Inhaliacijos – prieš bronchitą

Inhaliatorius visai šeimaiŠaltis, drėgmė, nosiaryklės infekcija, sunkus kvėpavimas per nosį ir sergantys draugai – palankios sąlygos nemaloniai vaiko ligai – bronchitui. Dažniausiai šį ūmų apatinių kvėpavimo takų uždegimą vaikams sukelia virusai. Kvėpuojant virusai patenka į bronchus, nusėda ir dauginasi jų gleivinėje bei ją pažeidžia. Susidaro palankios sąlygos infekcijai nukeliauti gilyn į organizmą.

Kada galime įtarti vaikui bronchitą?

Bronchitas – tai bronchų gleivinės uždegimas. Gleivinė patinsta dėl į ją patekusios infekcijos, todėl susiaurėja bronchai ir sunkiau cirkuliuoja oras. Dėl uždegimo sutrinka bronchų liaukų veikla ir jos pradeda gaminti daug tiršto sekreto, kurį vaikui sunku atkosėti. Virusai, mikrobai, toksinai bei alerginės medžiagos pažeidžia bronchų blakstienėles, todėl sutrinka bronchų apsivalymas, o sekretas susikaupia kvėpavimo takuose. Išvalyti bronchus padeda kosulys, bet jeigu sekretas labai tirštas, gleives sunku pašalinti.

Taigi, pagrindiniai bronchito požymiaikosulys ir atkosėjami skrepliai. Dažnai ligos pradžioje vaikui atsiranda sloga, parausta gerklytė, pakyla temperatūra, ligoniukas gali užkimti. Aukšta temperatūra šiai ligai nebūdinga. Vyresni vaikai skundžiasi krūtinės skausmu, gali skaudėti tarpumentę. Iš pradžių kankina dažnas sausas kosulys. Po kelių dienų kosulys pasidaro drėgnas ir vaikas atkosėja skreplius.

Kūdikius pirmaisiais gyvenimo metais dėl patinusios kvėpavimo takų gleivinės gali kankinti kvėpavimo sutrikimas ir dusulys. Tai vadinamasis obstrukcinis bronchitas.

Sunki ir pavojinga bronchito rūšis – bronchiolitas. Tai smulkučių bronchų, kurie vadinami bronchiolėmis, uždegimas. Mažylio kvėpavimas sutrinka, trūksta deguonies kankina sunkus dusulys. Jeigu pastebėjote šiuos požymius, skubiai kvieskite gydytoją.

Bronchito gydymas

Jeigu įtariate vaikui bronchitą, būtinai nuvykite pas gydytoją. Reikiamus vaistus parinks tik gydytojas, o netinkama savigyda gali būti žalingesnė net už pačią ligą.

Padėti mažyliui galite ir namų priemonėmis. Pasirūpinkite šilta vaiko aplinka, jam būtinas švarus ir grynas oras, todėl vėdinkite kambarius. Stenkitės, kad ligoniukas mažiau kalbėtų, nekrykštautų, nes balso stygoms reikia poilsio. Kai vaikui nukris temperatūra, jis galės judėti, kaip įpratęs.

Duokite vaikui kuo daugiau gėrimų, nes jie skystina tirštas gleives ir jos lengviau pašalinamos. Jeigu vaikas gers per mažai skysčių, jo gydymas atsikosėjimą skatinančiais vaistais nebus efektyvus. Ligoniukui išvirkite nestiprios arbatos, vaisių ir uogų gėrimų, duokite mineralinio vandens.

Mažylio savijautą pagerins šilumos procedūros: prieš miegą karštame vandenyje pamirkykite kojas. Ant krūtinės ir nugarytės galite uždėti garstyčių kompresus.

Sergančiam vaikui padės inhaliacijos

Inhaliacija greitai pagerins mažojo ligoniuko savijautą. Ypač geras efektas pasiekiamas kompresoriniu inhaliatoriumi: jis skystį paverčia garais ir įkvepiamos medžiagos suskaidomos į smulkutes daleles, kurios greitai pasiekia žemutinius kvėpavimo takus, todėl puikiai pasisavinamos. Inhaliacijas galima daryti su visais gydytojo išrašytais skystais vaistais, taip pat ir antibiotikais. Kol pateksite pas gydytoją, šią procedūrą galite atlikti su paprasčiausiu negazuotu mineraliniu vandeniu.

Inhaliuojamos vaistinės medžiagos garų pavidalo greitai nukeliauja į plaučių alveoles ir beveik nesirezorbuoja į kraują. Ši procedūra drėkina bronchų gleivinę, mažina jos dirglumą, skystina klampų bronchų sekretą, kuris lengviau pasišalina drauge su ligos sukėlėjais. Todėl mažylis pradeda lengviau kvėpuoti, mažiau vargina kosulys.

Inhaliacijas verta atlikti pastebėjus pirmuosius ūmių ir lėtinių viršutinių kvėpavimo takų ligų (slogos, tonzilito, faringito) požymius, taip pat bronchinės astmos priepuoliui malšinti. Tai puiki skubi pagalba susirgusiam vaikui ir suaugusiajam.

Taigi, namų vaistinėlėje turėkite inhaliatorių, kuris pravers visai šeimai, net pačiam mažiausiam kūdikiui.

Parengė Dalia Petrutytė

Susiję straipsniai

Parašykite komentarą

Brukalų kiekiui sumažinti šis tinklalapis naudoja Akismet. Sužinokite, kaip apdorojami Jūsų komentarų duomenys.

Facebook