Marinuota mėsa griliui: kaip išsirinkti?

Grilio sezonu dažnai renkamasi prekybos centruose siūloma marinuota mėsa. Kaip išsirinkti, kad būtų ne tik skanu, bet ir sveika, taip pat – nepriaugtumėte papildomų kilogramų?

Maisto technologė Raminta Bogušienė sako, kad geriausia pirkti ekologišką mėsą, marinuotą su prieskoninėmis žolelėmis (rozmarinu, čiobreliu ir kitais prieskoniais, turinčiais daug eterinių aliejų, kurie kepant neleidžia susidaryti kancerogeninėms medžiagoms), su ne per dideliu kiekiu druskos ir riebalų, sauso marinavimo. Raminta Bogušienė pataria vadovautis keletu kriterijų.

 Pirmenybę teikite liesesnei mėsai

T. y. vištienai, kalakutienai arba liesesnėms mėsos dalims (kiaulienos nugarinei, išpjovai ir kt.) ir venkite rafinuotų palmių riebalų. Marinuotoje kiaulienos sprandinėje riebalų gali būti daugiau nei 15 proc., šoninėje – net iki 35 proc., o vištienos blauzdelėse bus iki 10 proc. Marinuotus mėsos gaminius rinkitės pagal sveikatai palankesnių maisto produktų ženklinimo simbolio „Rakto skylutė” kriterijus, t. y. tuos, kurių šimtame gramų yra: druskos iki 1 g, riebalų iki 10 g, cukrų ne daugiau kaip 3 g.

Jei perkate marinuotą mėsą su oda, iškepę ją pašalinkite

nes tai yra pertekliniai riebalai, kurie dar neretai apskrunda ir apdega. Nevalgykite degėsių, nes tai yra kancerogeninės medžiagos – heterocikliniai aminai. Būtinai turėkite termometrą ir tikrinkite mėsos temperatūrą storiausioje vietoje, ties kaulu, kad įsitikintumėte, kad ją jau saugu valgyti. Mėsos neperkepkite, ypač jautienos: ji neturi būti sausa, lyg guminė.

Ekologiška ir sausai marinuota mėsa

Tai visada geriausias pasirinkimas, tik rasti tokią nėra paprasta. Sausai marinuojant mėsą, kai marinatas nėra įšvirkštas, mėsos būna daugiau ir ji naudingesnė, tačiau dauguma rinkoje esančių gaminių tokie nėra.

Kuo mažiau sudėtinių dalių

Atkreipkite dėmesį į sudedamųjų dalių kiekį, ar jų nėra daugiau nei 7. Pirkdami sveriamus marinuotos mėsos gaminius, sudedamųjų dalių sąrašo galite paprašyti pardavėjo. Kone pats blogiausias pasirinkimas – marinuota riebi kiauliena su BBQ padažais, nes toks produktas turi daug druskos ir itin daug cukraus. Šie padažai parduodami ir atskirai, o jų sudedamosios dalys prasideda nuo vandens arba kukurūzų ar gliukozės sirupų, tikrai ne nuo pomidorų pastos, be to, juose gausu įvairių maisto priedų.

Venkite maisto priedų: konservantų, dažiklių, saldiklių, skonio ir kvapo stipriklių

Geriau, kad nebūtų ir kitų priedų (stabilizatorių, emulsiklių ir pan.). Jų kiekis saugus tik neperdozavus rekomenduojamos maisto priedų suvartojimo normos per dieną. Svarbu paminėti, kad gamintojai maisto priedus gali žymėti ne vien E raidėmis, bet parašyti maisto priedo grupę ir pavadinimą (pvz., konservantas natrio nitritas) arba maisto priedo grupę ir E numerį (pvz., konservantas E250).

Kepimui aukštesnėje kaip 100 laipsnių temperatūroje atsisakykite marinuotos mėsos ir dešrelių su konservantu natrio nitritu (E250). Kepant jo likučiai reaguoja su aminais bei amino rūgštimis ir sudaro sveikatai žalingus kancerogeninius junginius – nitrozaminus. Atkreipkite dėmesį, kad produkte gali būti skonio stipriklių, tokių priedų kaip pieno filtrato permeatas – gaunamas iš pieno, nugriebto pieno ar jo dalies pašalinus pieno riebalus ir baltymus. Nepageidautinas angliavandenių mišinys maltodekstrinas, gerinantis gaminių tekstūrą, surišantis drėgmę ir prailginantis vartojimo terminą. Patys marinuodami jo tikrai neįdėsime. O kur dar gliukozė, fruktozė, dekstrozė – cukraus šaltiniai mėsos gaminiuose.

 Žinoma, geriausia gaminti ir marinuoti patiems, renkantis kokybiškus ekologiškus produktus.

Pagal sveikataipalankus.lt įkūrėjos, maisto technologės Ramintos Bogušienės informaciją

 

Susiję straipsniai

Parašykite komentarą

Brukalų kiekiui sumažinti šis tinklalapis naudoja Akismet. Sužinokite, kaip apdorojami Jūsų komentarų duomenys.

Facebook