.

Facebook