Apie kokias ligas perspėja kosulys?

Vaiko kosulys – gerai tėveliams pažįstamas šaltojo sezono negalavimas. Viena iš dažniausių jo priežasčių – kvėpavimo takų ligos, vadinamos peršalimu. Drauge su kitais šios ligos simptomais – sloga ir pakilusia temperatūra – kosulys yra infekcijos pažeistos kvėpavimo takų gleivinės uždegimo pasekmė.  Nors kosulys dažniausiai tėvams kelia nerimą, jis ne visada reiškia, kad vaikas serga sunkia liga. Tačiau kai kuriais atvejais verta pasitarti su gydytoju.

Kosulys – daugelio ligų palydovas

Kosulys yra apsauginis organizmo refleksas, padedantis išvalyti kvėpavimo takus. Kosint staigiai iškvepiamas oras išstumia viską, kas trukdo kvėpuoti – skreplius ir visokius svetimkūnius. Taigi slopinti kosulį dažniausiai nedera, o skystiname skreplius, kad galėtume lengviau atsikosėti, ir skatiname kosulį.

Dažniausia kosulio priežastis yra virusinė infekcija. Virusai gali pažeisti net ik viršutinius kvėpavimo takus (nosį, prienosinius ančius, ryklę), jie gali nukeliauti iki bronchų, bronchiolių ir plaučių. Kosulys yra įprastinis įvairių kvėpavimo takų ligų simptomas. Jis kamuoja sergant sloga, gerklės uždegimu, adenoidų ir tonzilių ligomis, sinusitu, bronchitu, laringitu ir kitomis.

Sergant sloga kosulį sukelia nosyje susikaupęs gleivių perteklius, slenkantis užpakaline ryklės sienele ir dirginantis nosiaryklę. Kosulys yra ir vienas iš sinusito simptomų, kartu su perštėjimu ryklėje, dusuliu, balso užkimimu ir nemaloniu kvapu.

Jeigu virusas pažeidžia gerklų gleivinę, pasunkėja vaiko įkvėpimas, jis pasidaro triukšmingas ir atsiranda į lojimą panašus kosulys. Tuomet galima įtarti laringitą. Susirgus ūminiu bronchitu ligos pradžioje vargina sausas kosulys, po kelių dienų jis pasidaro drėgnas ir vaikas atkosėja skreplių.  

Sergant bronchiolitu iš pradžių atsiranda viršutinių kvėpavimo takų simptomai – sloga, gerklės skausmas, kosulys. Vėliau pasunkėja kvėpavimas, vaikas pradeda švokšti, dažniau kvėpuoja. Plaučių uždegimui būdingas varginantis kosulys, skrepliavimas ir aukšta temperatūra. 

 Kaip gydyti kosulį?

Taigi, kosulio priežasčių daug, ir gerokai rimtesnių negu paprastas peršalimas. Kiekvienu sunkesniu atveju skiriasi ir gydymas. Todėl, įtarę tokią ligą, būtinai nuveskite vaiką pas gydytoją.

Itin vargina ir dirgina sausas kosulys, kai neatkosima gleivių. Jis gali atrodyti grėsmingas, nors priežastis paprasta: toks kosulys atsiranda viršutinių kvėpavimo takų infekcijos pradžioje. Po 2–3 dienų jis pasidaro drėgnas ir atkosėjama skreplių.

Palengvinti neproduktyvų (sausą) kosulį galima sumažinus kvėpavimo takų dirginimą. Norėdami sušvelninti kosulį ir nuraminti kvėpavimo takus, duokite vaikui vandens, daug šiltų gėrimų, tai padeda ir esant kosulio priepuoliui. Venkite gazuotų ar citrusinių gėrimų, nes jie gali sudirginti uždegimo pažeistas gleivines. Jei vaiko miegamajame oras sausas, įsigykite drėkintuvą.

Jei kosėjant yra skreplių (drėgnas, produktyvus kosulys), reikia skatinti jų išsiskyrimą, kad būtų lengviau atsikosėti. Kaip ir esant sausam kosuliui, padės gėrimai, galite vaikui duoti šilto vištienos sultinio. Gėrimai padeda sumažinti kvėpavimo takų dirginimą, sudrėkina gleivinę, suskystina gleives, todėl palengvina kosulį. 

Paprasto peršalimo sukeltas kosulys dažniausiai nesunkiai praeina kartu su virusine infekcija – tinkamai prižiūrint ligoniuką, padedant simptomus silpninančioms priemonėms. Vaistinėse galima įsigyti kosulį lengvinančių nereceptinių preparatų: sirupų, pastilių ir kt.

Renkantis preparatą, reikėtų prisiminti, kad drėgno kosulio negalima slopinti – jį turime skatinti. Pirmenybę geriausia teikti priemonėms, pagamintoms iš natūralių medžiagų, ir vartoti jas būtina taip, kaip nurodyta informaciniame lapelyje.  

 Kada būtina kreiptis į gydytoją?

Jeigu kosulį sukėlė ūmi kvėpavimo takų infekcija, jis neturėtų trukti ilgiau kaip iki trijų savaičių. Šis periodas gali apimti ir kelias pasikartojančias ligas, jeigu, pavyzdžiui, po savaitės, vaikas pasveiko, o išleistas į mokyklą ar darželį tuojau pat vėl susirgo. Tačiau kai kosulys ir kiti ligos simptomai užsitęsia, reikėtų kreiptis į gydytoją.

Užsitęsęs kosulys gali būti susijęs su bronchine astma ir kitomis rimtesnėmis kvėpavimo takų ligomis. Ilgai tęsiasi itin pavojingos ligos – kokliušo kosulys. Spazminiai kosulio priepuoliai dažniausiai paūmėja naktimis, labai vargina, sukelia net vėmimą. Prasideda kokliušas įprastiniais peršalimo simptomais: nestipriu kosuliu ir karščiavimu, o po 1–2 savaičių atsiranda stiprus kosulys.

Jeigu kosulio varginamam vaikui pakyla aukšta temperatūra, kamuoja šaltkrėtis, skrepliavimas, tai gali būti pneumonijos požymiai ir būtina gydytojo pagalba. Sunerimti reikėtų, jei vaiko savijauta blogėja, stiprėja kosulys, atsiranda dusulys, trūksta oro ar kvėpuojant girdėti švokštimas.

Parengė Undinė Gilė

Susiję straipsniai

Parašykite komentarą

Brukalų kiekiui sumažinti šis tinklalapis naudoja Akismet. Sužinokite, kaip apdorojami Jūsų komentarų duomenys.

Facebook