Didelis karštos vasaros pavojus – šilumos smūgis

Šilumos smūgis

Kai oras įkaista tiek, kad, atrodo, nėra kuo kvėpuoti, reikia būti itin atsargiems, nes dėl didelio karščio vaikas gali perkaisti net pavėsyje. Jeigu patalpoje ar lauke tvanku, o vaikas mažai geria skysčių ir daug juda, organizmas nebesugeba atsivėsinti prakaituodamas ir galima ne tik perkaisti, daug didesnė bėda – šilumos smūgis.

Kodėl vaikai greitai perkaista?

Vaiko organizmas dar negali taip gerai prisitaikyti prie temperatūros pokyčių kaip suaugusiojo, todėl greitai perkaista. Kuo mažesnis vaikas, tuo greičiau jis sukaista, o pasekmės gali būti pavojingos gyvybei.

Iki 3 metų mažyliui nedera būti karštoje atviroje saulėje nuo 10 iki 16 val., kai jos aktyvumas didžiausias. Kad saulė nudegins odelę dar nėra didžiausia bėda – žalingi ultravioletiniai spinduliai gali paveikti sveikatą. Greitai perkaista visas vaiko organizmas, nes jo šilumos reguliavimo mechanizmai dar silpni. Perkaisti labiausiai rizikuoja naujagimiai ir kūdikiai iki vienerių metų.

Kur galima perkaisti greičiausiai?

Šilumos smūgis – bendro perkaitimo ilgai būnant karštyje pasekmė. Perkaistama ne tik būnant saulėje, bet ir tvankioje, nevėdinamoje patalpoje. Pavyzdžiui, vaikas daug greičiau perkais uždarame automobilyje be kondicionieriaus, stovint spūstyje, negu gryname ore – eidamas gatve ar žaisdamas kieme. Vaikas gali gerai jaustis vėjo prapučiamoje vietoje, aprengtas lengvais medvilniniais marškinėliais ir trumpomis kelnėmis. Bet tas pats vaikas tomis pačiomis oro sąlygomis, būdamas uždaroje patalpoje, apsirengęs sintetinį megztinį gali perkaisti ir patirti šilumos smūgį.

Pirmieji perkaitimo požymiai

Vaiko veidukas išblykšta, pradeda skaudėti galvą, gali pykinti, apima silpnumas, temperatūra pakyla iki 38 laipsnių.

Delsti negalima, nes vaiko būklė ims blogėti ir jį gali ištikti šilumos smūgis. Tuomet pasidaro silpna, vaikas mieguistas, skundžiasi galvos skausmu ar svaigimu, padažnėja širdies plakimas, netekęs daug skysčių mažylis nustoja šlapintis. Šilumos smūgį patyrusiam vaikui būdingi požymiai – ir pykinimas ar viduriavimas. Vaiko temperatūra pakyla ir daugiau negu iki 40 laipsnių, todėl gali sutrikti mąstymas, atsirasti traukulių, mažylis gali nualpti.

Ką daryti, jeigu vaikas perkaito?

Pastebėję pirmuosius perkaitimo požymius,
• nuveskite mažylį į pavėsį, vėsią vėdinamą vietą, patalpos temperatūra turėtų būti ne aukštesnė kaip 20 laipsnių;
• jeigu namuose neturite kondicionieriaus, atidarykite langus, kad cirkuliuotų oras;
• duokite vaikui vandens, apipurkškite vėsiu vandeniu, išmaudykite vėsioje vonioje ar po dušu.

Jeigu pastebėjote šilumos smūgio požymius, skubiai kvieskite medikus ir suteikite pirmąją pagalbą.

• Nurenkite visus drabužius, taip pat ir sauskelnes.
• Kuo dažniau duokite mažyliui atsigerti vandens.
• Kūną aptrinkite vandeniu sušlapintu rankšluosčiu, ant kaktos, kaklo uždėkite vėsų kompresą, kuriam tinka ir tas pats šlapias rankšluostis, galite užkloti šlapia paklode.
• Jeigu esate lauke ir neturite kitų priemonių, galite aplieti šaltu vandeniu.

Kad išvengtumėte perkaitimo, karštą dieną neleiskite vaikui būti saulės atokaitoje, galvą pridenkite kepure ir nuolat siūlykite vandens. Renkite mažylį šviesiais lengvais medvilniniais drabužėliais, galvą apsaugokite kepure.

Parengė Dalia Petrutytė

Susiję straipsniai

Parašykite komentarą

Brukalų kiekiui sumažinti šis tinklalapis naudoja Akismet. Sužinokite, kaip apdorojami Jūsų komentarų duomenys.

Facebook