Pirmoji pažintis su šaukštu

Kai kūdikis, padedamas mamos, išbandė pirmuosius košių ir tyrelių patiekalus, sugeba rankoje nulaikyti šaukštą ir jau rodo norą imti su juo maistą iš lėkštės pats, galite drąsiai pradėti jį mokyti valgyti savarankiškai. Vieni mažyliai bando valgyti patys 6–7 mėnesių, kiti vėliau. Tačiau kiekvienam šis mokslas nėra lengvas. Kaip padėti mažyliui?

Kada laikas vaikui valgyti pačiam?

Su šaukštu kūdikis susipažįsta pirmojo primaitinimo metu, kai mama pasiūlo košės ar tyrės, o kiek vėliau dažniausiai vaikas susidomėjęs imasi šaukšto ir bando pavalgyti pats. Neskubėkite mažylio pratinti prie savarankiško valgymo, kai tik jis pradeda sėdėti ant kėdutės. Kiekvienas mažylis vystosi individualiai ir vienus ar kitus įgūdžius įgyja skirtingu laiku. Iš priverstinio mokymo dažniausiai nieko neišeina.

Pradėti šiuos mokslus reikia tuomet, kai kūdikis tvirtai sėdi maitinimo kėdutėje. Įpratusiam prie savo valgymo vietos vaikui galite pasiūlyti šaukštą. Tačiau neverta tikėtis, kad kūdikis iš karto sugebės iš lėkštės paimti gabalėlį maisto ir šaukštą nukreipti į burnytę. Tokios savarankiškumo pamokos užsitęs keletą mėnesių.

Būkite pasiruošę, kad visą šį laiką kūdikis nesielgs labai pavyzdingai. Pavyzdžiui, jis gali įkišti ranką į lėkštę, delnais suspausti šaukšto turinį arba valgymą paversti žaidimu. Nors ir mažai maisto pateks į bandančio savarankiškai valgyti mažylio burną, o didžioji jo dalis bus išdrabstyta ant stalo, grindų ir drabužėlių, išterliotos rankytės ir veidukas, nedrauskite vaikui valgyti pačiam. Tai daryti jis išmoks tik daug kartų kartodamas tuos pačius veiksmus.

Kuo daugiau savarankiškumo suteiksite savo vaikui, tuo lengviau jis išmoks valgyti pats. Į mažylio bandymus reikėtų žiūrėti atlaidžiai ir neatimti šaukšto pirmą kartą jam nesusitvarkius su šia užduotim. Teks susitaikyti su tuo, kad mažylis greitai nepradės tvarkingai valgyti, o bet koks lavinamas įgūdis reikalauja kasdienės praktikos. Aprenkite vaiką tokiais drabužėliais, kurių negaila išteplioti, užsekite neperšlampamą seilinuką ir leiskite mažyliui tobulinti savo įgūdžius.

Pradėję vaiką mokyti savarankiškai valgyti būkite pasiruošę tam, kad pietūs ar vakarienė gerokai užtruks, nes greitai mažylis nepavalgys. Taigi prireiks kantrybės, o kad vaikas neliktų alkanas, kol dar neįgudo, teks pamaitinti jį su kitu šaukštu.

 Mokome savo pavyzdžiu

Vaikas turi valgyti ramioje aplinkoje. Jei jie abu su mama ar tėčiu yra geros nuotaikos, mažyliui geriau seksis ir jis lengviau išmoks laikyti šaukštą. Atvirkščiai gali nutikti, jei vaikas verčiamas valgyti su šaukštu, vadovaujantis principu: „jau laikas jam valgyti pačiam“. Maitinimas vaikui turi teikti teigiamas emocijas. Pasodinkite mažylį ant patogios kėdutės, nesinervinkite, neskubinkite ir nemaitinkite per prievartą. Nedera kritikuoti, gėdinti ir barti vaiką, jeigu jam nesiseka, verčiau padrąsinkite. Pagirkite už pastangas ir nepamirškite pasidžiaugti, kai pavyksta. 

Parinkite mažyliui nedidelį, patogų laikyti rankytėje šaukštą. Nebarkite, jei jis atkakliai ima šaukštą į kumštį ir netaisyklingai jį laiko, iš pradžių leiskite valgyti taip, kaip jam išeina. Nebandykite savo ranka nukreipti kūdikio laikomą šaukštą. Svarbiausia, kad vaikas mokytųsi įsidėti maisto iš lėkštės į burną. Viskam savas laikas, laikyti šaukštą išmoks vėliau.

Valgančio mažylio neturi blaškyti žaislai, televizorius ar knygelė ir valgymas neturėtų virsti žaidimu. Vaiką derėtų pamažu pratinti, kad prie stalo galioja tam tikros taisyklės, kurių reikia laikytis.

Pasiimkite antrą lėkštę ir valgykite kartu. Rodykite vaikui, kaip su šaukšteliu reikia paimti maistą ir kaip jį įdėti į burną, pademonstruokite, kad jums skanu. Mažyliai linkę mėgdžioti suaugusiuosius, todėl mamos ar tėčio pavyzdys paskatins kartoti tuos pačius veiksmus ir padės greičiau išmokti naudotis šaukšteliu.

Valgantį vaiką reikia prižiūrėti

Sugebėjimas savarankiškai valgyti svarbus mažylio raidai. Vaikas lengviau išmoksta trinti maistą dantenomis ir kramtyti. O tai būtina, kad sustiprėtų kramtomieji raumenys, svarbu žandikaulių formavimuisi ir dantukų apsaugojimui nuo apnašų.

Maždaug nuo 8 mėnesių galima skatinti mažylį imti pirštukais ir įsidėti į burną nedideliais gabalėliais supjaustytą kietesnį maistą, pavyzdžiui, banano gabalėlį ar obuolio skiltelę. Taip lavinsite smulkiąją motoriką ir vaikas mokysis kramtyti. Į košę galite jam pridėti mažais gabėliais supjaustytų virtų daržovių, pavyzdžiui, morkos ar moliūgo.

Valgančio kūdikio nepalikite be priežiūros, tikėdamiesi, kad jis vis tiek susitvarkys ir pavalgys. Mažylį turite nuolat stebėti, kad neužspringtų.

Parengė Undinė Gilė

Susiję straipsniai

Parašykite komentarą

Brukalų kiekiui sumažinti šis tinklalapis naudoja Akismet. Sužinokite, kaip apdorojami Jūsų komentarų duomenys.

Facebook