Gimdos kaklelio vėžio rizika atsiranda tik pradėjus lytinius santykius

Susirgti gimdos kaklelio vėžiu gali ir jauna moteris

Lietuvos moterų mirtingumas nuo gimdos kaklelio vėžio yra vienas didžiausių Europoje. Kasmet mūsų šalyje šia liga suserga apie 450 moterų ir 250 nuo jos miršta – tai antrą vietą (po krūties vėžio) užimanti onkologinė moterų liga. Daugelį būtų galima išgelbėti iš šios jos gniaužtų, nes 25–60 metų moterys gali nemokamai kas 3 metus atlikti PAP tyrimą dėl gimdos kaklelio vėžio, o nustačius ligos užuomazgas iš karto pradėti gydymą. Deja, pagal šios ligos prevencijos programą Lietuvoje patikrinta tik 44 proc. moterų. Pasak ginekologės Žanos Bumbulienės, toks moterų abejingumas sau nepateisinamas.

Gimdos kaklelio vėžys amžiaus nepaiso

VUL Santariškių klinikų ginekologė doc. Žanos Bumbulienė nerimauja, kad ikivėžinių pakitimų arba gimdos naviką turinčių pacienčių amžius jaunėja. Tam gali turėti įtakos anksti pradėti lytiniai santykiai, nes nesubrendęs gimdos kaklelis yra ypač imlus gimdos vėžį sukeliančiai žmogaus papilomos viruso (ŽPV) infekcijai. Taip pat – lytinių partnerių kaita, nes tuomet padidėja galimybė užsikrėsti ŽPV virusu, dar – rūkymas, silpna imuninė sistema“, – sako specialistė.

Ž. Bumbulienė akcentuoja, kad susirgti šia liga gali bet kurio amžiaus moteris, pradėjusi lytinį gyvenimą, tad į savo ginekologą kreiptis turėtų ir jaunesnės nei 25 metų. Visoms bent kartą per metus derėtų pasidaryti gimdos kaklelio ląstelių tyrimą, jog laiku būtų pastebėti jų pokyčiai ir imtasi gydymo. Gydytoja atkreipia dėmesį, kad dažna moteris pas ginekologą apsilanko tik pajutusi nemalonius pojūčius, tačiau tada išgyti sunkiau, nes gimdos kaklelio ląstelių pokyčiai jau būna pažengę. Šis vėžys pradeda formuotis tada, kai pakitusios ląstelės ima daugintis gimdos kaklelio gleivinėje ir išplinta į aplinkinius audinius bei organus. Laiku nepradėjus gydymo, gali išsivystyti piktybinis navikas, o kova su juo sunki ir ilga.

„Nacionalinio vėžio instituto duomenimis, per metus nuo gimdos kaklelio vėžio miršta apie 250 Lietuvos moterų, t. y. per savaitę netenkame 5 moterų, kurias buvo galima išgelbėti laiku nustačius ikivėžinius pokyčius arba pirmą vėžio stadiją. Pasak ginekologės, tiksliems rezultatams sužinoti svarbu pasirinkti tinkamą tyrimą.

Ginekologė Žaneta BumbulienėDu skirtingi tyrimai

Šiuo metu Lietuvoje atliekami du skirtingi tyrimai: valstybės finansuojamą onkocitologinį PAP tyrimą, kitas – PAP tyrimas iš skystosios terpės. Ląstelių abiems tyrimams paimama taip pat (ginekologas švelniai nuima jų nuo gimdos kaklelio paviršiaus), bet skiriasi mėginio paruošimo technika ir tyrimo rezultatų patikimumas.

„Pagrindinis šių tyrimų skirtumas – inovatyvios technologijos, kurios leidžia pasiekti didelio tikslumo. Valstybės finansuojamo onkocitologinio PAP tyrimo metu pacientės ląstelių mėginėlis tiriamas su visomis jame esančiomis priemaišomis – krauju ar gleivėmis ir kt. Atliekant pažangesnį PAP tyrimą, mėginys imamas į skystąją terpę, o sudėtingame įrenginyje ląstelės atskiriamos nuo priemaišų. Gydytojui patologui pateikiamos tik išgrynintos ląstelės. Todėl tiksliau ir dažniau nustatomi ankstyvos stadijos pakitimai“, – sako ginekologė Ž. Bumbulienė. Gydytoja paaiškina, kad senojo PAP tyrimo rezultatai dažnai nėra aiškūs arba neįmanoma tiksliai įvertinti situacijos. Todėl tyrimą tenka kartoti, o moteris dėl to nerimauja.

Pasak gydytojos, skystoji terpė turi dar vieną didelį privalumą – paėmus vieną mėginį, iš jo galima atlikti visus pagrindinius tyrimus, kurie suteiks informacijos apie visą moters lytinės sistemos sveikatą: „Iš to paties mėginio galima atlikti antrąjį gimdos kaklelio vėžio prevencijai skirtą – ŽPV tyrimą –juo galima nustatyti net 14 aukštos rizikos ŽPV genotipų. Net jei gimdos kaklelis nepakitęs, gali būti, kad neseniai „pasigavote“ virusą. Jeigu jau tūno vienas iš 14 aukštos rizikos viruso genotipų, ateityje galima susirgti vėžiu, todėl tokią moterį būtina stebėti ir skirti tam tikrą prevenciją pagal nustatytą ŽPV tipą.“ Iš to paties mėginio galima atlikti ir lytiškai plintančių infekcijų tyrimus: „Taigi šiandien moteris, vos vieną kartą pasiryžusi tyrimui, gali sužinoti apie bendrą sveikatą.“

Tyrimas išgelbėjo 24 metų moterį

Šiandien vilnietei Gabijai dvidešimt aštuoneri, ji laiminga mama – augina sveiką pustrečių metų dukrytę. Jeigu prieš ketverius metus 24 metų merginos darbdavys nebūtų paraginęs profilaktiškai pasitikrinti dėl gimdos kaklelio vėžio, jaunos moters jau nebebūtų. „Buvau viena iš trisdešimties įmonės moterų, kurioms tąsyk buvo atliktas PAP skystosios terpės tyrimas. Neapsakomai džiaugiuosi, kad neatsisakiau šio pasiūlymo – man buvo nustatyti ikivėžiniai audinių pokyčiai“,– šiurpią diagnozę prisimena Gabija.

Ligoninėje jaunai moteriai iš gimdos kaklelio ir jo kanalo buvo pašalinta dalis audinių. Po šios procedūros ginekologė rekomendavo per metus pastoti. Gabija šiuo patarimu pasinaudojo: „Neilgai trukus pastojau, sėkmingai išnešiojau ir pagimdžiau dukrytę. Džiaugiuosi nepapildžiusi žiaurios onkologinės statistikos.“

Susiję straipsniai

Parašykite komentarą

Brukalų kiekiui sumažinti šis tinklalapis naudoja Akismet. Sužinokite, kaip apdorojami Jūsų komentarų duomenys.

Facebook