Ar vaikas ir tėvai saugūs nuo pavojingų ligų?

Skiepai- sveiki tėvai ir vaikasImunologijos mokslo bei atrastų vakcinų dėka nebesergame pavojingomis užkrečiamosiomis ligomis, tačiau turime likti budrūs.

Ypatingai sunkios infekcinės užkrečiamosios ligos, nuo kurių dažnai mirštama – difterija ir stabligė. Skiepytis nuo šių ligų reikia kas 10 metų. Skiepai nuo difterijos ir stabligės nemokami.

Stabligę gali atnešti žemės darbai

Stabligė – ūmi liga, kurios pagrindiniai simptomai – įvairaus stiprumo raumenų spazmai. ULAC duomenimis, 30 proc. susirgusiųjų nuo šios ligos miršta. Dažniausiai suserga neskiepyti ar nepilnai paskiepyti suaugusieji. Galimybė užsikrėsti ypač padidėja atšilus orams. Dirbdamas ar pramogaudamas lauke ir vaikas, ir suaugusysis gali susižeisti. Su nešvarumais į žaizdą gali patekti stabligės sukėlėjų.

Stabligę sukeliančiai bakterijai Clostridium tetani nereikia deguonies. Ši bakterija gamina atsparias aplinkos veiksniams (karščiui, šalčiui, saulės šviesai) sporas, kurios išlieka gyvybingos nuo kelių mėnesių iki kelerių metų. Stabligės sukėlėjų gausu gamtoje, jų yra žmogaus ir įvairiausių gyvūnų žarnyne. Stabligės bakterija į žmogaus organizmą patekusi per burną, ligos nesukelia. Susergama bakterijai ar jos sporoms patekus į žaizdą, ypač pavojingos dirvožemiu užterštos gilios durtinės žaizdos. Susirgti stablige galima nušalus ar nusiplikius galūnę. Žaizdoje stabligės sukėlėjai gamina stiprų nuodą, kuris sukelia gyvybei pavojingus raumenų spazmus. Geriausiai nuo šios ligos apsaugo skiepai.

Kūdikiai stabligės vakcina skiepijami kartu su difterijos ir kokliušo ar dar daugiau komponentų turinčiomis vakcinomis. Paaugliai ir suaugusieji stabligės vakcina skiepijami kartu su difterijos vakcina. Vėliau palaikomosios vakcinos dozės suaugusiems rekomenduojamos kas 10 metų. Traumas patyrusiems vaikams ir suaugusiesiems, kurie nuo stabligės skiepijosi seniai, ši vakcina įskiepijama kartu su serumu ar imunoglobulinu nuo stabligės.

Difterija gali užkrėsti skiepytas žmogus

Skiepų nuo difterijos suaugusiesiems kampanija (1995-1996 m.) vyko seniai, todėl ši liga gali padažnėti.

Difterijos sukėlėjas – atsparios aplinkai, stiprų toksiną gaminančios difterijos lazdelės (Corynebacterium diphtheriae ir Corynebacterium ulcerans). Liga sunki ir ligoniai dažnai miršta dėl toksino sukeltų komplikacijų. Difterijos sukėlėjų nešiotoju gali būti net skiepytas žmogus, nes antibakterinis imunitetas po skiepų nesusidaro. Sukuriamas antitoksinis kolektyvinis imunitetas, bet tai neapsaugo nuo difterijos sukėlėjų cirkuliacijos visuomenėje.
Lietuva, kaip ir kitos Rytų Europos šalys – difterijos rizikos šalis. Daugiausia serga neskiepyti vidutinio ir vyresnio amžiaus suaugusieji miestuose, vyrauja sunkios ligos formos, o liga nustatoma vėlai. Visi vyresni nei 26 metų suaugusieji Lietuvoje skiepijami valstybės biudžeto lėšomis. Dėl skiepų reikia kreiptis į savo šeimos gydytoją.

Skiepai – šeimos sveikatai

Skiepai -vienintelė ir efektyviausia apsaugos priemonė nuo daugelio užkrečiamųjų ligų. Šiuo metu vakcinomis galima kontroliuoti 28 ligas. Pasaulio sveikatos organizacijos (PSO) duomenimis, vakcinos kasmet išsaugo mažiausiai du milijonus gyvybių. Išvengti vakcinomis valdomų ligų galima, kai šalyje paskiepyti ne mažiau kaip 95 proc. gyventojų ir nėra rajonų, kur paskiepyta mažiau negu 90 proc. Nors paskiepytų vaikų skaičius Lietuvoje atitinka PSO rekomendacijas, tačiau specialistus nerimą kelia neskiepijami vaikai.

Kauno miesto savivaldybės visuomenės sveikatos biuras, ypatingą dėmesį skiria jaunoms ir kūdikio besilaukiančioms šeimoms. Įstaigoje pradėta organizuoti SVEIKOS ŠEIMOS KLUBO veikla. Numatyta ir informacijos apie imunoprofilaktikos svarbą sklaida.

SVEIKOS ŠEIMOS KLUBE 2014 metais rengiami užsiėmimai šiomis sveikatos stiprinimo temoms:
imunoprofilaktika ir higienos įgūdžių formavimas šeimoje;
– pirmoji pagalba, traumų ir nelaimingų atsitikimų profilaktika;
– saugi ir ekologiška namų aplinka;
– šeimos fizinis aktyvumas;
– naujų technologijų įtaka psichikos sveikatai, prevencija.

Kauno miesto savivaldybės visuomenės sveikatos biuras kviečia jaunas kauniečių šeimas apsilankyti organizuojamuose užsiėmimuose. Daugiau informacijos apie Sveikos šeimos klubą: http://www.kaunovsb.lt/Sveikos-seimos-klubas.html

Informaciją parengė: Kauno miesto savivaldybės visuomenės sveikatos biuro specialistė Alina Didžiokienė. Straipsnyje panaudota Užkrečiamųjų ligų ir AIDS centro informacija.

Susiję straipsniai

Parašykite komentarą

Brukalų kiekiui sumažinti šis tinklalapis naudoja Akismet. Sužinokite, kaip apdorojami Jūsų komentarų duomenys.

Facebook