Kad vasaros malonumai netaptų pavojingi

Saugus vaiko elgesys vasarąVasarą vaikai vis daugiau laiko praleidžia kieme, sodyboje, poilsiauja su tėvais miške, prie vandens telkinių. Tai aktyvaus judėjimo metas, kuriuo smalsus išdykėlis gali greitai atsidurti pavojingose situacijose. Taigi svarbi užduotis tėvams sukurti vaikui saugias sąlygas vasarą, įpratinti jį atsargiai elgtis ir išugdyti gebėjimą numatyti pavojus.

Pavojingas aukštis: balkonai ir atviri langai

Vaikus turime mokyti elgtis situacijose, kuriose kyla traumų pavojus. Ypač didelį pavojų kelia atidaryti langai ir balkonai. Visada stebėkite mažus vaikus, nepalikite atidarytų balkono durų ar langų tame kambaryje, kuriame jie žaidžia. Vaikui nedera išeiti į balkoną be suaugusiojo, žaisti jame judrius žaidimus, šokinėti. Žiūrėdamas pro langą arba iš balkono vaikas neturi palypėti ant kėdės ar kito paaukštinimo. Labai svarbu, kad jis suvoktų galimas tokio elgesio pasekmes.

Nepasikliaukite ant langų sumontuotais tinkleliais nuo uodų –  jie neapsaugos vaiko nuo kritimo, nes neišlaikys jo svorio. Saugesni langai, kurių varčios atsidaro vertikaliai, bet dar rekomenduojama įrengti saugiklius, kurie ribotų atvėrimo tarpą. Kad vaikas negalėtų atidaryti lango, įprastas rankenas pakeiskite į rankenas su įmontuota spyna.

Ką reikia žinoti išsiruošus į mišką

Vaikščiojimas miške yra sveikatai naudingas poilsis, be to, vaikas susipažįsta su gamta. Tačiau yra keletas taisyklių, su kuriomis suaugusieji būtinai turėtų supažindinti vaiką, nes miškas kupinas pavojų.

Papasakokite vaikui apie čia augančius nuodingus grybus ir augalus. Paaiškinkite, kad suvalgius nepažįstamų, neprinokusių uogų galima pakenkti sveikatai. Vaikštinėdami miške parodykite nuodingus augalus ir grybus. Iškylaudami prižiūrėkite laužus ir kepsnines bei neleiskite jų kūrenti vaikams nematant suaugusiesiems.

Priminkite vaikui, kad negalima vaikščioti miške vienam, jis visada turi būti šalia tėvų. O netyčia pasiklydus nedera panikuoti ir bėgti. Geriausa likti toje pačioje vietoje ir šaukti kuo garsiau ar švilpti švilpuku, savo buvimo vietoje galima pakabinti ryškų daiktą.

Pramogos vandenyje

Svarbiausia – maudytis vaikas turi prižiūrimas suaugusiojo. Vaikams iki 5 metų jokiu būdu neleiskite maudytis vieniems, nes atsidūrę po vandeniu, jie gali nesuprasti, kas vyksta, ir nepašaukti pagalbos. Būtina paaiškinti vaikui, kodėl nedera maudytis nepažįstamoje vietoje, ypač ten, kur nėra kitų poilsiautojų. Vandens telkinio dugne gali slypėti daugybė pavojų: stiklo šukių, įvairų metalinių daiktų, nugriuvusių medžių ir gilių duobių.

Pavojinga pulti maudytis vos spėjus pavalgyti, sukaitus staiga šokti į vandenį. Be to, vaikai turi žinoti, kad negalima išdykaujant nardinti kitą vaiką, nes netikėtai įgriuvęs į vandenį, jis praras orientaciją ir gali įvykti nelaimė. Draudžiama šokti į vandenį ne tam skirtoje vietoje, pavojinga plaukti ant pripučiamų čiužinių ir gelbėjimosi ratų. Mažyliams leiskite maudytis tik su gelbėjimosi liemenėmis. Pripučiami ratai ir rankovės yra ne gelbėjimosi priemonė, o žaislai.

Saulės ir šilumos pavojai

Pavojų gali sukelti vasaros malonumai: šiluma ir saulė. Dėl to gali ištikti šilumos ar saulės smūgis, taip pat galima nudegti saulėje. Šilumos smūgis ištinka ir debesuotu, bet karštu oru. Simptomai gali būti įvairūs: galvos skausmas ir svaigimas, aukšta temperatūra, odos paraudimas, pykinimas, silpnumas, mieguistumas. Ir šilumos, ir saulės smūgio simptomai panašūs į peršalimo. Perkaitusį žmogų reikia perkelti į pavėsį ar vėsią patalpą, duoti atsigerti, aptrinti vėsiu vandeniu suvilgytu rakšluosčiu, dėti ant kūno šaltus kompresus.

Kad išvengtumėte šilumos smūgio, visų pirma stenkitės nebūti tvankiose patalpose, nepalikite vaiko vieno automobilyje. Karščiausią dienos laiką geriau praleisti namuose, o išeiti į lauką ryte ir vakare. Aprenkite vaiką lengvais, šviesios spalvos medvilniniais drabužiais. Duokite daugiau skysčių, visada turėkite pasiruošę vandens butelį. Venkite saldžių gėrimų (gazuoto vandens, sulčių ir kt.) – jie tinkamai nenumalšina troškulio. Karštyje stenkitės vaiką maitinti lengvu maistu, venkite riebaus maisto.

Apsisaugoti nuo saulės smūgio yra gana paprasta. Nebūkite saulėje, kai ji karščiausia – nuo 11 iki 15 val. Tačiau ir kitą dienos dalį vaikas neturi ilgai būti saulėje, o prie jūros ar ežero ji dar pavojingesnė, nes atsispindi nuo vandens paviršiaus. Pasirūpinkite, kad karštu ir saulėtu oru vaikas lauke visada nešiotų galvos apdangalą. Įsitikinkite, kad jis pakankamai geria nesaldžių gėrimų.

Vaikų odą saulės spinduliai veikia stipriau nei suaugusiųjų. Saugodamiesi nudegimo, visų pirma stenkitės, kad vaiko oda nebūtų veikiama tiesioginių saulės spindulių karščiausiu dienos metu. Paplūdimyje būtinai naudokite vaikams skirtą apsauginį kremą su stipriausiu SPF filtru. Kremu nuo saulės vaiką ištepkite likus 15–30 minučių iki išėjimo į lauką,  nepamirškite pakartotinai juo ištepti kas 2 val., taip pat vaikui išsimaudžius ar labiau suprakaitavus.

Neišleiskite mažo vaiko iš akiračio

Mažam vaikui, esančiam toliau nuo jūsų, gali grėsti pavojus, todėl nuolat jį stebėkite. Paaiškinkite jam saugaus elgesio taisykles ir neleiskite išnykti iš jūsų akiračio. Būryje žmonių vaikas visada turi būti šalia tėvų.

Parengė Undinė Gilė

Susiję straipsniai

Parašykite komentarą

Brukalų kiekiui sumažinti šis tinklalapis naudoja Akismet. Sužinokite, kaip apdorojami Jūsų komentarų duomenys.

Facebook