Geležis mamos piene – apsauga nuo mažakraujystės

Geležis – vienas svarbiausių mikroelementų žindant, kurio turi užtektinai gauti ir mama, ir kūdikis. Geležis yra baltymo hemoglobino sudedamoji dalis, o šis baltymas deguonį iš plaučių išnešioja po visą organizmą. Taigi sumažėjus hemoglobino, pritrūksta ir deguonies. Geležis būtina ne tik kraujodaros procesams, bet ir kitoms gyvybinėms organizmo funkcijoms. Šio mikroelemento stoka gali susilpninti tiek žindančios mamos, tiek kūdikio sveikatą.

Kodėl žindančiai mamai pritrūksta geležies?

Mamos pienas itin svarbus geležies trūkumo prevencijai pirmaisiais kūdikio gyvenimo mėnesiais. Šį mikroelementą mažylis gauna iš motinos pieno ir, nors jame geležies nėra daug, tačiau ji lengvai pasisavinama – net 50 proc. Taip yra dėl mamos piene esančio virškinimo fermentams atsparaus baltymo laktoferino, kuris suriša geležį.

Žindanti mama nuolat netenka gyvybei svarbių mikroelementų, tarp kurių ir geležis, o pirmiausia patenkinami vaikelio poreikiai. Todėl pačiai mamai jų gali greitai pritrūkti, jei reikalingos atsargos nepapildomos.

Pritrūkus geležies gali atsirasti šie simptomai: galvos svaigimas ir skausmas, padažnėjęs širdies plakimas, silpnumas ir jėgų stoka, nuovargis, mieguistumas, plaukų slinkimas.

Geležies sumažėjimą pagimdžius mamos organizme gali išprovokuoti daugybė veiksnių. Tai gali būti netinkama mityba, ypač – vegetarinė, lėtinių ligų paūmėjimas. Pagrindinė priežastis yra kraujo netekimas gimdymo metu. Moteris gimdydama gali prarasti apie 500 ml kraujo. Be to, daug geležies jau išeikvota paskutinį nėštumo trečdalį – augančio vaisiaus ir placentos poreikiams.

Tikslią diagnozę: geležies trūkumą arba jo sukeltą ligą anemiją (mažakraujystę), gali nustatyti tik gydytojas, remdamasis kraujo tyrimo rezultatais. Pirmasis geležies stokos rodiklis yra mažas hemoglobino kiekis. Geležies atsargoms organizme nustatyti gydytojas gali paskirti feritino tyrimą. Feritinas yra baltymas, į kurio sudėtį įeina geležis, todėl, trūkstant šio baltymo, per mažai yra ir geležies.

Pavojus kūdikiui

Vaikų iki vienerių metų mažakraujystė dažnai siejama su motinos geležies trūkumu, prasidėjusiu nėštumo metu ir besitęsiančiu po gimdymo. Paskutinį nėštumo trimestrą vaisius kaupia geležį, kurią pasiima iš mamos organizmo, ir jeigu nėščioji šio mikroelemento turi užtektinai, gimusiam kūdikiui jo atsargų kartu su iš motinos pieno gaunama geležimi užtenka maždaug keturis mėnesius. Nėštumo metu išsekus mamos geležies atsargoms ir reikiamo kiekio negaunant po gimdymo, šio mikroelemento bus per mažai ir motinos piene. Taigi, jeigu kūdikis nėra sukaupęs būtinų geležies atsargų ir šio mikroelemento negauna užtektinai iš mamos pieno, gali užklupti anemija.

Kuo anksčiau žindanti mama išsiaiškins geležies trūkumą ir pradės papildyti mitybą geležies preparatais, tuo mažesnė tikimybė, kad krūtimi maitinamas kūdikis susirgs anemija. Didelę geležies trūkumo riziką turi neišnešioti kūdikiai, taip pat – dvynukai ar trynukai.

Geležies gali pritrūkti vėlai pradėjus primaitinti papildomais maisto produktais, kuriuose gausu geležies. Nuo 5–6 mėnesių kūdikiui nebeužtenka iš mamos pieno gaunamos geležies ir reikia gauti jos papildomai iš naujų maisto produktų. Kūdikio mažakraujystės priežastis gali būti aktyvus augimas, kai geležies jam reikia daugiau, nei gauna su maistu.

Geležis svarbi augimui ir vystymuisi. Dėl šio mikroelemento trūkumo gali sutrikti kūdikio raida, nervų sistemos vystymasis, dažnai suprastėja miegas, apetitas, nusilpsta imunitetas ir mažylis dažniau pradeda sirgti infekcinėmis ligomis. 

Pritrūkus geležies be šio mikroelemento preparato neišsiversime

Geležies stoka yra problema, kurią žindančiai mamai būtina nedelsiant įveikti. Svarbus dalykas, kurį reikia padaryti nustačius geležies trūkumą arba anemiją, yra pakoreguoti žindančios mamos mitybą. Maistas yra natūralus tiek hemo geležies, tiek ne hemo geležies šaltinis.

Pagrindinis geležies šaltinis yra gyvūninės kilmės maisto produktai, kurių sudėtyje yra gerai organizmo pasisavinamos hemo geležies. Daugiausiai šio mikroelemento turi raudona mėsa, kepenys ir kiti subproduktai, jūros gėrybės.  Augaliniuose maisto produktuose esanti ne hemo geležis pasisavinama gerokai prasčiau.

Nustačius geležies trūkumą, verta prisiminti, kad vien tik visavertės mitybos neužteks. Atkurti prarastas geležies atsargas galima derinant tinkamą mitybą ir geležies preparatus.

Vartoti geležies preparatą tenka mažiausiai 3 mėnesius, bet šis periodas gali užsitęsti iki 6 mėn. ir ilgiau. Todėl svarbu, kad šis preparatas būtų gerai toleruojamas ir nesukeltų šalutinių poveikių. Toks yra hemo geležies maisto papildas. Jis lengvai absorbuojamas organizme: hemo geležies pasisavinimo neslopina nei skrandžio rūgštys, nei maistas. Be to, toks maisto papildas nesutrikdo virškinamojo trakto darbo. Hemo geležis su natūralios kilmės hemoglobinu įprastai nesukelia diskomforto pilve.

Parengė sveikos gyvensenos edukologė Ieva Grabauskienė

Susiję straipsniai

Parašykite komentarą

Brukalų kiekiui sumažinti šis tinklalapis naudoja Akismet. Sužinokite, kaip apdorojami Jūsų komentarų duomenys.

Facebook