Kad vaiko akytės nebijotų saulės

Vaikiški akiniai nuo saulėsUltravioletiniai saulės spinduliai kenkia ne tik odai, bet ir akims. Vaiko akys ypatingai pažeidžiamos, nes jo išorinis akies dangalas plonas, o lęšiukas skaidresnis. Todėl į akis gali prasiskverbti daug daugiau kenksmingų spindulių ir ateityje, jau vaikui užaugus, tai gali sukelti įvairias akių ligas ir suprastinti regėjimą. Be to, vaikai ilgai mėgsta žaisti lauke ir saulėtą vasarą jų akis pasiekia didesnis saulės spindulių kiekis negu suaugusiųjų, o apie ultravioletinių spindulių žalą vaikai paprastai nežino. Todėl mažylį nuo kūdikystės reikia įpratinti nešioti akinukus. Oftalmologai pataria tėveliams akinukus vaikui rinktis ypatingai atidžiai. Su nekokybiškais akinukais vaikų akys tokios pat pažeidžiamos kaip ir be saulės akinių.

Akiniai apsaugo ne tik nuo saulės

Kokybiški saulės akiniai padeda išvengti:

  • akių audinių nudegimų ( jų pajusti neįmanoma, nustato tik oftalmologas),
  • akių tinklainės distrofijos,
  • akies paviršiaus pažeidimų,
  • trumparegystės,
  • ankstyvos kataraktos,
  • purvo ir dulkių,
  • alerginių reakcijų (dėmių, dilgėlinės),
  • pernelyg didelės akių raumenų įtampos.

Ultravioletinių spindulių žala

Nustatyta, kad išbuvus 40 minučių ryškioje saulės šviesoje be akinių akys nuvargsta tiek pat, kiek dvi valandas praleidus prie televizoriaus arba kompiuterio. Beje, saulės spinduliai pavojingi ir pavėsyje, o tinkami akiniai sulaiko 95 proc. žalingų UV spindulių. Ultravioletiniai spinduliai ypač pavojingi smėlėtoje vietoje ir prie vandens. Mat smėlis, vanduo, kaip ir sniegas, juos atspindi. Todėl akiniai vaikui būtini ne tik paplūdimyje, bet ir smėlio dėžėje kieme.

Esant saulės nudegimams ar alergijai, vaikas prasčiau mato, prisimerkęs, trina akytes, mirksi. Jį reikia nuvesti į pavėsį ir nuraminti. Tegu mažylis paguli užsimerkęs, o pailsėjusį vaiką nuvežkite pas oftalmologą.

Kaip išrinkti vaikui akinius nuo saulės?

Pirmiausia, nepirkite žaislinių akinukų, kurie ne tik neapsaugo nuo ultravioletinių spindulių, bet sulūžę gali pažeisti akis. Akinių ieškokite optikos salone – iš gatvės prekeivio arba turguje apsaugančių nuo žalingų spindulių akinių nenusipirksite. Nekokybiški akiniai ne tik nesuteiks naudos, bet gali ir pakenkti. Atkreipkite dėmesį į lęšius – tamsūs nebūtinai apsaugos vaiko akis. Jų techninės savybės turi atitikti tarptautinius apsaugos nuo UV standartus. Natūrali vyzdžio funkcija – susiaurėti patekus ryškiai šviesai. Tamsūs lęšiai, kurie neturi apsauginio filtro, priverčia akių vyzdžius išsiplėsti ir pro juos patenka dar daugiau pavojingų saulės spindulių.

Pirkdami akinukus atkreipkite dėmesį į medžiagą, iš kurios pagaminti jų lęšiai. Lengvai dūžtantys stikliniai lęšiai vaikams netinka, todėl akinukai su jais negaminami. Akrilo plastiko lęšiai pigiausi, patvarūs, bet iškraipo vaizdą, todėl vaikui jų nešioti nederėtų. Geriausiai vaikams tinka tvirta, lengva ir neiškraipanti vaizdo medžiaga – polikarbonato plastikas.

Pirkdami akinukus alergiškam vaikui, pasidomėkite rėmelių medžiaga. Venkite pigių nekokybiško plastiko akinių, netinka ir metaliniai rėmeliai, kurie gali sukelti alergiją. Akinukai patiems mažiausiems turi būti iš minkšto, elastingo plastiko, ne pernelyg siauri ir visiškai uždengti akytes. Vaikams, kurie nešioja akinius su dioptrijomis, optikos salone gali pagaminti akinukus nuo saulės taip pat su dioptrijomis.

Vaikiškų akinukų lęšiai turi būti saugūs – atlaikyti net stiprius smūgius, išdykaujant mažajam padaužai, nesudužti net stipriai sutrenkus. Vaikas daug juda, žaidžia energingus žaidimus, todėl jo akinukai turi stipriai laikytis ir nenukristi, pavyzdžiui, pasilenkus. Taip pat jie neturi spausti nosies. Geriausi patogūs vaikui ir stilingi akinukai – tokie, kuriuos jis mielai nešiotų. Nusiveskite mažylį drauge į optiką ir leiskite jam išsirinkti tokius akinukus, kurie patiks jam, o ne jums su tėčiu.

Akinukai su poliarizuotais lęšiais

Ypač geros kokybės akiniai – su poliarizuotais lęšiais. Tokių lęšių filtras visiškai pašalina akis erzinančius saulės blyksnius, kurie atsispindi nuo horizontalių paviršių. Todėl vaikui nereikia prisimerkti ir įtempti akyčių, jos nenuvargsta net ryškioje saulėje ir mažyliui neskauda galvos. Pro tokius lęšius aplinkos detales vaikas mato ryškiai ir kontrastingai, jie neiškraipo spalvų. Tokie akinukai idealūs prie jūros ar kalnuose poilsiaujančiam vaikui arba ilgai būnant prie vandens. Svarbu nešioti akinukus paplūdimyje, nes vanduo atspindi ultravioletinius spindulius ir jie labiau apšvitina akis.

Akinukų priežiūra

Paaiškinkite vaikui, kad akinukus reikia nuolat valyti ir saugoti, kad nesusibraižytų, nes pažeisti jie gali būti pavojingi akims. Todėl geriausia juos laikyti dėkliuke – jame akiniai ilgiau išlaikys formą, o valyti juos vaikas gali išmokti pats – mikropluošto servetėle ir specialiu skysčiu.

Parengė Dalia Petrutytė

Susiję straipsniai

Parašykite komentarą

Brukalų kiekiui sumažinti šis tinklalapis naudoja Akismet. Sužinokite, kaip apdorojami Jūsų komentarų duomenys.

Facebook