Lieknėjimas: kas padeda atsikratyti antsvorio

Dietos ir papildai lieknėjimuiAtšilus orams, pagausėja patarimų, kaip numesti svorio ir vasarą pasitikti dailesniems. Juolab maždaug 60 proc. Lietuvos vyrų ir 50 proc. moterų kankina antsvoris, o penktadalis suaugusių nutukę.

Dažniausias – alimentarinis (maistinis) nutukimas dėl netinkamos mitybos ir paveldimo polinkio. Dažniausiai nutunkame, kai su maistu gauname daugiau energijos nei jos išeikvojame, tai pat dėl fizinio aktyvumo stokos. Rečiau nutunkama dėl sutrikusios hormonus gaminančių liaukų veiklos, smegenų ligų.

Kauno miesto savivaldybės visuomenės sveikatos biuras pataria, kaip atskirti, tinkamus svorio mažinimo patarimus nuo mitų, kurie nepadės atsikratyti nereikalingų kilogramų ir gali sukelti rimtas sveikatos problemas.

Mitas: ” Dietos, kurios padeda greitai ir ilgam atsikratyti antsvorio. Mažai angliavandenių turinti dieta, baltymų dieta, žaliosios arbatos dieta, kopūstų dieta. Arba: „Gerkite kokteilį ir numeskite 10 kilogramų per 10 dienų“.

Tikrovė: „Ypatingosios“ dietos dažniausiai žada, kad greitai numesite daug svorio atsisakę tam tikrų maisto produktų. Jų laikydamiesi, iš tiesų galite numesti svorio, bet pakenkti sveikatai. Mat atsisakius tam tikrų maisto produktų, negausite visų reikalingų maisto medžiagų. Todėl greitai pavargsite nuo skurdžios mitybos ir greitai vėl priaugsite svorio.
Tyrimais įrodyta, kad geriausias būdas negrįžtamai atsikratyti papildomų kilogramų – tinkamai maitinantis ir sportuojant per savaitę numesti maždaug po 227 – 907 gramus. Tobulindami mitybos ir judėjimo įpročius, galėsite kontroliuoti kūno svorį. Sumažės širdies ligų, aukšto kraujospūdžio ir diabeto rizika.

MITAS: Tinkamai maitinantis treniruotės nereikalingos.

Tikrovė: Efektyviai deginti riebalus galite tik pasitelkę šias priemones: aerobinius pratimus, subalansuotą mitybą ir ,žinoma, motyvaciją. Geriau riebalus sudeginti, negu mėginti „numarinti juos badu”. Galite sumažinti iš maisto gaunamų kalorijų kiekį arba daugiau jų sudeginti treniruotėje. Jeigu trūks daug kalorijų, gali sumažėti raumenų masė ir neišvengiamas grįžtamasis efektas. Daugelis daro priešingai: badauja ir labai mažai sportuoja arba visai nesimankština (dažnai jėgų nebelieka). Efektyviausias būdas – ne badauti, o valgyti nekaloringą maistą ir treniruočių metu deginti riebalus.

MITAS: Specialios treniruotės ir įrengimai gali greitai pakeisti kūno formas.

Tikrovė: Nėra jokių specialių priemonių, kurios padės efektyviau mankštintis. Reklama, kad pratimams su specialia įranga užteks 15, vietoj 30 minučių – melas. Efektas priklauso tik nuo mankštinimosi intensyvumo ir trukmės. Reikalingas įvairus fizinis aktyvumas: aerobinis krūvis ir raumenų stiprinimo bei tempimo pratimai.

MITAS: Mitybos programa be angliavandenių arba su mažu jų kiekiu – veiksmingiausias riebalų deginimo būdas.

Tikrovė: PSO duomenimis, 60 proc. mitybos turi sudaryti angliavandeniai. Mažai angliavandenių turinčios dietos sunku laikytis. Jei ilgai nevartosime pagrindinių angliavandenių, sulauksime priešingo efekto. Kuo mažiau angliavandenių gauname, tuo daugiau kilogramų grįžta vėl pradėjus juos vartoti. Maitinantis pagal mažai angliavandenių turinčias dietas trūksta įvairių maistinių medžiagų, sumažėja energijos. Todėl jaučiatės pavargę, irzlūs, o treniruotės tampa kančia.

MITAS: Veiksmingai mažinti svorį padeda papildai, kokteiliai ar žolelės.

Tikrovė: nėra „stebuklingos” tabletės svorio kontrolei. Dauguma reklamuojamų vaistų, papildų, kokteilių tėra tik apgaulingi fitneso pramonės produktai. Papildai ir vitaminai nepadės atsikratyti kilogramų, nes riebalai yra kuras, kurį galime panaudoti raumenų darbui aktyviai judėdami ar mankštindamiesi. Nepasiduokite reklamos vilionėms vartoti įvairias žoleles ar arbatėles, pažadais, kad lengvai neteksite 4-6 kg per savaitę. Tai dažniausiai tėra diuretikai, t.y., skysčius varantys ar vidurius laisvinantys produktai. Ypač sveikatai pavojingos liekninamosios egzotiškos vaistažolės ir žolelės (ypač kiniškos). Vienoje jų rastos dvigubos vaistų dozės, kurios kenkia visam organizmui ir žaloja ne tik fizinę, bet ir psichinę sveikatą. Kai kurios žolelės sukelia nervinei anoreksijai būdingus požymius.

Susiję straipsniai

Parašykite komentarą

Brukalų kiekiui sumažinti šis tinklalapis naudoja Akismet. Sužinokite, kaip apdorojami Jūsų komentarų duomenys.

Facebook